افتونیوز:بحث درباره مصداق نیز بین اصلاح‌طلبان شفاف‌تر شده است. حالا احزاب مختلف اصلاح‌طلب در حال مذاکره علنی بر روی کاندیدای مورد نظر خود هستند. نام علی لاریجانی رئیس مجلس سابق نیز از سوی برخی منتشر شده است. هرچند که اصلاح‌طلبان روی خوشی به آن نشان‌ نمی‌دهند، اما گویا برخی از احزاب تلاش می‌کنند تا از هم‌اکنون برای او جایگاهی دست و پا کنند. این در حالی است که شخص لاریجانی تا به حال درباره حضور یا عدم حضور خود در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده اظهار نظری نکرده و به نظر می‌رسد که منتظر بررسی شرایط است. اما در عین حال روشن است که نزدیکان حسن روحانی و دولت فعلی از حضور لاریجانی در انتخابات استقبال می‌کنند. بخصوص آن که چندی پیش هم خبری منتشر شد مبنی بر این که لاریجانی از سوی دولت مسئول پیگیری توافق ایران و چین است و به همین منظور هم دفتری در پاستور را در اختیار گرفته است. این همکاری با دولت گمانه‌زنی انتخاباتی را درباره لاریجانی تقویت کرده است. در عین حال به نظر می‌رسد که او فعلا شرایط را بررسی می‌کند و منتظر است که اگر اصلاح‌طلبان به این نتیجه رسیدند که‌ نمی‌توانند کاندیدایی در انتخابات ۱۴۰۰ داشته باشند، از او برای حضور در رقابت سال آینده دعوت کنند که البته این احتمال خیلی دور از ذهن نیست، هرچند که از الان برخی اصلاح‌طلبان با جدیت این احتمال را رد می‌کنند.
حالا طی روزهای اخیر هم چهره‌هایی از حزب اعتدال و توسعه که دست برتر را در دولت روحانی دارد،‌ از کاندیداتوری لاریجانی حمایت می‌کنند و برای او شروع به تبلیغات کرده‌اند.
مهرداد لاهوتی، از نمایندگان نزدیک به لاریجانی در مجالس نهم و دهم، درباره موقعیت علی لاریجانی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفته است: «آقای لاریجانی شخصیتی فراجناحی است، منافع ملی کشور را همیشه در تصمیماتش لحاظ می‌کند و خوشامد یا ناخوشایندی جریانات سیاسی را ملاک تصمیم‌گیری قرار‌ نمی‌دهد.» او که با نامه نیوز گفت‌وگو کرده علی لاریجانی را شخصیتی ولایی خواند و اضافه کرده: «لاریجانی در عرصه‌ها‌ی مختلف تقنینی، دیپلماتیک، اجرایی و فرهنگی نقش‌آفرین بوده و در سطح دنیا شناخته شده است. آقای لاریجانی به امور و مسائل کشور، منطقه و بین‌المللی تسلط دارد بنابراین یک شخصیت جامع‌الاطراف محسوب می‌شود.»
حامیان لاریجانی سعی می‌کنند تأکید کنند که لاریجانی در گذشته در جریان مذاکرات هسته‌‌ای حضور داشته و به همین خاطر می‌تواند از برجام و دستاوردهای آن حمایت کند.
لاهوتی عضو حزب اعتدال و توسعه همچنین با بیان ‌‌این‌که برای کاندیداتوری آقای لاریجانی دو مولفه را باید مدنظر قرار داد، اظهار کرد: «نخست احزاب و جریان‌ها‌ی سیاسی باید از او درخواست کنند و ثانیا او برای کاندیدا شدن تصمیم بگیرد. تا به امروز هنوز کسی صحبت مشخصی از آقای لاریجانی ندارد که او صراحت بیان کرده باشد می‌خواهد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود.»
وی با اشاره به دیدارهای متعدد خود با علی لاریجانی بعد از پایان مجلس دهم، افزود: «با توجه به شرایط حساسی که کشور دارد همه بزرگان سیاسی از آقای لاریجانی به عنوان گزینه مناسب برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری یاد می‌کنند. اگر ذره بین برداریم و در زندگی هر کسی جست‌وجو کنیم در کنار چهار حُسن، شاید یک عیب هم پیدا شود.»

