افتونیوز _ ‌با  فرا رسیدن بیماری همه گیر کووید ۱۹ و اعمال محدودیت ها و تعطیلات گسترده همه صنوف به ویژه مدارس، بر این اساس دولت تصمیم هایی مبنی بر راه اندازی برنامه شاد در فضای مجازی برای فراگیری مفاهیم درسی در خصوص عدم حضور دانش آموزان در مدارس اتخاذ کرد.

سال تحصیلی کرونایی که دانش‌آموزان هنوز وضعیت حضور فیزیکی آنها در کلاس های درس مشخص نبود شهریه ای به مدارس غیر دولتی پرداخت کردند و به خاطر وضعیت قرمز استان آموزش‌ها کاملاً به صورت مجازی بود که این موضوع به یکی از چالش‌های خانواده‌ ها در سال تحصیلی۱۴۰۰_۱۳۹۹ تبدیل شده است.

بر این اساس با وجود تعطیلی مدارس دولتی و غیر دولتی پرسش اینجاست که تکلیف شهریه ای که مدارس غیر دولتی در سال تحصیلی کرونا از دانش آموزان مطالبه کردند چیست؟

با وجود اینکه در این شرایط اقتصادی و همزمانی کرونا و مشکلات معیشتی اکنون بسیاری از این خانواده ها با مشکل مالی مواجه شدند که توان خرید گوشی یا تبلت برای استفاده از برنامه شاد را نداشتند که بر این اساس چند درصد از دانش آموزان که شهریه مدارس غیر دولتی هم پرداخت کردند به دلیل دارا نبودن گوشی و تبلت حضور در کلاس های برنامه شاد را هم ندارند.

این در حالی بود که به دلیل ارائه دروس از طریق فضای مجازی، فرقی بین دانش آموزان دولتی و غیر دولتی نمانده بود چرا که همگی در یک بستر فضای مجازی در حال تدریس بودند.

گفتگویی که با یکی از والدین دانش آموزان داشتیم گفته شد تقاضا داریم در حالی که آموزش ها به دلیل وضعیت قرمز استان به صورت مجازی برگزار می شود از هزینه هایی که مدارس غیر دولتی مطالبه کردند کاسته شود.

والدین دیگری گلایه داشتند که گرفتن این شهریه بالا از دانش آموزان در این سال تحصیلی نگران کننده است و توصیه آنان این بود که شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی به این امر رسیدگی کنند.

استاندار محترم، مدیر کل آموزش و پرورش، مسئولین استانی و شهرستانی باید این موضوع را بررسی کرده و چاره ای برای رفع این موضوع مصوب کنند.

مدارس غیردولتی به لحاظ عدم ارائه خدمات و فعالیت‌های فوق برنامه غیر آموزشی و عدم حضور فیزیکی دانش آموزان پس از تعطیلی به دلیل شیوع ویروس کرونا موظف باشند شهریه را متعاقباً به اولیا مسترد کنند یا برنامه ای در این خصوص برای جایگزینی شهریه در سال آینده اتخاذ کنند.

گزارش : سمانه خردمند