به گزارش اَفتونیوز به نقل از ایسنا، رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از ابتلای ۲۶ هزار و ۸۳۶ نفر به کرونا و ثبت ۴۳۱ فوت ناشی از کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.

«پرویز یزدان‌پناه» روز شنبه ۱۸ در نشست ستاد کرونای استان، از ثبت ۱۸۰ هزار مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی کهگیلویه و بویراحمد با در رابطه با کرونا خبر داد و افزود: به نسبت مدت مشابه هفته‌های گذشته، شاهد افزایش مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی هستیم.

وی اظهارکرد: هم اکنون موارد مثبت و بستری کرونایی در استان کهگیلویه و بویراحمد افزایش یافته است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۱۱۶ بیمار مشکوک و قطعی کرونا در بیمارستان‌های استان بستری است که از این تعداد ۲۰ نفر مثبت کرونایی قطعی هستند و ۱۰ نفر نیز در بخش مراقبت‌های ویژه تحت مراقبت می باشند.

یزدان‌پناه تصریح کرد: تاکنون ۱۱ هزار و ۴۷۲ بیمار کرونایی در مراکز درمانی و بیمارستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد بستری شدند که از این تعداد ۱۱ هزار و ۵۶ نفر ترخیص شدند.

وی با بیان اینکه میانگین سنی مبتلایان به کرونا در استان کهگیلویه و بویراحمد ۴۲ سال بوده است، ادامه داد:از زمان شیوع کرونا تاکنون ۲۶ هزار و ۸۳۶ نفر در این استان به این بیماری ویروسی مبتلا شدند که ۲۳ هزار و ۶۱۷ نفر بهبود کامل پیدا کردند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج عنوان کرد: ۴۱۰ فوت کرونایی با تست مثبت پی سی آر و ۲۱ مورد فوت با سی تی اسکن در سطح استان داشته ایم.

یزدان‌پناه تاکید کرد: میانگین سنی فوتی های کرونایی استان کهگیلویه و بویراحمد ۶۸ سال است و از مجموع فوتی هیا کرونا در سطح استان ۸۸ درصد دارای بیماری زمینه ای و ۱۲ درصد فاقد بیماری زمینه بودند.

حسین کلانتری پیش از ظهر امروز در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا اظهار داشت: با توجه به اینکه ستاد ملی کرونا برخی از استان‌ها را در لیست مناطق ورود ممنوع قرار داده‌ و ما نیز درخواست کرده‌ایم که استان کهگیلویه و بویراحمد نیز جز این استان‌ها قرار بگیرد.

وی در ادامه از تشدید نظارت‌ها بر بازار تاکید کرد و گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نسبت به نظارت بر اصناف در بحث رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی دقت و توجه بیشتری داشته‌ باشد.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به عادی انگاری کرونا در مناطق مختلف استان، گفت: وقتی کرونا عادی انگاشته شود و دستورالعمل‌های بهداشتی رعایت نشود، تعداد مراجعان، افراد مبتلا و بستری‌ها افزایش می‌یابد و این نتیجه‌ای جز افزایش مرگ و میر ندارد.

کلانتری خطاب به مردم استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: ما تمام تلاش خود را به کار بستیم که وضعیت کرونا در استان متعادل شود تا در ماه پایانی سال وضعیت زندگی مردم و فعالیت‌های بازار مطلوب و عادی شود، اما در حال حاضر شاهد افزایش ابتلا و شیوع هستیم و این باعث تشدید محدودیت‌های کرونایی در استان به خاطر حفظ جان مردم می‌شود.

.وی در ادامه تصریح کرد: استان ما تا دو هفته گذشته جز استان‌های با وضعیت مناسب کرونایی در کشور بودیم، اما امروز در ستاد ملی کرونا نسبت به روند شیوع ویروس کرونا در استان هشدار داده شد و در دو شهرستان بویراحمد و کهگیلویه روند شیوع ویروس کرونا افزایشی شده‌ است

استاندار کهگیلویه و بویراحمد، گفت: کاهش رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بین مردم و سطح بازار و ادارات اصلاً قابل قبول نیست، و باید رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی افزایش یابد و همه باید در این زمینه تلاش کنند.

وی در ادامه بر استفاده از تمام ظرفیت‌ها جهت راهنمایی و ارشاد مردم در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی تاکید کرد و گفت: اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان در این زمینه با سیاست گذاری مناسب سعی کند از ظرفیت رسانه‌ها در فرهنگ سازی رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی استفاده شود.

حسین کلانتری گفت: اگر در مقابله با ویروس کرونا دقت نشود و پیشگیری و کنترل و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در دستور قرار نگیرد، ما وارد پیک چهارم شیوع ویروس کرونا قرار خواهیم گرفت و تلفات جبران ناپذیری برای ما دارد