پرسش و پاسخ شهروندان از مدیران کهگیلویه، چهره‌های ورزشی، سیاسی و…در فضای مجازی یک کار قابل تقدیر است.
به گزارش افتونیوز،بخشی از گفت وگوی شهروندان با سید ابوصالح دانشفر پیشکسوت ورزش شهرستان کهگیلویه و استان کهگیلویه و بویراحمد را در زیر می‌خوانیم:

اگر در ورزش شهرستان کهگیلویه و شهر دهدشت قدرتی برای تصمیم گیری داشتید کدام مشکلات را در اولویت قرار می‌دادید؟
باید در کنار فراهم کردن زیرساخت‌های ورزش، به مقوله مهم آموزش نیز توجه شود.
به رده‌های سنی نونهالان، نوجوانان، جوان، امید توجه خاص شود تاجامعه ورزش تقویت شود، مسولان پای کار بیایند.
تیم‌ها مشکل دارند، هزینه مسابقات سنگین شده است، تیمداری هزینه سرسام آور دارد.
اگر من مسولیتی داشتم به اینها توجه می‌کردم، ضروری است مسولان کلان شهری و استانی زمینه رشد را فراهم کنند.

به عنوان کسی که سالها عمرش را در فوتبال سپری کرده است، آیا از تجربیات شما و امثال شما در امر ورزش شهرستان کهگیلویه بهره جویی و کمک گرفته شده است؟
عیب بزرگ مسئولان و جامعه ورزش ما این است که که وقتی کسی ورزش را ترک می‌کند مرگش همان موقع رسیده و من احساس می‌کنم مرده‌ام.
خیلی از کسانی که کار کردند فراموش شدند اما ما از نظر وجدانی راضی هستیم در پیشگاه خدا تا توان داشتیم خدمت کردم.
بنده بیش از ۵۰ سال در این شهر و استان خاک خوردم، به عنوان بازیکن، داور، مربی و مسابقات باشگاهی و آموزشگاهی، مربی منتخب شهرستان، مسئول هییت فوتبال شهرستان، مسئول کمیته داوران، مسئول انجمن آموزشگاه‌های شهرستان، انجمن آموزشگاه‌های استان، در پست‌های مختلف بدون کوچکترین چشمداشت خدمت کردم و نتایج خوبی گرفتم.
تجربیات زیادی بدست اوردم و در دوران مسئولیت خود داوران و مربیان زیادی را پرورش دادم.
ولی متاسفانه بعد از اینکه ورزش را کنار گذاشتم فراموش شدم، یکی از عادت بد مسئولان در حوزه ورزش و جامعه ورزشی این است که تا پول داری رفیقتم قربون بند کیفتم، تا هستی و کنارشان هستید، یادت می‌کنند اما اگر یک روز ورزش را ترک کردی متاسفانه از نظر آنها مرده هستیدویادت نمی‌کنند.
خیلی از پیشکسوتان و عزیزان ما سالها در این میادین ورزش خاک خوردند، خیلی از تیمداران از زندگی و جوانی خود، جیب شخصی، آبروی خود سرمایه گذاری کردند و می‌کنند که امروز هیچکس به فکر آنها نیست وهیچکس آنهارا یاری نمی‌کنند.
در شهرستان ما آنگونه که فرهنگ ورزش باید رعایت شود، نمی‌شود و برای آن ارزش قائل نمی‌شوند.
اگر این تیم داران و ورزشگاه‌ها نباشند، جوانان ما که هیچ سرگرمی ندارند مجبور می‌شوند به سرگرمی‌های کاذب روی بیاورند.
قدرشناس پیشکسوتان و کسانی باشیم که امروز به عنوان تیمدار و مسولان هییت های ورزشی با جیب خالی دارند تلاش می‌کنند تا برای این منطقه افتخار افرینی کنند.
مسوولان شما را به خدا قسم کمک کنید، اجازه دهید تا ورزش رشد کند، خیلی‌ها تلاش کردند و از ورزش و تیم‌ها حمایت هم کردند که باید این روند ادامه دار باشد تابتوانیم ورزش را شکوفا کنیم.

به عنوان یک پیشکسوت چه توصیه‌ای به فوتبالیستهای جوان دارید؟
جوانان عزیز پیش از ورزش، به کسب علم و دانش توجه کنند، و در کنار تحصیلات ورزش با اخلاق را ادامه دهند.
ورزشکاری قابل احترام است که علاوه بر توان فنی، مدال آور بورن و… باید دارای تحصیلات عالیه باشد تا در کنار هم به پیشرفت و شکوفایی و چهره شدن شود.
مهم‌ترین اصل ورزش اخلاق، توجه و احترام به مربی، پیشکسوتان و…است.
اگر بهترین ورزشکار باشید ولی اخلاق نداشته باشید ارزش کار کم می‌شود.
ماندگاری اسم تختی و پوریای ولی به دلیل این بود که قهرمان مبارزه با نفس شدند.

در آخر اگر حرف خاصی دارید بفرمایید؟
من به عنوان پیشکسوت و کسی که ۵۰ سال در ورزش بودم، قدردان کسانی هستم که به طرق مختلف به ورزش و ساختارها خدمت کردند.
نمایندگان ادوار گذشته، موحد، بزرگواری خدماتی ارائه کردند و در دوران هاشمی پور هم به واسطه اینکه مشاور نماینده در ورزش بودم از نزدیک دیدم تلاش‌ها را در بحث زیرساخت‌ها، چمن‌ها و حمایت از قهرمانان دیدم.
امیدوارم موحد هم در حال حاضر که وکیل مردم در خانه ملت هستند در زیرساخت‌ها و… حمایت کنند، وقتی اشتغال زایی به دلیل شرایط مملکت فراهم نیست، حداقل می‌توانیم زمینه سرگرمی و تفریح سالم جوانان را فراهم کنیم.
مسوولان استانی، استاندادر، مسولان ورزش، مدیران کل هم باید حمایت کنند، نباید تنها چشم انتظار نماینده باشیم.
به عنوان پیشکسوت، دستبوس کسانی خواهم بود که چه در گذشته چه در حال و چه در آینده به ورزش خدمت می‌کنند، استدعا دارم تیم‌ها فاقد اسپانسر هستند و چشم انتظار مسولان هستند.
مسولان، فرهنگ ورزش را تقویت کنند، از امام جمعه فعال و به روز دهدشت می‌خواهیم در خطبه‌های ورزشی و… فرهنگ و ارزش ورزش را تبلیغ کنند.
تقویت فرهنگ ورزش در جامعه باعث سلامت جامعه می‌شود، پرورش جسم و روان است، بزهکاری و …کم می‌شود، به نیروهای انتظامی، شبکه بهداشت و… کمک می‌شود، در واقع کمک به حوزه ورزش کمک به جامعه و همه ارگان‌ها است.
وی با گلایه از بحث‌های انتخاباتی در فضای مجازی شهرستان گفت: گلایه دارم، انتخابات تمام شده است و ما وارد مرحله جدید شدیم، باید دنبال حل مشکلات زیادی که منطقه محروم خود داریم باشیم نه فقط مشغول انتخابات و جنگ و جدل‌ها و کریخوانی های انتخاباتی باشیم به مشکلات منطقه توجه کنیم.

گفتگو؛کاظمی کیان،چرامین،تباری