لاریجانی به مثابه بیت‌المال

این فعال سیاسی اعتدال‌گرا درباره خداحافظی و کناره‌گیری علی لاریجانی از عرصه سیاسی کشور، یادآور شد: «تصور من چنین نیست و این حرف را قبول ندارم، او جایی که تشخیص دهد وجودش می‌تواند موثر باشد همراهی خواهد کرد و این طور نیست که کار را رها کند و کنار برود. هم اکنون نیز رهبر انقلاب موضوع همکاری اقتصادی با چین را به آقای لاریجانی محول کرده‌‌‌اند و او نیز این موضوع را به خوبی دارد دنبال می‌کند. بنابراین پای کار است.» وی درباره امکان نامزد ائتلافی شدن علی لاریجانی توضیح داد: «باید این موضوع از آقای لاریجانی خواسته شود. امثال لاریجانی بیت‌المال محسوب می‌شوند، با توجه به شرایط کشور عقلا و تصمیم‌گیران دو جریان ‌‌‌اصول‌گرا و اصلاح‌طلب ابتدا باید با هم بنشینند و تصمیم بگیرند. اگر به جمع‌بندی رسیدند می‌توانند از آقای لاریجانی بخواهند که نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود. اگر {از طرف دو جریان سیاسی} از آقای لاریجانی خواسته شود، این مسئله می‌تواند در تصمیم‌گیری آقای لاریجانی اثرگذار باشد.» این سخنان لاهوتی نشان می‌دهد که لاریجانی برخلاف محسن رضایی که در انتخابات‌ها‌ی مختلف بدون دعوت و پشتیبانی یک جریان سیاسی وارد می‌شود، بدون هماهنگی و در نظر گرفتن شرایط وارد رقابت سیاسی نخواهد شد. تأکید لاهوتی بیانگر این است که لاریجانی اگر حمایت اصلاح‌طلبان و اعتدالیون را ببیند وارد عرصه می‌شود، ولی در غیر این صورت پا پیش‌ نمی‌گذارد.

