به گزارش افتونیوز به نقل از تسنیم استان کهگیلویه و بویراحمد دارای ۹ شهرستان در اقلیم‌های گرمسیری و سردسیری است، که دارای ظرفیت بالای منابع آبی، گیاهان دارویی، نفت و گاز، منابع طبیعی خدادادی، ظرفیت‌های مهم کشاورزی، جاذبه‌های زیبای گردشگری و … است.

به اذعان کارشناسان استانی و کشوری با توجه به هر کدام از ظرفیت‌های موجود در این استان می‌توان مسیر توسعه و اشتغال را هموار نمود، یکی از مهمترین بخش‌هایی که در چند سال اخیر به کانون توجه مسئولان و مردم برای سرمایه‌گذاری و ایجاد توسعه پایدار تبدیل شده، موضوع کاشت گیاهان دارویی است.

در چند سال اخیر برخی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد به ویژه مناطق گرمسیری به عنوان مناطق پایلوت کاشت گیاهان دارویی انتخاب شده‌اند، و مسئولان امیدوار بوده که با اجرای طرح‌های مختلف در این مناطق گامی به سوی توسعه پایدار برداشته شود.

زعفران یکی از گیاهانی است که به دلیل صرفه اقتصادی بالا و ارزش فراوان مورد توجه کشاورزان و مسولان استانی قرار گرفته است، و در سال‌های گذشته با مشارکت صندوق کارآفرینی امید در چند روستای شهرستان دنا به صورت آزمایشی کشت شد.

حال مسئولان استانی در اندیشه آزمایش کاشت زعفران در مناطق گرمسیری هستند، و به همین منظور کاشت آزمایشی زعفران در شهرستان گچساران شروع شده‌است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد گفت: در قالب طرح منظومه روستایی که از سوی این نهاد در حال اجرا بوده برای حمایت از کشت زعفران در گچساران با مزرعه کشت صنعت مادر کشور تفاهم نامه منعقد شده‌است.

حسین جنتی افزود: بهره‌برداران متقاضی کشت محصول زعفران در گچساران با همکاری صندوق کارآفرینی کهگیلویه و بویراحمد تسهیلات بانکی ارزان قیمت نیز دریافت می‌کنند.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد افزود:خرید پیاز زعفران، آموزش و کمک برای بازاریابی از برنامه‌های حمایتی برای کشت زعفران در این شهرستان است.

جنتی با بیان اینکه ۲ هزار۵۰۰ کیلوگرم پیاز زعفران بین بهره‌برداران متقاضی در گچساران توزیع شد، بیان کرد: ۲۸ متقاضی در روستاهای انجیرسیاه، دیل، آرو، چهاربیشه علیا و سفلی، مارین، امامزاده جعفر، پشکان، پاکوه، آبریگون و گناوه، آبچیرک، مظفرآباد و اسلام آباد زعفران کشت کردند.

وی ادامه داد: روستای انجیر سیاه به عنوان روستای تک محصولی زعفران انتخاب شد و ۱۴ کشاورز در این منطقه به صورت آزمایشی زعفران کشت کردند.

جنتی قیمت هر کیلوگرم پیاز زعفران را در بازار ۱۲۵ هزار ریال اعلام و بیان کرد: این در حالی بوده که بنیاد مسکن این مقدار را به نرخ ۵۵ هزار ریال به بهره‌برداران عرضه کرد و به دلیل استقبال کشاورزان در سال آینده ۱۰ تن پیازچه زعفران بین کشاورزان این شهرستان توزیع می‌شود.