به گزارش ” افتونیوز” کارزار انتخابات شوراهای شهر و روستا با ابلاغ اولین بخشنامه های وزارت کشور و اعلان زمان ثبت نام کاندیدها رسما کلید خورده و در کهگیلویه فرمانداری با رسانه ای کردن اولین شیوه نامه عملا استارت آغاز کار را زده است.

شورای شهر یا به تعبیری پارلمان شهری محلی است که نمایندگان انتخابی مردم با حضور در آن امورات شهری را در دست می گیرند و با انتخاب شهردار مدیریت شهری را از جانب مردم و به نمایندگی از آنها به وی واگذار می کند که بخشی از دموکراسی و اعمال کردن نظر اکثریت مردم در مدیریت شهری است.

پرواضح است که چنین فرایندی از جمله اقداماتی است که اگر در مسیر درست و صحیح خود قرار گیرد و مردم فارغ از هر معیاری مثل جریانات سیاسی ،قومیت و جغرافیا یا تمکن مالی نامزد مورد نظر را انتخاب کند و اولین و مهمترین معیار آنها برای انتخاب کردن شایستگی و تخصص فرد مورد نظر و یا قدرت چانه زنی و لابی وی برای جذب بودجه وسایر امکانات از مسیرهای درست وقانونی باشد می تواند به توسعه یک شهر کمک فراوانی کند.

در دهدشت اما به هر روی مردم این شهر تاریخی و پر پتانسیل همواره کم انتخاب های خوبی داشتند به طریقی که شرایط پیشرفت و توسعه دهدشت در چند سال اخیر علی رغم همه تلاش ها تغییر چندانی نکرد و همین مورد و برخی موارد دیگر باعث کوچ و مهاجرت نخبگان و اهالی شهر شده و دهدشت امروز چندان تفاوتی با دهدشت ده سال پیش ندارد که برای شهری با این همه قدمت و ظرفیت اصلا اتفاق جالبی نیست.

کلید واژه های انتخاب های مردم در چند شورای اخیر عموما بحث های مثل قومیت و جغرافیا بوده که در عصری که جهان با عبور از تمامی این معیارهای غلط و اشتباه در مسیر توسعه و پیشرفت سرعت گرفته در دهدشت اما مردم همچنان با تاثیر گذاری عنصر قومیت و جغرافیا برای انتخاب اعضای شورای شهر تلاش می کنند و عجیب تر اینکه همین مردم همواره در جایگاه منتقدانی پر مدعی از وضعیت شهر دهدشت گلایه می کنند.

این روزها با نظری بر گروه ها در شبکه های اجتماعی یا پیج های اینستاگرامی شاهد آغاز فعالیت کسانی هستند که در فکر حضور در پارلمان شهری دهدشت هستند و در این راه با استفاده از معیارهای قومیتی ،جریان سیاسی و جغرافیا سعی می کنند نظر مردم را به خود جلب کند و در این راه گاهی به مواردی بر می خوریم که انسان دچار تحیر می شود.

نگارش و اشتراک رزومه های طولانی غیر غنی مثل عضویت در انجمن ها ،کار گروها و یا دریافت لوح سپاس از مدیری بالا دست یا درج شعارهای در حد شهرهای توسعه یافته جهان امروز ،ساخت و انتشار کلیپ های با تصاویر شیک و با آهنگ های محلی حماسی و یا ارسال پیامک های انبوه برای مردم جهت نظر خواهی و مواردی چنین نشان می دهد انگاری شورای آینده دهدشت دست کمی از شورای متوسط فعلی یا شورای ضعیف سابق ندارد و مردم و دهدشت می مانند و انبوهی از مشکلات حل نشده و شهری که نه رنگ و رویی دارد و نه چندان ارتباطی با قدمت و تاریخ خود داشته باشد.

معلوم نیست و مردم نمی دانند آش حضور در شورا چه مزه ای دارد و شیرینی پارلمان شهری چقدر است که مثلا کسی که سالها پیش در قامت عضو شورای شهر حضور داشته و فاقد کمترین اثرگذاری در توسعه شهر بوده باز فیلش هوای حضور در هندوستان شورا کرده و می خواهد اسب خود را مجدد و با رایزنی فشرده قومی قبیله و طایفه ای زین کرده و چهار سال دیگر در پسرفت شهری که نیاز به خون تازه و هوای تازه دارد و شایسته بهترین هاست نقش ذاشته باشد.

شورای شهر محلی برای کسب شهرت و رسیدن به مال و جاه نیست بلکه شمایی که با نظر مردم و با هزار وعده و عید قدم در این راه گذاشتید بدانید حتی اگر توفیقی حاصل شود ودر کارزار انتخابات عموما غیر دموکراتیک شورای شهر به هر دلیلی رای آوردید به اندازه تمام دقایق حضور در این جایگاه مسئول هستید و با خود و خدای خود خلوت کنید که آیا اساسا شما مرد این کار هستید یا نه!؟

دهدشت و عموما کهگیلویه بزرگ کم از انتخاب های غلط مردم آسیب ندیده و فقدان نیروهای کارآمد ،آکادمیک و صاحب برنامه و ایده و دلسوز همواره بر پیکره این شهر و دیار مظلوم خراش وارد کرده و شمارش معظلات این دیار در تمام ابعاد آن نه سواد می خواهد نه درک سیاسی بالا و یا سواد رسانه ای ؛فقط کافی است به حال شهر و مردمان این شهر و ریخت خیابان ها و کوچه های نظر افکنید تا ببینید شهری که روزی بلاد شاپور نام داشت و شهرت جهانی، امروز چال چوله های شهر و شکل نامناسب خیابان ها و کمبود فضای سبز بدجوری دل می رنجاند و افکار دلسوزان این دیار را پرشان می کند.

خلاصه اینکه مردم دهدشت و حتی سایر شهرهای استان بداند آنچه امروز می بییند فارغ از تمام بی توجهی ها و نداشتن مدیرانی دلسوز ماحصل انتخاب های اشتباه خود آنها نیز هست و به تعبیری”خود کرده را تدبیر نیست” به شدت در مورد شرابط به غایت سخت امروز مناسب می بینیم.

بیایید یک بار هم شده فارغ از قومیت و نژاد ،تعصبات سیاسی ،روابط خانوادگی و دوستی ها افرادی را برای حضور در پارلمان شهری دهدشت افرادی را انتخاب کنید که متخصص،آکادمیک و با نگاهی نو ،متعهد و شهرشناس باشند و به کسانی اعتماد کنید که قدرت و پتانسیل لابی و رایزنی با مدیران بالادست داشته باشند باشد که دهدشت از این شرایط دشوار عبور کرده و شاید رنگ توسعه و آرامش ببیند.