به گزارش اَفتونیوز به نقل از ایسنا، در هفته‌های گذشته کمبود و گرانی روغن به یکی از دغدغه‌های مهم در بازار خوراکی‌ها تبدیل شده بود، کمبودی که البته بعد از مدتی به‌طور مقطعی رفع شد اما همچنان وجود دارد.

پارتی برای روغن!

یک آقایی که برای خرید روغن به فروشگاهی مراجعه کرد به خبرنگار ایسنا می گوید؛ وقتی به این فروشگاه برای خرید روغن خورراکی مراجعه کردم با جواب روغن نداریم مواجه شدم، بعد از اینکه از فروشگاه بیرون زدم و آشنایی را دیدم آدرس همون مغازه را به من داد و گفت روغن به همه نمی دهند زنگ به صاحب فروشگاه میزنم برو پیشش روغن بگیر.

وی بیان می کند؛ به جایی رسیده ایم که برای گرفتن روغن هم پارتی داشته باشیم!

مسئولان تدبیری بیندیشند

شهروندی دیگر در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار می کند؛ روغن خوراکی این روزها به ندرت در مغازه ها و سوپرمارکت‌ها و حتی فروشگاه‌های زنجیره ای گیر می آید و اگر هم با مشقت گیر بیاد حدود سه هزار تومان گرانتر از قیمت درج شده به فروش می رسد. شب گذشته از یک سوپرمارکت روغن خوراکی به قیمت ۱۲ هزار تومان گرفتم در حالی که قیمت درج شده روی روغن کمتر از این میزان بود.

وی بیان می کند؛ مسئولان و متولیان امر باید چاره ای اساسی و تدبیری در این زمینه بیندیشند و پاسخگوی مردم باشند در شرایط سخت است که باید هنر مدیران مشخص شود.

دریغ از یک قطره روغن

یک خانم در این رابطه عنوان می کند؛ تمام مغازه ها و فروشگاه‌های یاسوج را برای خرید روغن بخصوص سرخ کردنی سر زدم اما دریغ از یک قطره روغن. به هر فروشنده ای مراجعه کردم می گفتند دو سه روز آینده سر بزنید شاید توزیع کنیم.

یک جوان می گوید؛ روغن خوراکی در بازار نیست سوپر مارکت‌ها روغن ندارند و برخی مغازه های عمده فروش هم می گویند که روغن داریم تنها به مشتریان ثابت خودمان می دهیم.

صاحب یک فروشگاه بزرگ در رابطه با کمبود روغن خوارکی در بازار استان می گوید؛ یک کامیون پر از روغن از محصولات یک شرکت برند چند روز پیش جلوی مغازه‌مان آمد وقتی درخواست خرید روغن داشتیم تنها چند تا روغن پخت و پز به ما داد و هر کاری کردیم با وجد اینکه کامیون پر بود از روغن اما روغن سرخ کردنی به ما نداد و گفت روغن نداریم، در واقع شرکت‌های تولید کننده روغن یکی از دلایل کمبود روغن هستند و مسئولان و دستگاه‌های نظارتی باید بیشتر و جدی تر بر بازار بخصوص بازار روغن خوراکی نظارت داشته باشند با چنین مشکلات و مسایلی مواجه نشویم.

مردم مخلان بازر را گزارش دهند

«سالار حسین پور»، مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: وضعیت بازار روغن خوراکی در سراسر کشور به همین شکل است.

وی افزود: براساس وعده شرکت بازرگانی داشته است برنامه دارند که تا دو هفته آینده وضعیت روغن خوراکی به حالت عادی برگردد.

حسین پور اظهارکرد: طی دو ماه اخیر نزدیک به ۲ هزار تن روغن خوراکی از محل‌های مختلف تامین و در سطح بازار استان کهگیلویه و بویراحمد توزیع شد.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد علاوه بر این از شرکت بازرگانی دولتی گرفته ایم و در اختیار کارخانه روغن گچساران قرار داده ایم، با توجه به توافقاتی که با شرکت بازرگانی دولتی دایرم قرار شده وقتی کارخانه تولید روغن گچساران ۷۵درصد از مواد اولیه ای که در اختیارش قرار اده شده را تولید و به بازار عرضه کند و در سامانه تجارت نیز ثبت شود دوباره سهمیه روغن خام به استان اختصاص خواهد داد.

حسین پور تصریح کرد: روغنی که وارد بازر می شود از محل روغن تنظیم بازار است و نمی تواند بازار را بصورت کامل پوشش دهد و پاسخگوی نیاز بازار باشد. برای پاسخگویی به نیاز بازار باید بخش خصوصی و برندهای مختلف نیز وارد عرصه شود و بخشی از بازار را پوشش دهند.

وی ادامه داد: از مردم و رسانه ها انتظار داریم هرکسی در سطح بازار اخلال ایجاد می کند به ما گزارش دهند تا طبق قانون با متخلفان برخورد جدی شود چراکه عده ای دنبال “ماهی گرفتن از آب گل آلود ” هستند.

مدیرکل صنعت، معدن و تجارت استان کهگیلویه و بویراحمد ضمن قبول کمبود روغن خوراکی در سطح بازار استان بیان کرد: وقتی بازار کالای با تنش تنظیم مواجه می شود بعضی ها همکاری نمی کنند و از این وضعیت سوء استفاده می کنند که در صورت گزارش و مشاهده با متخلفان برخورد می کنیم.

همچنین«براتعلی صالحی»، مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این رابطه گفت: ۲۵ فروشگاه بزرگ و زنجیره ای و واحد صنفی روزانه ۵ تا ۱۰ تن روغن عرضه می کنند.

پلمب ۲ فروشگاه زنجیره ای محتکر روغن

وی افزود: دو فروشگاه زنجیره ای را نیز بعلت احتکار روغن خوراکی پلمب کرده ایم.

صالحی تاکید کرد: علت التهاب در بازار روغن خوراکی استان کهگیلویه و بویراحمد احتکارهای خانگی است چراکه سهمیه هایی اختصاص داده شده با توجه به جمعیت استان جوابگو است اما احتکارهای خانگی و افزایش بیش از اندازه تقاضا، اختلال در بازار ایجاد می کنند.

مدیرکل تعزیرات حکومتی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مشکل اساسی و آشفتگی جدید در بازار استان تصریح کرد: دو روز است که کمبود و افزایش قیمت شکر و قند موجب آشفتگی بازار شده است که دو سه روز آینده با این مشکل مواجه خواهیم شد و باید متولیان امر از هم اکنون به فکر این مساله باشند تا با مشکل روغن مواجه نشویم.

اشد مجازات برای مخلان و متخلفان بازار

صالحی بیان کرد: با مخلان و متخلفان بازار بخصوص در خصوص این سه قلم کالا با اشد مجازات از پلمب تا جریمه های سنگین برخورد می کنیم و تا کنون در زمینه بازار روغن خوراکی تعداد زیادی برخورد با متخلفان داشته ایم.

وی اضافه کرد: یک کارخانه و شرکت برند روغن خوراکی بعلت اختلال در بازار روغن استان و توزیع مناسب نکردن روغن در سطح استان جریمه کردیم چراکه همراه روغن اجناس دیگری را به اجبار به مردم و فروشگاه‌ها تحمیل می کرد.