عصر روز گذشته ۴۶ عضو حقیقی و حقوقی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران در جلسه‌ای که در حسینیه جماران برگزار شد، بهزاد نبوی را تا تصویب آیین‌نامه داخلی به عنوان ‌‌رئیس موقت این ائتلاف اصلاح‌طلب انتخاب کردند. بر اساس اعلام اعضای این نهاد ‌‌اصلاح‌طلب، قرار است از این پس نهاد اجماع‌ساز ‌‌اصلاح‌طلبان با نام جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران فعالیت کند.

بنا به گفته چهره‌های مختلف ‌‌اصلاح‌طلب نهاد ‌‌اجماع‌ساز ‌‌اصلاح‌طلبان قرار است جایگزینی برای شورای عالی سیاستگذاری ‌‌اصلاح‌طلبان و شورای هماهنگی جبهه اصلاحات باشد و در آینده راهبردهای موثر و تصمیم‌گیری‌های کلان اصلاحات از طریق آن انجام خواهد شد. پیش از این شورای هماهنگی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان تصمیم گرفته بود که همه احزاب ‌‌اصلاح‌طلب را در یک تشکیلات جدید سامان دهد که اعضای آن متشکل از ۳۱ حزب و ۱۵عضو حقیقی هستند. دیروز بهزاد نبوی به عنوان رئیس سنی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران اولین سخنران جلسه ‌‌اصلاح‌طلبان بود. او در سخنان خود خواستار تهیه آیین‌نامه برای انتخاب اعضای هیات رئیسه جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران شد. آذر منصوری نیز به عنوان یکی از اعضای هیات رئیسه سنی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران سخنرانی کرد.او ضمن تایید پیشنهاد بهزاد نبوی در خصوص تهیه آیین‌نامه گفت: خوب است کارگروهی برای تهیه پیش‌نویس ‌‌آیین‌نامه انتخاب هیات ‌‌رئیسه تشکیل شود. از نگاه قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت تا زمانی که ‌‌آیین‌نامه انتخاب هیات رئیسه جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران تهیه نشود نمی‌توان هیات رئیسه این نهاد را انتخاب کرد. حسین کمالی، دبیرکل حزب کار نیز در سخنانی با اشاره به از دست رفتن زمان، خواستار استفاده حداکثری از فرصت باقیمانده در راستای اخذ تصمیم جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران شد. در ادامه این جلسه، دبیرکل مجمع ایثارگران به اعضای جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران پیشنهاد داد که ۵تن از اعضا مسئولیت تدوین ‌‌آیین‌نامه مربوط به انتخاب هیأت رئیسه را بر عهده بگیرند. پیشنهاد وی آقایان فراهانی، باقری و عابدی و خانم‌ها منصوری و مولاوردی بودند.

در پایان نخستین جلسه رسمی نهاد ‌‌اجماع‌ساز ‌‌اصلاح‌طلبان، پس از اخذ رای اعضای حاضر آقایان محمود صادقی، فرج کمیجانی، علی باقری، و خانم‌ها آذر منصوری و شهیندخت مولاوردی مسئول تدوین ‌‌آیین‌نامه مربوط به انتخاب هیات رئیسه شدند. بهزاد نبوی، رئیس سنی جلسه گفت: باید ظرف ۷۲ساعت ‌‌آیین‌نامه مربوط به انتخاب هیات رئیسه جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران تدوین شود.جلسه بعدی ‌‌اصلاح‌طلبان از طریق کانال اطلاع رسانی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران اعلام خواهد شد. بنابر رای گیری صورت گرفته قرار شد جلسات بعدی جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران مجازی برگزار شود.

دیروز بعد از پایان جلسه، فرج کمیجانی رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی ‌‌اصلاح‌طلبان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره جلسه دیروز جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران گفت: «اعضای ۴۶ نفره جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران با حضور در حسینیه جماران ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند حضرت امام، مهندس بهزاد نبوی را به عنوان رئیس موقت جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران تا تصویب ‌‌آیین‌نامه داخلی این جبهه انتخاب کردند.»

