به گزارش افتونیوز به نقل از فارس از یاسوج حسین کلانتری در یکصد و ششمین نشست ستاد استانی کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: آخرین وضعیت بیماری در استان تشریح شد بر اساس آمار تشریحی و مقایسه‌ای نقطه قوت کاهش ۴۰ درصدی فوتی و بستری یکی از دستاوردهای ارزشمندی بوده و این به دست نیامده مگر با تلاش‌های صورت گرفته چه در نظام سلامت و چه با همت مسوولان و دستگا‌ه‌های مرتبط با ستاد کرونا و البته همکاری همه جانبه و مجدانه مردم که باید از مردم قدردانی کنیم زیرا به ما اعتماد کردند و به رعایت دستورالعمل‌ها اهتمام ورزیدند.

استاندار که در یکصد و ششمین نشست استانی ستاد کرونا سخن می‌گفت افزود: در سپاه و بسیح و نیروی انتظامی تلاش شبانه‌روزی بود و بازرسان حضور به موقعی داشتند زحمات شبانه روزی همه ف فرمانداران و شهرداران و در روستاها دهیاران و و روحانیت را داشتیم.

وی گفت: نماینده ولی فقیه در استان مسوولانه پای کار است و باید از زحمات ایشان قدردانی کرد و زحماتی که رسانه‌ها متقبل شدند در کل این نتیجه کاری جمعی بود و مردم و مسوولان در کنار هم با تعامل سازنده این وضعیت را ایجاد کردند که زنجیره ویروس را کاهش دادیم.

استاندار ادامه داد: کار تمام نشده اما استان از وضعیت قرمز خارج شده اگر بخواهیم این وضعیت ادامه پیدا کند همه باید پای کار باشند و به یکدیگر تذکر بدهند رفتن از وضعیت نارنجی به زرد پیامی دارد که بقیه افراد هم می‌توانند به چرخه زندگی و کسب و کار برگردند امروز همه تلاش باید برای تغییر وضعیت باشد و همه باید در شهرستان‌های مختلف همکاری کنند.

کلانتری افزود: ۴ شهرستان ما در وضعیت نارنجی و شکننده است و با یک غفلت و دور همی شب یلدا دستاوردها از دست می‌رود اگر ذره‌ای عادی انگاری و ساده‌انگاری شود بازگشت به وضعیت قرمز متصور است و وضعیت بدی خواهیم داشت.

وی با بیان این که وضعیت بسیاری از نقاط استان خوب شده افزود: قلعه رئیسی و دیشموک وضعیت نگران کننده داریم به همکاران خود در شهرستان کهگیلویه هشدار می‌دهیم که مراقب این دو بخش باشید باید از ظرفیت روحانیت و شوراها و بسیج استفاده کرد و از طرح شهید سلیمانی برای رفع این معضل استفاده شود.

وی گفت: نقش همکاران ما در نیروی انتظامی عالی بود بیش از ۱۲ هزار خودرو که به زحمات ما حمله می‌کرده‌اند برخورد شده و به بیش از ۲۴ هزار راننده خودرو تذکر لسانی داده شده که در حال حرکت به سمت مناطق قرمز بوده‌اند سرنشینان خودروهای ما ۷۰ درصد آن ها ارشادات و تذکرات را پذیرفته و همراهی کرده‌اند و قریب ۳۰ درصد آن‌ها رعایت نکرده اند تنها یک عده قلیلی دستگاه‌ها را وادار به اعمال قانون می‌کنند

کلانتری تاکید کرد: این عده زندگی خود و سایر اقشار را به خطر می‌اندازند دستور‌العمل می‌گوید ماسک بزنید و رعایت فاصله کنید که سود آن به خود شهروند می‌رسد و موقعی که رعایت شود کاهش آمار ابتلا را خواهیم داشت که منجر به کاهش بستری و مرگ و میر می‌شود و مردم با آرامش می‌توانند کسب و کار خود را انجام دهند.

وی گفت: عددها و آمارها با ما حرف می‌زند سه هفته پیش شدیدا نگران بودیم اما متاسفانه باز در خطر هستیم اگر کمک کنیم شرایط نارنجی را به زرد تقلیل دهیم کار بزرگی کرده‌ایم رسما در ستاد ملی اعلام شد ۵۱ درصد از مبتلایان به کرونا به دلیل دور همی‌های خانوادگی است که اکثریت ابتلا را نشان می‌دهد و سرریز بیمارستان منتهی به آرامستان می‌شود و برخی نمی‌دانند که با این کارها دو هفته بعد سر از آرامستان در می‌آورند.

وی هشدار داد که تربیت بدنی بر سالن‌ها نظارت داشته باشند در اماکن مذهبی باید با رعایت پروتکل‌ها انجام اعمال باشد هیچ گونه تجمعی نداریم تا زمانی که وارد وضعیت سفید شویم، اگر این کار را نکنیم دوباره باید منتظر وضعیت بحرانی در بیمارستان‌ها باشیم.

استاندار گفت: باید خیلی مراقبت کنیم از جمله مناسبت‌های ما شب یلداست که مردم در روز ۱۳ به در امسال به طور ویژه رعایت کردند و پیروزی خوبی بود الان اگر غفلت شود در شب یلدا تمام دستاوردها بر باد می‌رود، باید محدودیت برای این روز سنگین باشد کسی که رعایت نمی‌کند به دیگران ستم می‌کند.

وی افزود: ناچاریم بین زندگی مردم و نان و جان آن‌ها جان را مد نظر قرار دهیم باید خیلی مراقبت کرد و از رسانه‌های درخواست اطلاع رسانی و آگاهی بخشی داریم تا درک و فرهنگ مردم به نمایش گذاشته شود.

کلانتری گفت: در تجهیز بیمارستان‌ها اقدامات خوبی شده و آمارها خوب است اما آمارها شکننده است باید دستاوردها حفظ شود با کمی بی تفاوتی زحمات چند ماهه ما از دست خواهد رفت که باید با تعامل و انسجام این دستاورد را حفظ کنیم.