افتونیوز _ این روزها کافی است سری به کشاورزان شهرستان کهگیلویه بزنید، در روزهای که بارش باران نوید بخش سال پربرداشت است اما کشاورزان با حواله های گندم در بلاتکلیفی کامل به سر میبرند،  سهل انگاری جهاد کشاورزی و فرمانداری در نظارت از سیلوهای پخش و توزیع گندم شهرستان کهگیلویه در شرایطی که هنوز بیش از نیمی از زمین های شهرستان کهگلویه کشت نشده اند تعجب آور است. متاسفانه این روز ها  شاهد هستیم که در سایه بی تدبیری و عدم نظارت ارگان های مربوطه کشاورزان سهمیه گندم خود را برای کشت سال ۹۹ دریافت نکرده اند و حواله های گندمی که از تاریخ تحویل گندم آنها بیش از یک ۱۰ روز میگذرد و هنوز خبری از گندم نیست .
در شرایط سخت کرونایی که امید مردم کهگیلویه به اندک درآمد گندم کشت دیم خوش است شاهد هستیم که هر روز مردم در پشت درهای بسته سیلوهای گندم به امید دریافت گندم جمع شده و متاسفانه نا امید بر میگردند .حواله های گندمی که جهاد کشاورزی صادر کرده و سیلوها از دادن گندم به بهانه نبود گندم امتناع میکنند.
باتوجه به اینکه فصل کشت گندم در شهرستان زمان محدودی دارد انتطار است هر چه سریعتر فرمانداری و جهاد کشاورزی با پیگیری حق و حقوق کشاورزان را مطالبه کنند.

فصل کشت شروع  نشده اما گندم نیست 

تعدادی از کشاورزان شهرستان کهگیلویه در گفت وگو با ” افتونیوز ” عنوان کردند هیچ گونه پاسخ صریح و روشنی از طرف سیلوهای گندم دریافته نکرده ایم و هیچ گونه شفافیتی در این رابطه وجود ندارد. وقتی هیچ زمینی کشت نشده پس گندم ذخیره شده که بنا بود پشتوانه حواله های گندم کشاورزان باشد الان کجاست؟ چرا واگذار نمی شود؟ دولت قرار است چگونه از کشاورز حمایت کند؟ نکته  اصلی اینجاست در بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه که دارای ظرفیت های  کشاورزی است صرفا یک سیلو بصورت خصوصی فعالیت می کند و این به خودی خود زمینه ساز مسائل و مشکلات مختلف  شده است  و  با توجه به زمان محدود فصل کاشت کشاورزان سراسیمه و کلافه شده اند.

تبعیض در واگذاری گندم حواله به مردم 

برخی شنیده ها حاکی از آن است برخی از افراد که دایره نفوذ شخصی بیشتری دارند سهمیه گندم بیشتری در سالهای گذشته دریافت کرده اند و این مساله شکایت کشاورزان را در برداشته است و ترس از تکرار چنین مساله در سال جاری نیز وجود دارد و نیاز است دستگاه های نظارتی و بازرسان در این زمینه حامی کشاورزان باشند.

پیشنهاد کشاورزان برای جهاد 

کشاورزان معتقدند انحصاری و بی رقیب بودن بخش توزیع و پخش گندم در بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه سبب شده در این حوزه همواره با مشکلات متعددی روبه رو باشند و نیاز است  در واگذاری گندم دولتی به مانند واگذاری کود های شیمیایی عمل کرده و به جای انحصار در توزیع به رقابت در این زمینه اقدام شود.

مسعود آرام