نظر برخی از اصلاح‌طلبان استان درباره ویژگی‌های «آیت‌الله هاشمی»

افتونیوز – مسعود آرام آیت الله هاشمی رفسنجانی از برجسته ترین شخصیت های تاریخ انقلاب اسلامی است که نقش پررنگی در بسیاری از وقایع از قبل از انقلاب تا زمان وفات داشته است. برخی این شخصیت برجسته را از استوانه های نظام اسلامی می دانستند و صفات و ویژگی های بارز وی را یادآور می […]


افتونیوز – مسعود آرام

آیت الله هاشمی رفسنجانی از برجسته ترین شخصیت های تاریخ انقلاب اسلامی است که نقش پررنگی در بسیاری از وقایع از قبل از انقلاب تا زمان وفات داشته است.

برخی این شخصیت برجسته را از استوانه های نظام اسلامی می دانستند و صفات و ویژگی های بارز وی را یادآور می شوند.

گفتگویی با چند تن از فعالان سیاسی اصلاح طلب استان پیرامون آیت الله هاشمی رفسنجانی انجام شده است و نظر آنها را در خصوص ویژگی های بارز این شخصیت برجسته جویا شده ایم.

فعالان سیاسی در این گفتگو به دو سوال پاسخ داده اند. از آنها پرسیده ایم: از نظر شما دو ویژگی مهم آیت الله هاشمی رفسنجانی چه بود؟ به عنوان یک فعال سیاسی از کدام یک از ویژگی های آیت الله الگو می گیرید و دوست دارید آن ویژگی در رفتار شما برجسته باشد؟

**************************************

«سیدضیاالدین رضاتوفیقی» رئیس ستاد انتخاباتی هاشمی رفسنجانی(سال ۹۲) در استان:

آیت الله هاشمی رفسنجانی فرد بی بدیلی است، یکی از ویژگیهای هاشمی این که در عین روحانی بودن، نوگرا  بود یعنی ترقی خواه بود و همیشه می خواست کشور و ملت ایران پیشرفت کنند در عین حال آیت الله هاشمی سیاست مداری مردمی بود این دو ویژگی برجسته هاشمی بود،اگر مردمی نبود بعد از ۳۷ سال که در قدرت بود این تشییع و اندوه فراگیر در کشور پیش نمی آمد.

صبر تحمل و میانه روی در کار سیاسی واجرایی از ویژگی های بازر آیت الله هاشمی است که می توان به عنوان الگو قرار داد.           

*************************

«محمود منطقیان» فعال سیاسی اصلاح طلب:

دوصفت برجسته هاشمی رفسنجانی،نخست بینش اعتدالی و خردمندانه او بود و دوم خویشتن داری و تسلط بر نفس که با این دو ویژگی رقیبان خود را خلع سلاح و مغلوب کرد.

 مهمترین ویژگی هاشمی خویشتن داری و بابردباری عمل کردن بود البته این ویژگی همراه است با

آگاهی و خردورزی و استواری در راه هدف و پخته و سنجیده و با هوشیاری عمل کردن.

بینش اعتدالی وخویشتن داری آگاهانه اش می تواند الگوی رفتاری خوبی برای همگان و به ویژه اهل سیاست اشد.

********************************     

«سیدرضا عسکری» رئیس شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان:

آیت الله هاشمی ویژگی های برجسته زیادی داشتند که می توان از آنها نام برد ولی مهمترین ویژگی های ایشان، هوش و ذکاوت و تدبیر و صبر در امورات مختلف کشور، هم در سطح ملی و هم در سطح بین الملل بود، ویژگی دیگر و مهم آیت الله هاشمی که میتوانم به آن اشاره کنم، صبر و استقامت در طول بیش از نیم قرن مبارزه و تلاش و تدبیر برای خدمت به مردم ایران بود. پایان عمر هاشمی رفسنجانی پایان عمر یک سیاست مدار دینی و با تدبیر بود.                      

*********************************

علی خواجوی رئیس انجمن اسلامی معلمان استان:

آیت اله از هوش سرشار و توانمندى خود در حل و فصل پیچیده ترین امور و مسایل سیاسى داخلى و خارجى و راهگشاىی تغییر و تحولات جدى در کشور به سود منافع ملى با دنیا تعامل سازنده داشت.

