افتونیوز _ متاسفانه بالاخره روزهای سیاه کرونایی هم از راه رسید؛ روزهایی که پیش‌تر مسئولان بهداشتی و کارشناسان در مورد آن هشدار داده بودند اما کسی آن را جدی نگرفت. وقتی می‌گوییم پروتکل‌های بهداشتی باید رعایت شود صحبت از درصد بالایی از مردم است که باید این کار را بکنند.
در واقع باید بالای ۹۵ درصد از مردم و مسئولان این پروتکل‌ها را رعایت
کنند تا بتوانیم آمار مرگ و میر
کرونا را کاهش دهیم. تا زمانی که همبستگی اجتماعی چه از طرف مردم و چه از طرف دولت صورت نگیرد، وضعیت به همین صورت خواهد ماند.
کشورهایی مثل چین و استرالیا توانستند با همکاری مردم این مشکل را حل کنند و به زندگی عادی برگردند هرچند که هنوز هم شرایط را کنترل می‌کنند. این حجم از عدم همبستگی مردم و مسئولان در حل یک معضل عجیب است که حتی می‌توان آن را به صورتی کتاب درآورد.
اگر هر کشوری از جمله ایران پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکند قطعاً عواقب آن را
خواهد دید. کما اینکه ایران این روزها با مرگ و میر
بالایی از کرونا روبروست. واقعاً در طول روز چند درصد مردم از ماسک استفاده می‌کنند؟
چیزی که کاملا مشخص هست این است که روزانه ۳۰۰ نفر از مردم جانشان را به خاطر این بیماری از دست می‌دهند، چند هزار مبتلا در روز داریم که قطعاً بیشتر از اینها هستند. هر آدمی که مبتلا به کرونا باشد این بیماری را به راحتی به تعداد زیادی می‌تواند منتقل کند. چند بار باید به مردم بگوییم که از ماسک استفاده و پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنید؟
متاسفانه بسیاری از مردم از لحاظ روحی و روانی ناامید هستند و از دستورات تبعیت نمی‌کنند و به نوعی با خودشان لج می‌کنند. به همین خاطر هم هست که الان وضعیت این چنین خطرناک شده است.
چقدر باید به مردم بگوییم که دنبال واکسن نباشید اگر واکسن هم ساخته شود باید از ماسک استفاده بکنند. همانطور که گفتم متاسفانه همبستگی اجتماعی وجود ندارد وقتی موتور سواران زیادی هستند که حتی مقررات راهنمایی رانندگی از جمله استفاده از کلاه کاسکت را رعایت نمی‌کنند، چطور می‌توان از آنها انتظار داشت که از ماسک استفاده کنند. این‌ها از کرونا نمی‌ترسند.
مردم عزیز لطفاً از ماسک استفاده کنید البته درست از ماسک استفاده کنید نه آن که زیر چانه‌های خودتان قرار دهید چرا که با این کار فقط خودتان را مسخره می‌کنید. وضعیت مردم از نظر اقتصادی و اجتماعی اسفبار است حالا با عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی بر مشکلاتتان نیفزایید. هنوز که هنوز است بعد از هشت ماه از ورود این ویروس برخی‌ها می‌گویند که ما این بیماری را باور نداریم آخر به اینها چه باید گفت.