رئیس دوره‌ای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات ادامه داد:«جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران به عنوان یک جبهه سیاسی مجموعه‌ای از دبیران کل یا نمایندگان تام‌الاختیار احزاب به نمایندگی از تشکل‌های متبوعشان، و جمعی از شخصیت‌های معتمد، متنفذ و موثر‌‌اصلاح‌طلب برگزیده شده به عنوان مشاورین احزاب تشکیل‌دهنده این جبهه هستند، که ضمن حفظ هویت مستقل سازمانی خویش با توافق در مورد راهبردهای تعریف شده با رهبری مشترک چمعی فعالیت می‌کنند.»

وی تاکید کرد: «این جبهه به منظور ایجاد وحدت، هماهنگی و انسجام بخشی به فعالیت‌های مجموعه ‌‌اصلاح‌طلبان کشور، طراحی، تدوین و اجرای راهبردها، سیاست‌ها، برنامه‌ها و اتخاذ مواضع کلان، وآماده سازی بسترهای لازم برای ورود اجماعی وموثرترجریان بزرگ اصلاحات ، در انتخابات ریاست جمهوری، مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور تشکیل شده و مورد وثوق و تایید اکثریت احزاب و شخصیت‌های ‌‌اصلاح‌طلب متنفذ و تاثیرگذار در جریان اصلاحات هست.»

دبیر کل مجمع فرهنگیان ایران اسلامی ادامه داد:«اعضای این جبهه با پذیرش توامان هر دو بال نظام جمهوری اسلامی (جمهوریت و اسلامیت)، تفسیری متناسب با مقتضیات زمان از دین، تنوع و تکثر سیاسی، اجتماعی، فرهنگی ملت ایران، حفظ منافع ملی، حفظ امنیت ملی درسیاست خارجی وداخلی، حفظ حقوق اساسی مردم مصرح درقانون اساسی ،اعمال حاکمیت مردم برسرنوشت خویش ازطریق انتخاباتی آزاد، رقابتی، قانونی وعادلانه درطراز قانون اساسی و مشارکت در نقد و اصلاح قدرت، توسعه وتقویت نهادهای مدنی برای اعمال نظارت عمومی و شفاف سازی و مبارزه با فساد و رانت خواری، برقراری روابط خارجی متکی بر برابری و منافع متقابل با دیگر کشورها، میهن دوستی شهروندمحور، برابری اجتماعی و مردم سالاری را تا سر حد تحقق پیگیری خواهند کرد.»

وی گفت: «اعضای این جبهه در سراسر کشور با هدف ایجاد ساز و کارمناسب برای فعالیت جبهه ایی برپایه عقلانیت، اخلاق، آزادی، مدارا، قانون گرایی، تنش زدایی، گفت‌وگو، مشارکت، شایسته‌گزینی، با آمادگی کامل برای حضور قدرتمند و اجماعی در رقابت‌های انتخاباتی سالم بر اساس اصول مصرح قانون اساسی به مثابه میثاق ملی، وصیت‌نامه سیاسی و عبادی حضرت امام(ره)، رهنمودها و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و مفاد مختلف قوانین احزاب و انتخابات وظایف محوله را مدیریت خواهند کرد.»

کمیجانی افزود: «اعضای جبهه ‌‌اصلاح‌طلبان ایران دیروز- یکشنبه ٢۶ بهمن ماه- با حضور ۴۶ عضو اصلی و مشاوراولین جلسه رسمی خود را به صورت حضوری در حسینیه شماره ۱ جماران برگزار کردند. در این نشست اعضای حاضر در جلسه ضمن تجدید میثاق با آرمان‌های بلند رهبر کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(راحل) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، یاد، نام و خاطرات ان امام سفر کرده را گرامی داشتند.»

وی ادامه داد:«سپس با بحث و تبادل نظر پیرامون نحوه انتخاب اعضای هیات رئیسه ، به صورت اجماعی تصمیم گرفتند هیات رئیسه دائم این جبهه را بعد از طراحی، تدوین و تصویب ‌‌آیین‌نامه داخلی این جبهه بر اساس ‌‌آیین‌نامه مصوب انتخاب کنند.»