در بزنگاه ها و برهه‌هاى تاریخى و سرنوشت ساز هیچ وقت مردم را تنها نگذاشت، در میان جنجالهاى سیاسى و بى عدالتیهای اجتماعى و تبعیضها و بى اخلاقیها و بحرانها، با صبورى و متانتى که داشت نمونه اى کم نظیر بود.

یکى دیگر از ویژگیهاى ایشان، وفاى به عهدى که با امام راحل و نظام اسلامى و مردم داشت. در زندگى سراسرمبارزه خود که مشحون از درس دیندارى برپایه دوراندیشى، اعتدال و میانه روى، و یک اندیشمند و اسلام شناس واقع گرا.

صبر و استقامت و بردبارى و توجه به منافع ملى و حفظ هویت سیاسى آیت الله را می توان الگو قرار داد.

*******************************

«علیرضا کفایی» رئیس انجمن اسلامی معلمان گچساران:

امام خمینی (ره) معمار کبیر انقلاب اسلامی بود و با توجه به کارنامه‌ی آیت الله هاشمی رفسنجانی که بی‌تردید بخش مهمی از تاریخ معاصر ایران را در بر می‌گیرد و در میان همه‌ی متولیان کنونی حکومت مذهبی در ایران، بی‌تردید نقش  رفسنجانی در استقرار، تثبیت و تحکیم پایه‌های ساخت سیاسی موجود از همه  قدرتمندتر و برجسته‌تر بود لذا می توان او را معمار برجسته سیاسی و تئوریسین اعتدال، میانه روی و مصالحه در نظام جمهوری اسلامی دانست .

آیت الله هاشمی به شدت قائل به نافذ بودن رای مردم برای حکمرانی بود، مظهر تدبیر، عقلانیت و تعادل در سیستم سیاسی ایران و سیاستمداری عملگرا، واقع بین و مصلحت اندیش بود که نگاه عمیقی به امور و بررسی همه جانبه ای از آینده داشت.

کنش سیاسی منحصر به فرد با اتکای به دین، او را از سیاست بازان و بازی خورگان سیاسی متمایز می ساخت و ورای دنیای کوچک و تنگ و تاریک بازی پیشگان سیاسی به مسائل و امور می اندیشید.

چنین فردی با آن اعتفادات راسخ و کنش و واکنشهای سیاسی و عزم جدی برای تغییر و تحول بر اساس تدبیر و دور اندیشی در میان بزرگترین سیاستمدارانی در جهان قرار می گیرد که نه تنها گذشته وامدار روشنگری و تصمیم و عمل آنها است که آینده هم متاثر از شخصیت آنان خواهد بود.

اندیشه ورزی آیت الله هاشمی در عرصه سیاسی به گونه ای بود که امکان انسداد و تصلب و تغلب را از دیگران سلب می کرد.

رفسنجانی مرد آینده بود که در ضمیر امروز صرف می شد و آینده و آیندگان بیشتر از امروز از مشی سیاسی وی یاد خواهند کرد و او را خواهند ستود.

واقع بینی و عملگرا بودن و نیز تدبیر و عقلانیت آیت الله هاشمی می تواند الگویی برای همه کنشگران سیاسی باشد.

**********************************

«علی کامرانی مقدم» نامزد لیست امید در انتخابات مجلس از حوزه کهگیلویه:

سعه صدر، صبوری و تحمل بالای هاشمی یک سینه گشاده،ویک فرد کم نظیر بود،عاملی که او را به عنوان  اینکه از همه سیاست مدار تر بود همین بود که هر کاری وتصمیمی که می گرفت به آینده این کار وتصمیم فکر می کرد،یکی آینده نگری،ودیگری هم سعه صدر.

هر دو، بخصوص ویژگی اول که صبوری و ظرفیت بالا  و رازداری اش. سینه آزادگان مقبره اسرار هست این ویژگی آیت الله هاشمی خیلی مهم بود، ما انتقاداتی به عملگرد ایشان داشتیم، که این طبیعی بود، و این انتقادات را هنوز هم داریم، و این به این معنا نیست که بعد از مرگش ما انتقاد نکنیم، قطعا ایشان به عنوان یک انسان و مدیر انتقاداتی بر شیوه مدیریتش بود.                  