عدم استقبال اصلاح‌طلبان

اما این زمینه‌چینی اعتدال وتوسعه‌ای‌ها‌ برای لاریجانی، خیلی با استقبال اصلاح‌طلبان رو به رو نشده و حتی بعضی از آنان با تندی جواب این فعالیت انتخاباتی را داده‌‌‌اند.
اسماعیل گرامی مقدم عضو حزب اعتماد ملی در واکنش به این سخنان گفته: «آن‌ها قبل از آنکه به رای‌آوری فکر کنند، روی ‌‌‌مسئله صلاحیت‌ها بحث می‌کند و گمانه‌زنی آنان این است که شاید لاریجانی تنها نامزدی است که در بین اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان باقی بماند. به همین دلیل بر مبنای یک حدس و گمان به سوی لاریجانی می‌روند. اما اگر نامزد اصلاح‌طلبان در صحنه بماند، قاعدتا اتفاق سال ۹۲ تکرار نخواهد شد و اصلاح‌طلبان به نفع اعتدالیون کنار نمی‌کشند، چون لطمات سنگین و آسیب‌های بسیار گران‌سنگی را تحمل کرده‌اند و دیگر شدنی نیست که اصلاح‌طلبان – حتی اگر نامزد نداشته باشند – برای نامزد دیگری هزینه کنند. آن هم به صورت بی‌حساب و کتاب که بعد از پیروزی، خانه پاستور کاملا متعلق به اعتدال و توسعه شود. به نظر من دیگر این اتفاق نخواهد افتاد و اگر نامزد‌های جریان اصلاح‌طلب تایید صلاحیت بگیرند، با توجه به ‌‌این‌که ماشین انتخاباتی اصلاح‌طلبان بسیار پرقدرت است و می‌تواند در جامعه تحول ایجاد کند، با مطرح کردن مطالبات مردم به صورت جسورانه، شجاعانه و دلسوزانه به جامعه امید خواهد داد و در این صورت نامزد اصلاح‌طلبان شانس بیشتری خواهد داشت.»
بر اساس گفته‌ها‌ی گرامی مقدم، اعضای اعتدال و توسعه از الان احتمال می‌دهند که شورای نگهبان هیچ کاندیدای اصلاح‌طلبی را تأیید صلاحیت نکند و در این شرایط اصلاح‌طلبان که‌ترجیح می‌دهند در انتخابات با کاندیدا حضور داشته باشند در نتیجه روی علی لاریجانی به توافق می‌رسند. اما در عین حال همه اصلاح‌طلبان این گونه فکر‌ نمی‌کنند. برخی از آنان معتقدند که اگر کاندیدای اصلاح‌طلب تأیید صلاحیت نشود، بهتر است هیچ کاندیدایی نداشته باشند.
به نوشته اعتمادآنلاین غلامرضا ظریفیان، فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره پیامدهای سیاسی حمایت حزب اعتدال و توسعه از علی لاریجانی و نسبت آینده این حزب با اصلاح‌طلبان نیز گفته: «اگر حزب اعتدال و توسعه از علی لاریجانی حمایت کند باید بپذیریم که دیگر همراه با اصلاح‌طلبان نیست، زیرا اصلاح‌طلبان تا اینجای کار مشغول بررسی چگونگی ورود به انتخابات هستند و می‌خواهند راهبرد انتخاباتی، مانیفست و شیوه ورودشان به انتخابات را در یک مجمع اجماع‌ساز بررسی کنند تا بعد از همه اینها به بررسی نامزد مورد اجماع بپردازند. اگر حزب اعتدال و توسعه از حالا و به صورت ناگهانی اعلام کند که آقای لاریجانی حمایت می‌کند، عملا راهش را به همه شکل از اصلاح‌طلبان جدا کرده است».
ظریفیان در پایان درباره جایگاه انتخاباتی لاریجانی هم گفت: «الحق والانصاف باید گفت که آقای لاریجانی در سال‌های اخیر هیچ‌گاه هم‌سو با تندروها نبوده است و همیشه سعی کرده است وجه اعتدال را رعایت کند و در این موضوع شکی نیست اما واقعیت این است که او دارای پایگاه اجتماعی قدرتمندی نیست و درانتخابات ریاست‌جمهوری بسیار مهم است که نامزد مورد تأیید اصلاح‌طلبان خودش هم سبد رأی بالایی داشته باشد که آقای لاریجانی چنین شرایطی را ندارد. اصلاح‌طلبان باتوجه به تجربه‌ای که از ائتلاف با آقای روحانی دارند، می‌خواهند نتیجه انتخابات هرچه باشد، با تکیه بر ظرفیت‌های خودشان رخ دهد. بدنه اصلی اصلاحات حتما از یک نامزد غیراصلاح‌طلب حمایت نمی‌کند و اجازه نمی‌دهد تجربه سال۹۶ را تکرار شود».

کاندیدای جامع‌الشرایط

با این حال حامیان لاریجانی دست از تبلیغات به نفع او برنمی‌دارند. غلامعلی جعفرزاده ایمن‌آبادی نیز گفته است:‌ «آقای لاریجانی ریاست سه دوره مجلس را در اختیار داشت و امروز بر مسائل تقنینی و اجرایی اشراف کامل دارد و کارنامه‌اش در حوزه نظارت عقلانی بر امور و همکاری سازنده بین دولت و مجلس از توانمندی‌ها‌ی بالای او حکایت می‌کند.» وی علی لاریجانی را فردی جامع‌الشرایط خواند و افزود:«فارغ از تخریب‌ها‌یی که علیه خانواده لاریجانی انجام شد، جریان اصلاحات، ‌‌‌اصول‌گرایان معتدل و اعتدالی‌ها روی او اجماع وجود دارد. به جرأت می‌توانم بگویم کسانی که آقای لاریجانی را می‌شناسند و با او کار کرده‌‌‌اند واقعا شهادت می‌دهند که بهترین گزینه برای کسب کرسی ریاست جمهوری است.» این فعال سیاسی اعتدالی اظهار کرد:«امروز کشور نیازمند کسی است که با اشراف بر مسائل سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی بتواند در حوزه معیشت و رفاه مردم، توسعه کشور، کاهش تنش در حوزه سیاست خارجی و تقویت همکاری‌ها‌ی بین‌المللی برنامه داشته باشد و مهم‌تر از آن تأیید صلاحیت شود. آقای لاریجانی همه این ویژگی‌ها‌ را دارد اما باید نگاه جامعه را هم به موضوع انتخابات مدنظر قرار داد. معتقدم با تداوم شرایط کنونی کمترین مشارکت مردمی را در قیاس با ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری خواهیم داشت.»