جمعی از اهالی روستای مزدک حبیب آباد با ادعای آنچه برخورد سیاسی و باندی و کوتاهی در عدم اجرای طرح هادی روستای خود عنوان می‌کردند در جلو بنیاد مسکن و منابع طبیعی استان تجمع کردند.

به گزارش افتونیوز، این اهالی خود معترف بودند که خطر بیماری کرونا را می دانند اما بلاتکلیفی و عدم توجه به خواسته هایشان آنها را مجبور به تجمع کرده است تا شاید صدایشان به گوش مسئولان استانی برسد.

دهیار روستای حبیب آباد مزدک در خصوص تجمع اهالی این روستا در جلو بنیاد مسکن استان به خبرنگار ما گفت: روستا با ۷ هزار نفر جمعیت چهار دهیاری دارد که طرح هادی آنها یکی است.

کورش عزیزی ادامه داد: قریب دو و نیم سال پیش درخواستی مبنی بر بازنگری در طرح هادی به دلیل رشد جمعیت و نبود فضای کافی برای ساخت و ساز به معاونت عمرانی استاندار داده شد که آقای فیلی نیز آن را به بنیاد مسکن استان ارجاع دادند اما از سوی مسئولین این بنیاد اعلام شد که پولی بابت این کار ندارند.

وی بیان کرد: هر چهاردهیاری واقع در مزدک هزینه نقشه برداری اولیه را تقبل کردند و حدود دوسال است که این نقشه برداری اولیه انجام شده و در اختیار بنیاد مسکن استان قرار دارد.

دهیار روستای مزدک حبیب آباد گفت: در این دوسال هیچ کاری بر روی طرح هادی روستای مزدک انجام نشده و در همان طراحی اولیه باقی مانده است.

عزیزی در خصوص درخواست مردم این روستا گفت: هر چه سریعتر نسبت به بازنگری طرح هادی اقدام لازم انجام شود تا از ساخت و سازهای غیرمجاز، تخریب محیط زیست، تخریب زمینهای کشاورزی جلوگیری شود.

وی ادامه داد: با توجه به قرارگرفتن این روستا در نزدیکی شهر یاسوج، اجرای طرح هادی از حاشیه نشینی و تبعات اجتماعی آن جلوگیری می کند.

عزیزی در خصوص پاسخ مسئولان بنیادمسکن می گوید: نقشه برداری که انجام شده باید طرح تفکیکی حذف شده و سرانه را نیز اعلام نمی کنند که طرح هادی چقدر می تواند توسعه یابد.

با توجه به رشد جمعیت، مردم روستا به دلیل نبود زمین در طرح هادی روستا اقدام به ساخت و ساز غیرمجاز می کنند و همین الان قریب ۲۰۰ پرونده در کمیسیون ماده ۹۹ داریم ک حتی منجر به تخریب و جریمه شده ولی بنیاد مسکن در زمینه بازنگری در طرح هادی این روستا کاری انجام نمی دهد.

عضو شورای روستای مزدک نیز در زمینه دیگر مشکلات این روستا به خبرنگار ما گفت: سال ۶۸ اراضی زراعی این روستا ۳۷۵ هکتار بوده که ثبت و سند نیز دارد و از آن سال تا کنون بر اساس برخوردهای سیاسی و سلیقه ای به ۲۰۰ هکتار کاهش داده شده است.

معصوم دادیان گفت: در سال ۹۷ با جمع آوری مدارک و ارایه به دادگاه رای کمیسیون ۳۴۳ هکتار قطعیت پلاک داده شد که به نفع مردم رای زراعت اصلاح شود. منابع طبیعی شهرستان اقدام به اصلاح و جانمایی نقشه کرده ولی پس از ارجاع به منابع طبیعی استان با کارشکنی وبرخوردهای سیاسی از اصلاح آن خودداری می کنند.

وی در خصوص انتظار مردم از منابع طبیعی گفت: خواسته این است که طبق نقشه هوایی سال ۴۸ و یا هم بر اساس همان اسناد سال ۶۸ و یا حکم دادگاه سال ۹۷ اجرای ماده ۵۴ نقشه ها اصلاح و به مردم داده شود.

دادیان اضافه کرد: حدود پنج سال است که مسئولان منابع طبیعی استان از اجرای این خواسته قانونی که اسناد هم موجود است خودداری می کند.

وی افزود: در اکثر روستاهای شهرستان بویراحمد این مشکل حل شده اما فقط مردم روستای مزدک قربانی باندبازی های سیاسی شده و همچنان بلاتکلیف هستند.

مدیرکل بنیاد مسکن به پیام خبرنگار ما برای ارایه توضیحات پاسخی نداد. این سایت خبری آماده انتشار توضیحات بنیاد مسکن و منابع طبیعی استان است.