*******************************

«مهرداد باقری» رئیس ستاد مردمی روحانی در استان:

اعتدال وتعامل با جناح های سیاسی بود،ایشان نقش بارز و خوبی درنظام داشت برای نظام نقش یک پدر دلسوزی را داشت و وزنه تعادل برای نظام بود، همیشه شاهد این بودیم که وقتی کشور دچار بحران های سیاسی می شد، نقش معتدل  و تعیین کننده، و فضایی مناسبی به وجود می آورد که کشور به آرامش برسد.

ویژگی اعتدال هاشمی بسیار برجسته بود و من می توانم از آن را الگو می گیرم. بحث اعتدال ایشان برجسته بود ومن اعتقاد دارم که هیچ جامعه نمی تواند رشد کند مگر اینگه اعتدال  در تمام زمینه ها داشته باشد و  ازافراط گری حذر بکند و با افراط گری کشورهمیشه دچار مشکل می شود  مخصوصا در استان خودمان که افراط گریی ها را در گذشته دیدیم که به هیچ وجه استان ما و کشور رشد و توسعه نداشت اما در این مدت که دولت اعتدالی حاکم است می بینیم روز به روز استان و کشور ما رو به جلو و در حال رشد و به سمت توسعه پیش می رود.

 ***********************************

«فرزانه آرامش» مسئول جمعیت زنان مسلمان نواندیش استان:

اگر بخواهم فقط به دو ویژگی آیت الله هاشمی اشاره کنم، بیش از هر چیز متانت و قوه خویشتنداری ایشان در مقابل انواع هجمه های وارد شده از سوی خودی و غیر به ایشان و سایر أعضای خانواده اش می باشد، اتهامات و بی حرمتی ها و فحاشی هایی  که فقط اندکی از آنها می‌توانست صدای اعتراض هر کسی را در آورد چه رسد به دولتمردی که سالها شخص دوم مملکت و در رأس هرم قدرت بوده است. ایشان حتی در جریان محکومیت و زندان رفتن فرزندانش هم هیچگونه چانه زنی نکرد.

ویژگی دیگر که ایشان را از اکثر هم کسوتهایش ممتاز می‌کند به رسمیت شناختن حقوق مدنی زنان و تلاش در جهت استیفای حقوق شرعی و قانونی آنهاست. پس از انقلاب برای اولین بار در دولت ایشان به زنان و حقوق آنان توجه شد و دفتر امور بانوان در دولت پایه ریزی و تشکیل شد که بعدها در دولت اصلاحات ارتقا پیدا کرد. ایشان یکی از حامیان سهمیه ٣٠ در صدی بانوان در نهادهای منتخب بود.

به عنوان یک فعال سیاسی، بارزترین ویژگی منحصر به فرد ایشان را که می‌تواند الگویی برای همه سیاست ورزان باشد، عقلانیت، انصاف و رواداری و تعامل با همه جریانهای سیاسی می‌دانم ، صفتی که آیت الله را قادر ساخت تا محور تعادل و توازن همه جریانهای سیاسی باشد و با روحیه و مشی پدرانه با جریانهای مختلف سیاسی برخورد کند، آن طور که هیج جریان فکری خود را غریب، بی پناه و مغبون حس نکند. نقش ایشان در ایجاد تعادل و موازنه قدرت تا همیشه در حافظه تاریخی ملت ایران ماندگار است.

***********************************                  

«مقداد عزیزی» عضو حزب کارگزاران سازندگی استان:

صبر واستقامت آیت الله رفسنجانی خیلی زیاد بود وکسی بود که در تمام جریانات انقلاب از اول تا آخرش حضور داشت، تمامیت خواهی اصلا نداشت کسی بود که تعیین رهبری نقش اول را داشت،یعنی خود ایشان می توانستند رهبر شوند، ولی این درایت را داشت که  روی افراد تاثیر گذار باشد برای رهبری آیت الله خامنه ای، با آن خاطره‌ای که از امام خمینی نقل کرد، و این نشان داد که تمامیت خواهی ندارد و در جریانات چند سال اخیر این راثابت کرد که شخصی است که دنبال منافع شخصی خود نبود و همراه ملت بود. مدتی تبلیغ سوء بر علیه آیت الله هاشمی شد که باعث شد مردم کمی از ایشان فاصله بگیرند،ولی این تبلیغات باعث نشد هاشمی از مردم فاصله بگیرد،و ثابت کرد که با مردم بودن بهتر از با قدرت بودن است وپست وجایگاه را به مردم ترجیح نداد،یکی صبوری بودن،دیگری، همراهی با مردم.

