افتونیوز _ طایفه دره شوری از دیرباز در مسیر گچساران در حال کوچ بوده و پس از اسکان عشایر، اکثر قشقایی های ساکن گچساران را طایفه دره شوری تشکیل می نامند(کتاب سیه چادر ها نوشته دکتر منوچهر کیانی؛ ابتدای کتاب نقشه کوچ طوایف)
به گونه ای میتوان گفت اولین ساکنان قشقایی گچساران دره شوری ها بوده اند.
قشقایی های گچساران به مرور زمان و به دلیل مهاجرت اندک اندک از این شهرستان فاصله گرفته و اکنون جمعتی در حدود ۴۰ هزار نفر در شهرستان ساکنند البته عده ای در روستاها و مناطق عشایری سکنی گزیدند که در مقاطع مختلف این آمار اندکی تغییر میکند.

با توجه به جمعیت غالب ( لر زبان) استان کهگلویه و بویر احمد قشقایی ها در استان و در گچساران در اقلیت جمعیتی و قومیتی قرار گرفته اند.

با این حال نقش تاریخی و اجتماعی آنها در استان و بویژه شهرستان گچساران اثرگذار بوده و در ساحت سیاسی شهر گچساران همواره قطب محسوب میشوند و به راحتی نمیتوان از آنها چشم پوشی کرد.

در ادوار گذشته انتخابات مجلس افرادی همچون علی فولادی وندا در انتخابات شرکت کردند و در رقابت با تاجگردون شکست خوردند.

البته باید گفت قابل، پیش از آن خورشیدی آزاد در انتخابات مجلس شرکت کرده و با اختلاف اندک نتیجه را به حسینی واگذار کرد.

علی فولادی که خود را نماینده قشقایی ها می نامید در انتخابات سال ۱۳۹۰ با ۲۰ هزار رای از غلام تاجگردون شکست خورد. در این دوره حمایت اکثریت قشقایی ها با وی بود که به توفیقی در انتخابات دست نیافت.

اما در انتخابات سال ۹۴ شرایط انتخابات به گونه ای دیگر پیش رفت قشقایی ها به سمت تاجگردون روی آوردند و از آن طرف فولادی حمایت اصولگرایان و مخالفان لر زبان تاجگردون را داشت که باز هم در انتخاباتی دو قطبی نتیجه را به تاجگردون واگذار کرد.

هرچند برخی معتقدند تعهدات تاجگردون به قشقایی ها هیچ گاه برآورده نشد و قشقایی ها دلسرد از این موضوع در انتخابات ۹۸ شرکت کردند.

در انتخابات ۹۸ مجلس چندین رویکرد در بین قشقایی ها دیده میشد.
رویکرد اول مخالف حضور کاندید قشقایی و امتیاز گیری با حمایت از بقیه کاندیدا بودند، که پیش از این در دوره های قبل این صحبت ها بیان شد و قشقایی ها با حمایت حداکثری از نماینده قبلی شهرستان به این امید بودند که امتیازات و خواسته هایشان برآورده شود که اینگونه نشد.

رویکرد دوم به دلیل ناملایمات سیاسی کلا در فکر تحریم انتخابات بودند که موفق به این امر نشدند.
و اما گروه سوم بر این اعتقاد بودند که بجز فردی از قشقایی ک در راس امور باشد کسی پیگیر خواسته هایشان نیست و راه بجایی نمیبرند مگر با کاندید قشقایی که پیروز انتخابات باشد.

این تفکرات و چند دستگی در انتخابات میان دوره ای ۹۹ نیز به چشم میخورد
خواسته های قشقایی که در این مدت هیچ کدام از این رویکرد ها نتوانست به آن دست یابد رفع تبعیض و قوم گرایی بود که مخصوصا اثرات آن به انزوا رفتن قشقایی ها در سالهای اخیر بود؛ تبعیض و عدم استفاده از جوانان و نخبگان قشقایی در پست های کلان استان عدم توجه به جوانان قشقایی مخصوصا در مساله اشتغال و دیگر مسائل…

قشقایی ها با توجه به میزان تخمین زده شده دارای ۲۰ هزار رای دهنده در گچساران میباشند که بواسطه همین امر یا با حضور در صحنه یا حمایت از هر فرد خاصی میتوانند تاثیر گزار باشند.

در یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی که در تاریخ دوم  اسفند ماه ۹۸ برگزار شد، قشقایی های گچساران نیز  با معرفی دو کاندیدا وارد این عرصه شدند.

هومان عسکری روزی که برای ثبتنام جهت کاندیداتوری مجلس  در فرمانداری حاضر شده بود درمورد گرایشات سیاسی خود گفته بود که ضمن داشتن تمایلات اصلاح طلبانه دوستان بسیاری در میان اصول گرایان دارد.
هر چند نتیجه نهایی انتخابات و شمارش آرا به نفع عسکری نبود ولی توانست محبوبیت مطلوبی در میان قشقایی ها بدست آورد

گفته می شود وی تا حد زیادی توانسته اتحاد و همبستگی قابل قبولی را میان قشقاییها بوجود آورد
اما زهرا فولادی وندا دانشجوی دکتری حقوق بین الملل، اولین کاندیدایی قشقایی بود که هم در ۹۸ هم در انتخابات میان دوره ای اعلام حضور کرد.
وی در خصوص تمایلات سیاسی خود می گوید: « اصول گرایی اصلاح طلب و اصلاح طلبی اصول گراست.»

زهره فولادی وندا با شعار انتخاباتی «اقتدار نظام جمهوری اسلامی، اتحاد اقوام، و اشتغال جوانان» وارد کارزار انتخاباتی یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی در حوزه انتخابیه گچساران و باشت شد.

این کناره گیری هوشمندانه باعث شد که وی از محبوبیت و اقبال بیشتری در میان قشقایی ها برخوردار شود.
وی در این دوره با تاکید بر احقاق حقوق بانوان در استان وارد انتخابات شده است.

اما اکنون برای انتخابات میان دوره ای مجلس شورای اسلامی فقط خانم فولادی وندا با قطعیت اعلام حضور کرده است. حضور عسکری در این انتخابات علی رغم اعلام رسمی توسط وی و یا نزدیکانش جدی بنظر میرسد.

زمزمه هایی نیز پیرامون حضور چهره هایی چون حاج علی فولادی و یوسف باقری به گوش میرسد که باید دید نسبت به این اخبار چه واکنشی نشان خواهند داد.
اما آنچه که از تحرکات قشقاییها بنظر میرسد این است که در انتخابات میان دوره ای بجز عسکری و فولادی وندا کسی از میان آنها وارد میدان انتخاباتی نشود اکثریت بزرگان قشقایی در حمایت از کاندیداتوری این دو شخص میکوشند و در تلاشند با بالا بردن مشارکت قشقایی ها اتفاقات خوبی رقم بزنند.
با توجه به تکثر آرا قشقایی ها در گچساران اگر اکثریت در انتخابات شرکت کنند و متحد عمل کرده و به وفاق قومی برسند, کار را برای رقیبان سخت خواهند کرد.

با تمام این تفاسیر همچنان باید منتظر واکنش سایر چهره های سیاسی در میان قشقاییها بود. آیا قشقاییها این بار می توانند به یک وفاق قومی محکم برسند و معادلات سیاسی گچساران را تغییر دهند یا خیر؟ اما شاید این پیش فرض ها در خوش بینانه ترین حالت ممکن مطرح شوند اما تمام واقعیت نیست
و باید دید قشقایی ها حتی در درصورت اتحاد بضاعت رای آوری را خواهند داشت ؟
و در کنار آن حضور چهره های مطرحی همچون ساسان تاج گردون، قدرت حسینی و عبدالرحیم رحیمی جنبش های قومیتی _ انتخاباتی قشقایی ها در گچساران چاره ساز خواهد بود؟

______________________________
سعید کاویانی