افتونیوز _ تنها شش ماه زمان کافی بود تا محمدرضا نیکبخت رئیس دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد از حریف طلبی و قدرت نمایی و‌ درخواست همراه با تمسخر مناظره از فرماندار کالیفرنا برای مقایسه عملکرد مسئولان لرستان و‌ کالیفرنیا در مواجهه با بیماری کرونا به التماس از سر استیصال و درماندگی برای تعطیلی کامل استان لرستان برسد و تسلیم شدن خود را اعلام کند و دست آخر بگوید “بالاخره فعلا گرسنگی کشیدن بهتر از مُردن است”.
البته که همین‌حالا هم نیکبخت همچون رئیسش یعنی وزیر بهداشت نه تنها تقصیری را از خود که همه چیز را در حوزه وظایف خود را عالی میداند و هر قصوری باشد متوجه دیگران است و اگر روزی زبان باز کند مقصرین زیادی باید معرفی شوند.
نیکبخت در این زروآزمایی دن کیشوت وار تنها نبود، رئیس جمهور و نمکی وزیر بهداشت نیز مدعی بودند که اروپایی ها و بقیه کشورها دنبال چرایی موفقیت آنها در مدیریت کرونا در ایران هستند.
ایالت کالیفرنیا در آمریکا جمعیتی حدود ۴۰ میلیون نفر دارد که بیش از ۲۰ برابر جمعیت استان لرستان است. البته این نزدیک ترین فاصله میان این دو ایالت و استان است. کالیفرنیا به تنهایی پنجمین اقتصاد برتر دنیاست و لرستان تنها آمار ملی اش به رتبه اول نرخ بیکاری در کشور بر میگردد. کالیفرنیا در طول کرونا تعطیل نشد و یکی از پرازدحام ترین انتخابات ها در آمریکا در آن در حال برگزاری است با این همه انتقادات زیادی به مدیریت کرونا در آمریکا است و بسیاری بر این عقیده اند که دولت ترامپ عملکرد ضعیفی در این موضوع داشته است و یکی از دلایل اصلی شکست احتمالی ترامپ به همین مسئله بر میگردد.
دلیلی برای مقایسه وجود ندارد؛ ما از امکانات و ظرفیت های نیکبخت، زالی و نمکی اطلاع داریم و خوب می دانیم که آنها بهتر است بجای مبارز طلبیدن باید بر همان خواهش و التماس از مردم متمرکز باشند.
با قلت امکانات توقع زیادی از نمکی، نیکبخت و دیگران نمی رود ولی آنها نیز بهتر است سکوت کنند و یا برای بقیه شاخ و شانه نکشند، یا فرافکنی نکنند و یا بی تقصیرترین های همچون جشن های عروسی(کاری که یزدان‌پناه دیگر همکار نیکبخت در کهگیلویه و بویراحمد انجام داد) را مقصر جلوه ندهند.
مدیریت نیکبخت از ادعا تا التماس نمونه ای از مدیریت غیر علمی و هیجانی در کشور است، مدیریت ادعایی دقیقا یکی از عوامل اصلی بیخیالی مردم در پیک دوم و حتی سوم‌کرونا در کشور است.
گلبونگ