الگو،همین که دنبال منافع شخصی وتمامیت خواه نبود، و همیشه خود را ملاک قرار نمی داد که دیگران را طبق خود تعریف کند، ما هم باید این راه را ادامه دهیم که سعی کنیم اولویت اصلی مان پیشرفت جامعه وخدمت به مردم باشد                       

**********************************

«حمزه بنام» عضو حزب اراده ملت(حاما) استان:

به نظر من آیت الله هاشمی ویژگی های بسیار زیاد زیادی  داشت  که مهمترین  آنها صبوری و امیدواری  ایشان بود. . هجمه های ناحق و جوسازی هایی  تازه به دوران رسیده که الحق موقع هزینه انقلاب نبودند ولی سر سفره آماده شدند به آیت‌الله. هیچ وقت  ایشان را عصبانی نکرد. و پاسخ نداد بلکه همواره  برای سلامتی آنها دعا کرد. بدون شک این ویژه گی در شرایط  امروزی فقط  در آیت‌الله نمایان  بود. بحث دیگر امیدواری ایشان بود که تا لحظات آخر برای آینده انقلاب و نظام و مردم برنامه داشت هیچ وقت ناامید بود. پناهگاه امیدوارکننده ای بود که هر موقع پیروان و صاحبین اصلی انقلاب که در سالهای اخیر به حاشیه و انزوا کشیده  شدند و دچار محدودیت شدند به سمت ایشان میرفتند. و ایشان سعی میکرد با صبوری و امیدواری آنها را در مقابل مشکلات و سختی ها امیدوار نگه دارد.  همیشه  دنبال  جذب بود. آرامش هاشمی  در مقابل  هجمه ها خاری بود در چشم  تازه به دوران رسیدها. به شخصه  اعتقاد دارم این انقلاب یک دهه دیگر به آیت‌الله نیاز داشت. تا در مسیر پیچ های آینده به درستی انقلاب را هدایت کند. حضوری  گسترده مردم در مراسم آیت‌الله خود گواه  همه خوبی های ایشان هست. ما هنوز لمس نکردیم بعد از هاشمی را ولی  حس  خوبی به آینده ندارم. هاشمی رفت ودر واقع  بنیانگذار دوم انقلاب رفت.

اگر فعالیت سیاسی را ادامه دهم دوست دارم مثل آیت الله صبور باشم.

***********************************          

«عسکر عرفانی زاده» عضو حزب اتحاد ملت استان:

یکی از ویژگی های برجسته آیت الله هاشمی رفسنجانی موقعیت شناسی ایشان بود، هاشمی در زمان های مختلف و بحران های مختلف، می توانست تدبیری بیندیشد که کشور را از بحران نجات دهد. نمونه بارز آن جنگ بود، و انتخاب رهبری یکی از نمونه های است که هاشمی موقعیت شناس بوده، یکی دیگر از ویژگی های برجسته آیت الله هاشمی، صبر و استقامت و تدبیری بود که در موضع گیری های مختلف داشتند و بخصوص علیه همه نا مهربانی ها که با ایشان می شد،ایشان صبر وتحمل می کردند و با دشمنان هم مدارا می کردند،

دوست دارم ویژگی تحمل مخالف را الگو قرار دهم، به اعتقاد من تحمل مخالف کار بسیار سختی است،که آیت الله به راحتی می توانست مخالفین را هضمم بکند و حتی آنها را جذب کند                       

********************************

 «نعمت الله صدوقی» عضو حزب اعتماد ملی:

 اول اعتدال و دوم استقامت و ماندگاری بر یک نظر و رای درست و صائب

 واقع بینی و عملگرایی و  غیر پوپولیستی بودنش را می توان الگو قرار داد.

