افتونیوز _ هر ساله با شروع فصل گرما ،بحران کم آبی در روستاهای شهرستان کهگیلویه نمود پیدا می‌کند.مردم روستاهای کهگیلویه در تابستان فریاد بی آبی سر می دهند؛ اما بنظر میرسد مشکل بی آبی صرفا محدود به فصل گرما نیست و روستانشینان در حومه غربی کهگیلویه ،پاییز و زمستان را نیز با بی آبی سر می کنند.
اهالی روستای حومه غربی دهدشت درشهرستان کهگیلویه، این روزها به دلیل عدم بهره مندی از آب شرب، روزگار سختی را سپری می کنند و سایه محرومیت برسر آنها سنگینی می کند.
روستاهای ” بی منجگان” برج بهمنی” کوهبرد” نهضت آباد “کوشک”، “امیرالمؤمنین”، “آب تلخک”، “بویری”، “علی آباد”، “آب کاسه”، “کلگه برون”، “پیربادامی”، “صنوگان” و “چهاب” واقع در حومه غربی بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه با جمعیت بیش از هزار و ۵۰۰ نفر، سالهاست که درد و رنج محرومیت از ابتدایی ترین حقوقشان، جان آنها را به لب رسانده است.
در طی روزهای اخیر، روستاهای حومه غربی شهر دهدشت از آب شرب، بی بهره بوده اند و آب دار منطقه از قول مسئولین اداره آب شهرستان می گوید به ما دستور داده شده که در روزهای بارانی ،آب مصرفی قطع گردد.
یکی از اهالی منطقه در گفت و گو با “افتونیوز ” عنوان کرد : ارتباط میان بارش باران و قطعی آب بر همه مردم اهالی پوشیده است. آیا زمانی باران می بارد مردم حق استفاده از آب شرب را ندارند و ما منتظر هستیم استدلال مسولین اداره آب و فاضلاب را بشنویم.
یکی از دهیاران منطقه ضمن تماس تلفنی با ” افتونیوز ” عنوان کرد طرح موضوع قطعی آب در روزهای بارانی سبب نارضایتی و گلایه شدید مردم شده است و جمع زیادی از اهالی چند روستا در طی روزهای آینده قصد دارند برای نشان دادن اعتراض خود به فرمانداری شهرستان کهگیلویه مراجعه کنند.
یکی از اعضای شورای روستای بی منجگان در گفت و گوی با افتونیوز، وضعیت کنونی و تصمیمات اداره آب و فاضلاب شهرستان کهگیلویه را تاسف آور خواند.
خسروی ضمن ابراز تاسف عنوان کرد : در کجای این کشور چنین تصمیماتی اتخاذ می شود و به چه دلیل مردم روستاها باید از ابتدایی ترین نیاز روزمره خود محروم باشند. مسولان تصمیم گیرنده آیا در روزهای بارانی خود مصرف آب خانگی ندارند؟ استحمام نمی کنند؟ چنین تصمیم گیری های برای ما بسیار تعجب برانگیز است.

لازم به ذکر است، آب لوله کشی این منطقه قابل شرب نیست و باید تصفیه خانه سر راه آن قرار گیرد
و از “سد کوثر” تأمین می شود . در تابستان اخیر، “افتونیوز “گزارش هایی را در رابطه با این بحران منتشر کرد؛ اما مسولان اداره آب و فاضلاب تاکنون هیچ گونه توجهی به مشکلات و نارضایی های موجود نداشته اند و تصمیم گیری های عجیب و غریب مشکلات را دوچندان کرده اند.

قطعی آب در زمان باران یا رعد و برق !

شرمت الله حسینی پرور، بخشدار مرکزی شهرستان کهگیلویه در گفت و گوی تلفنی با ” افتونیوز” ضمن تایید قطعی آب در روزهای بارانی افزود : این موضوع دارای مصوبه استانی است و ارتباط چندانی با شهرستان ندارد. وی اشاره کرد : مناطقی که آب آنها از طریق پمپ تامین میشود در زمان بارش و رعد برق دچار خسارت شده و تعمیر آن ها نیز معمولا زمان بر می شود؛ لذا این تصمیم برای پیشگیری از چنین مشکلاتی اتخاذ شده است. وی در ادامه افزود: بنده در رابطه با درستی یا نادرستی چنین تصمیمی نمیتوانم صحبت کنم و باید متولیان و تصمیم گیرندگان نظر دهند.
وی در ادامه گفت: برای وصل شدن آب در طی روزهای اخیر با اداره برق و آب و فاضلاب صحبت هایی داشته ایم؛ اما تاکنون نتیجه ی خاصی حاصل نشده است.
فیض الله پاسره مدیرکل آب و فاصلاب استان در گفت و گوی تلفنی در واکنش خبر درج شده عنوان کرد : متاسفانه رعد و برق سبب سوختگی از پمپ ها شده است و قیمت آنها بالای ۱۰۰ میلیون تومان می باشد که هزینه قابل توجهی را متوجه سازمان می کند و ما برنامه قطعی آب را در زمان رعد و برق در نظر گرفته ایم و تصمیمی مبنی بر قطعی آب در زمان بارش اتخاذ نشده است.

حال با توجه به مشکلات اخیر قطعی آب و صحبت های بعضا در عجیب مسولان
در رابطه با قطعی آب باید پرسید آیا روش نوین تری برای جایگزینی پمپ در مناطق روستایی وجود ندارد؟ آیا در فصل پر بارش زمستان که در طی چند روز بارش باران در جریان است قطعی آب شرب در روستاها منطقی و اصولی است؟ در سالی که بیماری کرونا بخش جدانشدنی زندگی همگان شده و مهم ترین راه برای پیشگیری از این بیماری رعایت نظافت های فردی است چنین راهکارهای عجیب جلوه نمی کند ؟ برای پاسخگویی دقیق تر به سوالات بالا باید منتظر پاسخگویی مسولین بود.