به گزارش افتونیوز به نقل از تسنیم از یاسوج، بخش محروم زیلایی از توابع شهرستان مارگون استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن بیش از ۱۰۰ روستای بزرگ و کوچک برای تمام مردم ایران دیگر نامی آشنا و عجین شده با فقر و محرومیت بوده، تاجایی که دیگر مردم این دیار به این باور رسیده‌اند که ناف آنان را با سختی و نداری بریده‌اند.

دو روستای زرین دوتو قباسوخته و کول ارزن واقع در ۱۵۰ کیلومتری یاسوج از داشتن حداقل امکانات و زیرساخت‌ها از جمله داشتن راه ارتباطی مناسب، شبکه آب شرب سالم و مدرسه محروم هستند و با بارش برف و باران راه ارتباطی این روستاها نیز قطع می‌شود و به سختی امکان تردد وجود دارد.

زنان روستاهای کول ارزن، سرگری، زرین دوتو و قباسوخته بخش زیلایی به دلیل نبود آب شرب روزانه باید ساعت‌ها در مسیر رسیدن به چشمه پایین‌دست، دبه بر دوش برای تامین آب شرب مورد نیاز خانواده در رفت و آمد باشند.

روستاهای زرین دوتو قباسوخته و کول ارزن زیلایی با داشتن ۲۰ خانوار و ۱۲ دانش آموز مقطع ابتدایی از داشتن مدرسه محروم بوده و دانش آموزان برای فرار از بی سوادی مجبور به فراگیری علم و دانش در طویله سرد گوسفندان هستند، و باید سردی زمستان را به دلیل نبود وسایل گرمایشی با جان و دل خریدار باشند.

بررسی‌ها  نشان می‌دهد اهالی این دو روستا از بخش زیلایی در بدترین شرایط رفاهی زندگی می‌کنند تا جایی که فقر اجازه خرید لباس، کفش و لوازم التحریر به پدران برای فرندان محصل خود را نمی‌دهد.

پورخسرو سرپرست فرمانداری مارگون می‌گوید: برای مدرسه روستای سرگری یک دستگاه کانکس با همکاری موسسه شهید سلیمانی تهیه و نصب شده و در خصوص راه ارتباطی نیاز به اعتبار و تصمیم کمیته برنامه ریزی است.