****************************************

«امید نوروزی‌اصل» دبیر حزب کارگزاران سازندگی کهگیلویه:

 هاشمی نزد ایرانیان نمادی از سیاستمدار تام و تمام است و از سلوک چنین سیاستمداری شاخصه های متعدد می توان برشمرد. چون بنابر ذکر دو ویژگی می باشد، می توانم گفت: اولا هاشمی ظرفیت بالایی در صبر داشت و باور داشت که الصبرو مفتاح الفرج. در فعالیت های سیاسی و یا جمعی، عجول بودن نشانه نابالغی است و فرد را وادار به واکنش های افراطی می نماید. می گویند ایرانی ها در استبداد صبورند و در آزادی عجول. به نظر من در هر دو حالت باید صبور بود. با هاضمه فراخ و صدر سینه است که می توان در مورد هر کنشی به خوبی فکر  و به موقع عمل نمود. هاشمی در سیاست ورزی رهروی بود که آهسته می رفت و پیوسته. در نتیجه همیشه در موقعیت مناسب برای بهره گیری از فرصت، قرار داشت.

دوم ویژگی ایشان که برای من واجد احترام است و قابل آموختن، این که عوام زده ” پوپولیست ” نبود. افسار تصمیمات خود را به احساسات عامه مردم گره نمی نمود و در عوض با شعارهای موهومی و پوچ بر سر مردم کلاه گشاد نمی گذاشت. تکنوکرات ها و کارشناسان وابسته به او که تعدادی از آنها در بهترین دانشگاههای دنیا درس خوانده بودند، بر تصمیماتش اثر گذار بودند نه مردمی که در کف خیابان برایش هورا می کشیدند و یا دشنامش می دادند.

*****************************

«محمود راستین» فعال سیاسی اصلاح طلب

یکی از ویژگی های هاشمی رفسنجانی این بود که به معنای واقعی به جمهوریت نظام اعتقاد داشت و هرجا نتوانست اعتقاد و افکارش را عملی کند تقابل نکرد ، علنی نکرد، تعامل کرد تا زمانش برسد

ویژگی دیگر این بود که دنبال توسعه و پیشرفت ایران بود از هر راهی نه ماکیاولیسم بلکه هاشمیسم.

چراکه هاشمی برای رسیدن خود به قدرت نبود بلکه قدرت خود را هزینه توسعه کشور کرد.

صبوری و سکوت در برابر اتهامات بی اساس می تواند برای همه الگو قرار گیرد.

*******************************

«جلال مطهری» عضو شورای مرکزی جوانان حزب اراده ملت کشور:

مجموعه صفاتی شامل شجاعت، صراحت، دوراندیشی، تقوا، گذشت، میهن پرستی باعث تقویت دو ویژگی برجسته در وجود این شخصیت بزرگوار گردیده که یکی استواری در راه حق  و دیگری اعتدال همراه با صبوری در پیمودن این راه پر فراز و نشیب شده که هیچ چیزی نتوانست مانعی در حرکت این مرد بزرگ در مسیری که پیمودن آن را وظیفه خود میدانست با تلاشی وصف ناپذیر و صبری شگفت انگیز بشود. در ادامه این راه  باور به رای مردم و احترام به آن  هر روز در وجود ایشان عمیق تر شد و از همین رو بود که بارها و بارها خودشون رو در معرض رای مردم قرار داد و هیچ ابایی از شکست و پیروزی نداشت و هر چه به مردم نزدیک تر شد، بازخورد بهتری از مردم دریافت کرد که در آخرین انتخاباتی که شرکت کرد، مردم بالاترین رای تاریخ مجلس خبرگان را به ایشان داد و مراسم تشییع جنازه تاریخی شان نیز گواه محبوبیت و قدرشناسی و بزرگواری مردمی شد که نشان دادند که اگر کسی به طرف ملت یک قدم بردارد، مردم صد گام به سمت ایشان برمی‌دارند.

من امیدوارم که بتوانم با الگوگیری از این  بزرگ سیاستمدارِ کم نظیرِ قرن اخیر ایران،  در تقویت مجموعه‌ی این ویژگی های شخصیتی تلاش کنم.

**********************************

«وهاب محمدیان» عضو حزب ندای ایرانیان استان:

زیرکی و صبوری دو ویژگی اصلی وی بود. زیرکی که در تمام بزنگاهای حساس انقلاب نقش اصلی و تاثیر گذار را داشتند و صبوری در مقابل نامهربانی ها و اتهام هایی که ناروا به ایشان زدند ولی هیچ موقع دست به افشاگری نزد و با صبوری و پایمردی در قلب مردم خانه کرد.

از مهمترین ویژگی آیت الله که آینده نگری بود الگو برداری خواهم کرد که این روز ها ماها وآیندگان درگذر زمان به نیکی از آن یاد خواهیم کرد.