علیرضا کفایی

(خلاصه ای از مصاحبه با نقلابیون)
عید فطر۵۷ اولین راهپیمایی در گچساران برگزار گردید، روز قبل دو نفر سخنرانی کردند (آقای معلمی در بیت العباس و آقای مصباحی مقدم در مسجد صاحب الزمان) و در هر دو مسجد بیانیه ها توزیع میشد.

دو شب قبل از عید فطر راهپیمایی سکوت از دو مسجد وجود داشت که از بیت العباس بسوی صاحب الزمان و بالعکس در حرکت بودند ولی نیروهای نظامی و ساواک مانع می شدند، و بالاخره در روز عید فطر بعد از نماز؛ اولین راهپیمایی علنی با شعار مرگ بر شاه آغاز شد

در ۱۹ آبان فراخوان تجمع از سوی انقلابیون و در راس آقای تاجگردون صادر شد، مردم درمسجد صاحب الزمان جمع شدند وشعار وسخنرانى وقرائت بیانیه هاى امام خمینى ادامه داشت… …..آقای فرهنگ سخنرانی کردند….وهمزمان درفرماندارى شوراى تامین تشکیل و آقای بهرام تاجگردون احضار شدند …..ازنماینده انقلابیون (بهرام تاجگردون) خواستند که به تحصن وتجمع درمسجد پایان داده شود و تجمع در جایی دیگر برگزار گردد…. که بعداز اندک زمانى چندتیرهوایى هم شلیک کردند
تجمع کوچکی نیز از سوی هواداران رژیم انجام شده بود؛ واکنش انقلابی مردم گچساران و مبارزان انقلابی را در پی داشت.

برنامه ریزی انقلابیون بر این شد که بعد ازظهر جلوى مسجد جامع اجتماع ضد رژیم برگزار گردد

بعدازظهر ۱۹ آبان شخصیت‌های برجسته و مبارزین انقلابی تجمع مردمی جلوی مسجد شهیدان برگزار نمودند و مردم به بیانیه‌های ضد رژیم گوش فرا می‌دادند.

آقای بهرام تاجگردون علیه رژیم شاهنشاهی سخنرانی کردند، درحین سخنرانى آقای تاجگردون دو گشت نظامی کامیونیهای ریو و زیل پر از سرباز و نظامی ها و ساواک در مقابل مسجد جمع شدند؛ ستون نظامى بدون اخطار شروع به تیراندازى نمود و مردم را به رگبار گلوله بستند؛ اکثر تیراندازیها بسوی آقای تاجگردون بود.
در۱۹ آبان سال ۱۳۵۷بعداز ظهر،اغلب نسل جوان از، دانشجو و بازاری و سایر اقشار ر و دانش آموزان دبیرستان کوروش کبیر (که بیشتر دانش آموزان آقای بهرام تاجگردون بودند و از پیش و ماههای قبل آقای تاجگردون آنها را در مساجد سازماندهی نموده بود) و دانشسرای مقدماتی و ازطبقات گوناگون مردم، در جلوی درب و داخل حیاط و داخل مسجد جامع گچساران (بعد همین مسجد” نام گذاری” شد به نام مسجدشهیدان ) تجمع کردند.

۶ نفر از مبارزین به شهادت رسیدند و در پی آن مردم به سطح شهر هجوم بردند وبانکها وبعضى اماکن دولتى به اتش کشیده شد. بانک صادرات و پست به آتش کشیده شد.

شهید بلادیان وشهید پارسی زخمی شدند، شهید بلادیان در حال نماز خواندن در مسجد بود که مورد اصابت گلوله قرار گرفت، موقع اعزام آنها به بهبهان، طرفداران شاه آمبولانس را مورد حمله قرار دادند….

بهرام تاجگردون، محمد زید بهبهانی، محمد ابراهیم شریعتی در سازماندهی و برنلمه ریزی راهپیمایی و تظاهرات مردمی نقش محوری داشتند،
نیروهی چپ و مارکسیستها نیز در راهپیمایی و تظاهرات نقش داشتند که بعدها صف خود را سایر مبارزین جدا کردند و در روز ۱۹ آبان ۵۷ شایع شد که بعد ازظهر کمونیستها می خواهند تجمع کنند و با چاقو و چماق و بطور مسلحانه … جمع شوند…. که آقای محمد زید بهبهانی با هشیاری و مراقبت از خشونت ممانعت کردند.
شهید بشارت رابط انقلابیون با قم بود که سخنران راهپیمایی عظیم قم در ۱۷ دیماه را طراحی نمود و چون به هرکسی اعتماد نمی شد و نیز کمتر کسی جرات سخنرانی در آن شرایط بسیار امنیتی و حکومت نظامی را داشت؛ در آن تظاهرات عظیم بسیار حساس و مهم و میلیونی شهید بشارت بعنوان سخنران انتخاب شد؛ شهید بشارت رابط اصلی انقلابیون گچساران با مرکز و قم بود.

در ۱۹ آبان ۱۳۵۷ عده ای از مردم انقلابی گچساران زخمی و ۶ نفر به شهادت رسیدند.

(شهیدان سید نجف بلادیان، امیرحسین کیامرثی، غریب پرویزی، سید مذکور پارسی، محمد فراشبندی، حسین امینی)…. (((نامشان و یادشان گرامی)))

مسجد جامع شهر دوگنبدان بعد از این حادثه خونین مسجد شهیدان نام گرفت.