شورای ائتلاف و شورای وحدت، دو جریانی که در دل جناح اصول‌گرا شکل گرفته و هر دو هم تأکید دارند می‌خواهند در بین اصول‌گرایان یک اجماع ایجاد کنند. اما حالا هر دوی آنان در اختلافی شدید محور جداسازی نیروهای اصول‌گرا شده‌اند. با این حال در نیم نگاهی که به یکدیگر دارند تقریبا یک راه را می‌روند اما احتمالا اختلاف اصلی آنان بر سر گزینه نهایی به عنوان نامزد مورد اجماع اصول‌گرایان برای انتخابات ریاست جمهوری است.

حسین کنعانی‌مقدم تحلیل‌گر مسائل سیاسی درباره برنامه‌‌های شورای ائتلاف برای انتخابات ریاست جمهوری به باشگاه خبرنگاران گفت:«ما پیشنهادی به شورای وحدت ارائه کردیم مبنی بر ‌‌این‌که نامزدی که قرار است وارد انتخابات شود در ابتدا باید مرام‌نامه خود را به شورای وحدت ارائه دهد و انتخابات دو مرحله‌ای را در بین نامزدهایی که امکان حضور در انتخابات دارند شکل دهیم؛ به گونه‌ای که در خود شورا هم اینها صاحب رای باشند و کابینه خود را مورد بررسی قرار دهند تا مشخص شود فردی که قصد نامزدی در انتخابات دارد آیا قادر به حل کردن مشکلات کشور خواهد بود یا خیر؟ این صرفا پیشنهاد ما بوده است.» او در این مصاحبه با اشاره به لیست پیشنهادی برخی از نامزدها برای انتخابات ریاست جمهوری تاکید کرد: «معتقدم که مراجع ذی‌صلاح باید در خصوص این مسائل ورود پیدا کنند، اما متاسفانه وقتی وارد انتخابات می‌شویم لیست‌های جعلی و اقدامات مخرب در مسیر انتخابات شکل می‌گیرد و گروه‌های زیرزمینی، فشار و غیرقانونی به اعتماد مردم، احزاب و تشکل‌های سیاسی ضربه می‌زنند.»

کنعانی مقدم در حالی این موضوع را برای شورای وحدت اصول‌گرایان به عنوان یک پیشنهاد مطرح می‌کند که شورای ائتلاف اصول‌گرایان هم چنین برنامه‌ای را در دستور کار خود قرار داده است و گویا در شورای ائتلاف هم قرار بر این شده تا نیروهای مطرح برای کاندیداتوری کابینه‌ای نیز پیشنهاد دهند.

دیروز پرویز سروری، نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی، با اشاره به مدل ارائه شده «نامزد -کابینه» برای شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی به باشگاه خبرنگاران گفت:«موضوع مهم این است که در این دوره شورای ائتلاف به همراه نامزدی که معرفی می‌کند یک ترکیب از کابینه را هم معرفی کند که خواهد کرد. برای مثال ممکن است برای سِمت وزیر اقتصاد دولت خود سه یا چهار نفر فرد احتمالی را معرفی کرده که در بین اینها وزیر اقتصاد مشخص شود؛ علاوه بر این یک سبد از ظرفیت‌های موثری که برای برون‌رفت از وضعیت فعلی کشور موثر باشد به مردم معرفی شده و مردم می‌دانند که الگوی کابینه به چه صورت است و در جریان کلیت کابینه قرار خواهند گرفت.»
سروری با اشاره به کابینه‌های پیشنهادی برای هر یک از نامزدها هم گفت: «معتقدم که اینها اقداماتی است که برای تخریب مدل اصول‌گرایان مطرح شده تا هم مدل مارا به تمسخر بکشد و هم مردم را گیج کند. همان طور که می‌دانید مدل اصلاح‌طلبان مدل آمریکایی نامزد – معاون است و برای ‌‌این‌که ذهن مردم مشغول شود و اگر هم زمانی شورای ائتلاف این موضوع را رسما اعلام کرد در میان این لیست‌ها گم شود و مردم نتوانند واقعیت موضوع را بدانند و با این کار جنگ روانی را به راه انداخته‌اند.»

شورای ائتلاف و شورای وحدت در حالی راه خود را از یکدیگر جدا کرده‌اند که تاکتیک‌‌های مشابهی را هم برای تبلیغات و هم برای معرفی نامزد نهایی انتخاب کرده‌اند، اما به نظر می‌رسد که اختلاف اصلی آنان درباره نامزدنهایی باشد و احتمالا آن نامزد نهایی هم از معرفی کابینه پیشنهادی خود به این شوراها سرباز می‌زند. بعید به نظر می‌رسد شخصی مانند ابراهیم رئیسی یا قالیباف حاضر شوند که کابینه پیشنهادی خود را از حالا در اختیار شوراهای ائتلاف و وحدت بگذارند/همدلی