به گزارش افتونیوز، با افزایش آمار بیماران کرونایی بستری در بیمارستان‌ها، مهم‌ترین نیاز این بیماران که وجود دستگاه‌های اکسیژن ساز است، با مشکل کمبود مواجه شده است.

مشکل کمبود دستگاه‌های اکسیژن ساز، در اظهارات وزیر بهداشت نیز به دفعات مورد تاکید قرار گرفته است. یعنی اینکه بیمارستان‌هایی که با بیماران کرونایی سر و کار دارند، درگیر این معضل هستند و همین مسئله، شرایط نفس کشیدن بیمارستان‌ها را دچار مشکل ساخته است.
چند روز قبل بود که وزیر بهداشت برای افتتاح چند پروژه بهداشتی و درمانی به استان کرمانشاه سفر کرد و همانجا بود که مشکل این روزهای بیمارستان‌های کرونایی را، کمبود دستگاه‌های اکسیژن ساز عنوان کرد.
سعید نمکی با اذعان به این مطلب که در ماه‌های گذشته مشکلات زیادی برای تهیه این دستگاه‌ها داشتیم، اظهار داشت: بیماران کرونایی در خارج از بخش‌های عادی حدود ۱۲ لیتر و در بخش‌های ICU بین ۲۴ تا ۳۲ لیتر اکسیژن در دقیقه مصرف می‌کنند که این میزان با ظرفیت‌های فعلی کشور قابل قیاس نیست.
وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که تأمین اکسیژن بزرگ‌ترین عامل نجات بیماران بستری کرونایی است، گفت: نمی‌دانید که چه شب‌ها را صبح کردیم تا اکسیژن مورد نیاز بیمارستان‌ها تأمین شود.

وضعیت اکسیژن بیمارستان‌های استان

به گواه تعدادی از پرسنل بیمارستان شهید جلیل این روزها بیشتر از قبل درگیر بیماران کرونایی هستند و از این رو، مشکل کمبود اکسیژن را بیش از پیش تجربه می‌کنند. اکسیژن را از درمان‌های اصلی کووید ۱۹ بشمار میرود.
در این روزها که مردم استان درگیر این بیماری هستند و عده زیادی از کارکنان دانشگاه به آن مبتلا و جان خود را از دست داده‌اند، حل این مشکل می‌تواند تأثیر به سزایی در نجات جان بیماران داشته باشد.

یکی از مطلعین در تماسی تلفنی با افتونیوز عنوان کرد : به دلیل تأثیر مستقیم بیماری در اختلالات تنفسی، با افزایش شدید مصرف اکسیژن و همچنین افت شدید خلوص و فشار در دستگاه‌های اکسیژن ساز مواجه شدیم. از سوی دیگر در زیرساخت‌های پاسخگوی کنترل کیفیت و میزان مصرف اکسیژن نبود و در شارژ و تأمین اکسیژن مایع برای کپسول‌های اکسیژن و مخازن موجود با مشکلاتی روبرو هستیم.
وی با اشاره به افزایش هزینه‌های نظام سلامت کشور بعد از شیوع کرونا، گفت: شدت گرفتن انتقال ویروس در این مدت، باعث شده بیمارستان‌ها با مشکلات عدیده ای مواجه شوند که کمبود اکسیژن و دستگاه‌های اکسیژن ساز، از جمله همین مشکلات است.