به گزارش افتونیوز:چند روز دیگر، سه شنبه ۱۳ آبان و سوم نوامبر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا برگزار می‌شود؛ انتخاباتی که رقابت میان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور کنونی آمریکا و جو بایدن نماینده حزب دموکرات و معاون اول باراک اوباماست. نظرسنجی‌ها در آمریکا جمهوری‌خواهان را حسابی نگران کرده و حداقل روی کاغذ، اوضاع از چهار سال پیش که ترامپ با هیلاری کلینتون رقابت می‌کرد، خراب‌تر است. گویا بایدن فعلا در نظرسنجی‌های پیشا انتخاباتی برتری قابل توجهی نسبت به ترامپ دارد و همین دموکرات‌ها را امیدوار کرده تا بعد از چهار سال به قدرت بازگردند.

تحولات انتخابات آمریکا در ایران هم البته رصد می‌شود. بسیاری معتقدند وضعیت عجیب و غریب اقتصادی کشور ـ که به ویژه در سال ۹۹ شرایط ویژه تری به خود گرفته ـ می‌تواند با انتخابات آمریکا تغییر کند. دلیل آن هم تحریم‌های فراوان و گسترده‌ای است که ترامپ علیه ایران اعمال کرده و درآمدهای کشور را به شدت کاهش داده است. از این روی، رفتن ترامپ یا بایدن به اتاق بیضی کاخ سفید در واشنگتن، می‌تواند اینجا و در دل خاورمیانه روی وضعیت اقتصادی ما هم اثر بگذارد. به جز تحریم‌ها، بسیاری بر این باورند، انتخاب ترامپ یا بایدن ممکن است در سرنوشت مذاکرات دو طرف هم موثر باشد.

هرچند هیچ اظهارنظر رسمی در این باره در داخل ایران نبوده، دست کم ترامپ چند باری اعلام کرد که با انتخاب مجددش، اولین تماس او از تهران خواهد بود. البته انتخاب بایدن هم به معنی بازگشت به برجام نیست و ممکن است شروع مذاکراتی در سطح برجام باشد. از این روی، نتیجه انتخابات سوم نوامبر می‌تواند به نحوی در تهران هم موثر باشد. با این حال، به نظر می‌رسد بازار در ایران، بیش از هر چیز دیگری، منتظر انتخابات آمریکاست.

در چند ماه گذشته، شاهد افزایش شدید قیمت طلا و دلار در ایران و همچنین ریزش بازار بورس بودیم. این بحران‌ها حالا و در آستانه انتخابات آمریکا کمی آرام شده و به نظر می‌رسد با پایان هفته، تاثیر آن را در بازار شاهد باشیم. با همه این توضیحات، اگر شما از دسته دنبال کنندگان اخبار انتخابات آمریکا هستید، می‌خواهیم بدانیم که؛