اَفتونیوز _ امیربینا از اهالی روستاهای مورنا و گله مند نامه اهالی این منطقه خطاب به نماینده شهرستان های بویراحمد، دنا و مارگون را در اختیار اَفتونیوز قرار داده است که در ادامه میخوانیم.
احتراما به استحضار عالی میرساند؛ داستان زندگی مردمی زجردیده اما صبور ساکن روستای مورنا از توابع بخش لوداب واستان یاسوج ؛ که امید است با بذل عنایات حضرتعالی و نظر مساعد سایر مسئولین استانی و شهرستانی از این فلاکت رهایی یابند و توجهات حضرتعالی به این روستا : اما غرض از نگارش این سطور این است که؛ با توجه به تبعیض های ناروا که منجر به از بین رفتن عدالت و ضایع شدن حقوق مردم محروم و رنج کشیده روستای مورنا گردیده است، نظر حضرتعالی و دیگر مسئولان را ؛ جهت احیاء حقوق و برپایی عدالت به نکات ذیل جلب می نماییم. لذا انتظار می رود مورد اهتمام جدی قرار گیرد.
جناب آقای دکتر روشنفکر نماینده یاسوج و دنا و مارگون ؛ محضر حضرتعالی معروض می داریم، روستای مورنا به عنوان دورافتاده ترین روستای بخش لوداب به رغم برخورداری از منابع طبیعی، از مشکلات و زیادی رنج می برد که ضرورت دارد با سیاست گزاری؛ برنامه ریزی بهنگام و تخصیص منابع مالی، به سمت آبادانی رهنمون شود. روستای مورنا و در محرومیت و نبود امکانات به سر می برد. به رغم آنکه خدمات نظام مقدس اسلامی، و دادن شهید در راه این انقلاب و این خاک شد ، اما روستای مورنا از قافله پیشرفت دور مانده و نیازهای مردم شریف این دیار بی پاسخ مانده است. هم اکنون مهم ترین مشکل این روستا ؛ نبود جاد مناسب ؛ نبود امکانات آموزشی؛ نبود راه مواصلاتی؛ ؛ عدم گازرسانی به روستا؛ نبود اماکن و تجهیزات فرهنگی، ورزشی و تفریحی؛ و ده ها مشکل ریز و درشت دیگرِ زیرساختی و زیربنایی، مردم شریف این خطه را با نگرانی مواجه ساخته است.

نماینده دنا و یاسوج ومارگون جناب اقا دکتر روشنفکر ؛ ما ساکنین این روستا از بی مهری دستگاههای اجرایی اعم ازشهرستان و استان گله مندیم. علیرغم اینکه بارها درد دل مردم از نبود امکانات به گوش ناشنوای مسئولین منعکس شده ؛ متاسفانه تاکنون هیچ گونه اقدامی در این خصوص صورت نگرفته است.
جناب آقای دکتر روشن فکر شایسته است حضرتعالی مطلع شوید، در این گوشه از استان یاسوج؛ روستایی واقع است که از گذشته تا الان (۱۰۰)خانوار بودن و به دلیل نداشتن جاده مناسب برای عبور و مرو و رفتن به شهر، نزدیک به (۳۰) خانوار این روستا به شهرها مهاجرت کردن که احداث جاده مطمنی که سالهاست به خود ندیده و جادی که در دو دور نماینده قبلی کلید خورد و هنوز به بهر برداری نرسیده و و نبود نظارت بر روی ای جاده و این جاد نزدیک به یکسال هست که یه حال خود رها شد و تنها اهالی روستا مورنا بودن که زمین ها کشاورزی خود را وگذار کردن که جاد از وسط این زمین ها کشاورزان عبور کند و حالا جاده را نیمه تمام رها کردن و رفتن و کسی نیست به یاری مردمآن مظلوم روستا مورنا برسد و علیرغم دوندگی های سالهاست اهالی روستامورنا به ادارات شهرستان و استان تاکنون هیچ نتیجه ای جز مهاجرتهای بی رویه به شهر نداشته است. مرگ زنان و فرزندان ما درحالی مقابل چشمانمان رقم میخورد که جاده مناسب و ماشینی برای انتقال ساکنین ( به خصوص در زمستان ) وجود ندارد. این درحالیست که درطول روز دستان مادران و پدران چشم نگران ؛ رو به سوی آسمان بلند است (که نکند برف ببارد که راه برای بردن کسی که مریضی هست بسته شود یک جاد بیشتر ندار که اگر برف یا باران بزند در فصل زمستان جاد مسدود میشه به مدت ۲ تا ۳ ماه ) که دراین مدت اتفاقی برای اعضای خانواده آنها نیفتد.
ولی نزدیک به ۸ الی ۱۲ نفر به دلیل بست بودن جاده قدیمی در فصل زمستان برای انتقال به شهر جان خود را از دست دادن
جناب آقای دکتر روشن فکر ؛ شما درحالی به روستاهای محروم و دور افتاده در نقاط مختلف استان سفر میکنید و پای درد دل هموطنانمان مینشینید که دوست داریم یک بار هم به روستا ما سفر کنید و مشکلات مردم این روستاه زجر کشیدی را ببینی :

