آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد همچنان توان رفع مشکل آبداران این استان را نداشته‌اند.
به گزارش افتونیوز؛ امروز جمعی از آبداران شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد برای چندمین بار به علت نگرفتن حقوق بعد از ۶ ماه در جلوی استانداری استان کهگیلویه و بویراحمد تجمع کردند. یکی از این آبداران می‌گفت: ما شرمنده زن و فرزندان خودمان هستیم و دل‌مان از دست برخی مسئولان خون است.
ایسنا در گزارشی به این موضوع پرداخته و از زبان یکی از این آبداران نوشت: از سال ۷۹ تا کنون در مجموعه آب و فاضلاب خدمت می‌کنم با این وضع و شرایط در هیچ جای دیگر بکار گرفته نمی‌شوم آیا پس از حدود ۲۱ حق زندگی نداریم.
یکی دیگر از این آبداران در گفت و گو با خبرنگاران بیان کرد: با وجود همه مشکلاتی که در این هفت هشت ماه برای ما آبداران بوجود آمد هیچ گونه خللی در آبرسانی روستاهای استان بوجود نیامد اما چرا مطالبات و حق ما را نمی‌دهند.
وی افزود: یکی دیگر از مشکلات ما آبداران استان کهگیلویه و بویراحمد قرارداد منعقد شده با ما ۱۷۳ نفر آبدار است که روزانه ۲ تا ۴ ساعت برای ما حساب می‌کنند و به قول خودشان می‌خواهند حقوق به ما دهند که این مساله را نمی‌پذیریم.
این آبدار تصریح کرد: آقای دکتر گیاهی معاون منابع انسانی آبفای کشور در نشستی که ۱۵ آبان ماه داشتیم قرار بود مشکلات ما حل شود اما مشکل‌مان که حل نشد و همان حداقل بیمه‌ای که تا شهریور ماه به آن دلخوش بوده‌ایم را نیز قطع کردند.
وی تاکید کرد: مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد باید پاسخگوی مطالبات و مشکلات آبداران باشد. یکی از همکاران ما پری روز فوت کرد اما متاسفانه بیمه ندارد و هم اکنون خانواده‌اش فاقد بیمه هستند کی باید پاسخگوی این خانواده باشد؟
یکی دیگر از این آبداران نیز به خبرنگار عنوان کرد: از خرداد ماه ۹۹ تاکنون مطالبه داریم و تا شهریورماه نیز بیمه واریز کردند اما تاکنون بیمه نیستیم.
آبدار دیگری افزود: در این شرایط کرونایی و وضعیت اقتصادی از تیرماه تاکنون یک ریال حقوق دریافت نکرده‌ایم. از مسئولان و متولیان استانی و کشوری انتظار داریم به مشکلات آبداران استان کهگیلویه و بویراحمد در این شرایط اقتصادی و کرونایی رسیدگی کنند.
وی خاطرنشان کرد: فرزند ۶ ساله دارم که با مشکل بیماری قلبی مواجه است و آبان ماه امسال برای انجام عمل جراحی در دی ماه نوبت زدم اما متاسفانه با وجود اینکه از بیمارستان زنگ زدن که برای انجام عمل مراجعه کنید دفترچه بیمه نداریم و حقوقی هم به ما پرداخت نشده که بتوانم فرزندم را درمان کنم.
آبدار دیگری در گفت و گو با خبرنگاران ادامه داد: جرم ما چیست آیا جز خدمت و آبرسانی به مردم چیز دیگیر هست با این وضعیت تا آلان برای گذران زندگی خود تنها گدایی نکرده‌ایم.
وی تاکید کرد: ۲۰ سال سابقه آبداری دارم و هم اکنون هفت ماه (از خردادماه تاکنون) حقوق دریافت نکرده‌ام و روزانه سه ساعت کار برای ما حساب می‌کنند و وقتی علتش را پیگیری می‌کنیم می گویند چرا چون تجمع کردید!
یک آبدار دیگر عنوان کرد: ما هیچ گونه بحث سیاسی با کسی نداریم و فقط و فقط به خاطر دفاع از حق و حقوق و مطالبات‌مان تجمع مصلحت‌آمیز کرده‌ایم.
یکی دیگر از این آبداران گفت: ۲۲ سال سابقه کار دارم که کارمان با کلر است اما متاسفانه با وجود این حقوق به ما نمی‌دهند و بیمه و ساعت کاری (۲۴ ساعته کار می‌کنیم اما ساعت کاری ما را ۴ ساعت حساب می‌کنند) ما را کم کرده‌اند. بخدا نان برای فرزندانمان نداریم و در مقابل خانواده و زن و بچه‌مان از بی پولی بعلت ندادن حقوق در این شرایط اقتصادی و کرونایی خجالت می‌کشم. اگر ما را نمی‌خواهند تحت پوشش کمیته امداد قرار دهند.
محمدعلی تابان مطلق، پیمانکار شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در این زمینه گفت: مطالبات و حقوق و بیمه آبداران طبق معرفی شرکت آب و فاضلاب پرداخت می‌شود. بیمه آبداران تا پایان شهریورماه تسویه شده است و حقوق نیز تا مرداد ماه نیز تسویه شده و در حقوق شهریورماه نیز به ما ابلاغ شده است.
وی افزود: قرارداد جدید را ۱۰ تا ۱۵ روز است که به ما ابلاغ شده است و هم اکنون پیگیر هستیم و تا ظهر فردا دوشنبه بیمه آبداران واریز خواهد شد. در رابطه با قرارداد جدید نه مبلغی دریافت و نه مبلغی پرداخت کرده‌ایم اما اعتبار به حساب شرکت آب و فاضلاب واریز شد.
فیض الله پاسره، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص گفت: آبداران هیچ قرارداد کارگری با شرکت آب و فاضلاب ندارند و طرف حساب آنها پیمانکار و شرکت پیمانکاری است.
وی افزود: آبداران حدود ۴ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند که پیگیر هستیم تا حقوق آنها پرداخت شود. در صورتی که پیمانکار لیست ارائه دهند به اسم آبداران حقوق عقب افتاده آنها واریز می‌شود.
پاسره در رابطه با کم کردن ساعت کاری آبداران عنوان کرد: ساعت کاری آبداران بر عهده شرکت آب و فاضلاب نیست و برعهده پیمانکار است که بصورت حجمی این کار را انجام می‌دهد.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان کهگیلویه و بویراحمد تاکید کرد: آبداران از پیمانکار طلب دارند، پیمانکار از شرکت آب و فاضلاب طلب دارد و این شرکت نیز با توجه به مشکلات اقتصادی و محدودیت‌های مالی با مشکلاتی مواجه است که انتظار داریم سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان رد این خصوص همکاری با ما داشته باشند.
پاسره بیان کرد: برای مطالبه و پیگیری مسائل کاری و کارگری و مشکلات حقوق و بیمه خود باید به اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مراجعه کنند اما به لحاظ اخلاقی مشکلات‌شان را پیگیری خواهیم کرد.