جناب آقای دکتر روشنفکر ؟ محصولات باغی و دامی این منطقه تامین کننده بخشی از نیازهای استان میباشد؛ اما بدلیل همین بی تدبیری ها و عدم وجود جاده مناسب جهت انتقال به بازار؛ هرگز به دست کسی نمیرسد و اهالی نیز رغبت خود را برای نگهداری باغات ازدست داده و هزینه های آن را نمیتوانند تحمل نمایند.
آقای دکتر روشن فکر شایسته است بدانید؛؛ اگرمحصولات باغی ما به دلیل نبود جاده به هیچ کجا نمیرسد و بخاطر هزینه بالای انتقال حاضرمیشویم روی درختان خراب شوند اما آنها را نچینیم، اگر احشام اهالی بدلیل بیماریهای مختلف و بدلیل اینکه هیچ دامپزشکی درطول سالهای گذشته حتی یک سفر به روستانداشته و…حرفی نیست و گلایه ای نداریم. تنها خواسته ی ما احداث جاده نیمه کاره ای است که سالهاست بطول انجامیده و درحالیکه طی همین مدت هزاران کیلومتر جاده چند بانده و بزرگراه درکشور و استان یاسوج به خصوص جاده پاتاو به دهدشت احداث شده؛ اما این جاده به دلایل نامعلومی اسیر نامهربانی مسؤلین بومی و غیر بومی شده است. بگذاریم و بگذریم؛که هر چه هست شرح محرومیت است، محرومیتی که شاید حضرتعالی نیز بر آن واقف باشید و این نوشته ها فقط از باب یاد آوری است.

جناب آقای دکتر روشنفکر . مردم زجرکشیده و محروم روستای مورنا که تکیه گاهی جزء مسئولان دلسوز به نظام ندارند درمقابل این بی مهری ها چه بگویند؟ جزء اینکه بگویند، آقای نماینده به داد بیچارگان برسید، علمای عظام با عنایت به سخن پیامبر اکرم (ص): ((هر کس صدای مظلومی را بشنود و به او کمک نکند مسلمان نیست )) به داد مظلومان برسید ، مسئولان محترم اجرایی دلسوز به نظام ، به داد این محرومان برسید. لذا خواهش و استدعای بسیارعاجزانه اهالی این روستا از حضرتعالی و دیگر مسئولان عزیز استان و و بخش لوداب این است در اسرع وقت تدابیر و تمهیداتی را برای رهایی مردم محروم این روستا از این وضعیت اسفبار اتخاذ نمایید ؛ امید است که شاهد هر چه بیشترتحقق اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی در سایه مقام عظمای ولایت و دولت کریمه باشیم.
جناب آقای روشنفکر : عاجزانه ازشما تقاضا داریم زمینه ی اعزام کارشناسانی از طرف حضرتعالی به این روستا فراهم آید تا با بازدید میدانی و ارائه گزارش مأموریت ، شما از وضعیت روستا بیشتر و بهتر مطلع شوید ، شما نقطه ی عطفی و شروع مبارک و تازه ای بر این داستان غم انگیز باشید. امید است با تلاش مجدانه حضرتعالی که مسلما مرضی رضای حق تعالی نیز هست ؛ شاهد استیفای حقوق اهالی این روستا باشیم.
جناب آقای روشنفکر ؛ دستان ما منتظر دستان شماست و چشمهایمان به راه روشن آینده.