اَفتونیوز _ صیاد خردمند :  روستای تُل کوچک دارای ۸۴خانوار و جعمیت آن بالغ بر ۳۲۰نفر در فاصله ۸کیلومتری شهرستان کهگیلویه (دهدشت)در حومه شرقی واقع گردیده که نزدیک ۱۳سال از تابلوی طرح هادی روستای مذکور که با کد پروژه اعتبار۸۶۹۰۳۵۰ توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نصب شده و هم اکنون نزدیک ۴۲ سال از عمر انقلاب اسلامی ایران می گذرد و تاکنون هیچ گونه خدمات اولیه بهداشتی از قبیل زیرسازی، بیس ریزی، سنگ فرش، کانال هدایت سیلاب و آسفات در روستا کار نشده و به علت نبود امکانات اولیه تاکنون بیش از ۱۸خانوار روستا را ترک وبه سمت شهرها مهاجرت نمودند که این امر بسیار نگران کننده هست اگه این روند ادامه داشته باشد روز به روز روستا خالی از سکنه می شود. ساکنین این روستا از مشکلات تنگنایی رنج می برد که ضرورت دارد باسیاست گذاری ،برنامه ریزی به موقع و هنگام تخصیص منابع مالی به سمت آبادانی رهنمود شوند.

 

محمد پناهنده دهیار روستا در گفت و گو با اَفتونیوز می گوید : مردم روستای (تُل کوچک) مانند بقیه روستاها حق حیات وزندگی داریم ، چرا حقوق روستای (تُل کوچک) در بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه تضیع شده است. هیچ گونه مسئول و مدیری به فریاد این روستا نرسیده و و رها شده باقی مانده است.
درصورتی که بقیه روستاها همجوار وهمسایه های ما که از لحاظ خانوار وجعمیت نسبت به تُل کوچک کمتر هستند اما توسط مسئولین و مدیران شهرستانی واستانی با هزینه های بسیار بالا در آن روستاها عمران آبادی شده که حق شان بوده دست شان درد نکنوپد اما در روستای تُل کوچک تاکنون یک ریال در اختصاص داده نشده و همچنان به حال رها شده باقی مانده است.
وی می افزاید: مردم روستا در فصل تابستان با گرد غبار خاک در کوچه ها که از طریق کولرهای آبی وارد منزل می شود و چشم، بینی و حلق فرد را با خود درگیر می کند و در فصل زمستان با آب گرفتگی شدید و گِلی بودن کوچه ها افراد مسن و زنان باردار با خطر لیز خوردن مواجه هستند و در نهایت دچار خسارت های جانی ونقض عضو می شوند.
دیگر از اهالی می گوید : نبود خانه بهداشت در روستا سبب شده تا زنان باردار به علت نبود وسایل نقلیه بعد از یک ساعت پیاده رویی در فصل گرما به به خانه بهداشتی در مجاورت روستا مراجعه کند که بر اثر گرما و مسافت طولانی نوزاد آنها دچار یرقان می شوند یا ناچار میشوند نوزادشان سقط کنند.

 

 

همچنین ساکنین این روستا از بی مهِری دستگاهای اجرایی اعم از شهرستانها واستانها گله مندند علی رغم اینکه بارها درد دل مردم از نبود امکانات اولیه به گوش مسئولین به صورت کتبی ونامه نگاری و حضوری منعکس شده تاکنون هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته و با دوندگی های بیش از حد اهالی و ریش سفیدان و دهیار و شورای محترم روستا را بصورت نامه نگاری به همدیگر موکول نموند و هیچ مسئولی به روستای مذکور توجهی نکرده و مردم این روستا قشری زحمت کش کشاورزان، دامداران زحمت کش که تکیه گاهی جزء مسئولین دلسوز ندارند.
یکی دیگر از اهالی در گفت و گو با اَفتونیوز عنوان می کند : نبود کانال و هدایت سیلاب ودفع آب های سطحی روستا باعث شده که کل آبهای فاضلاب خانگی روستا وارد زمین کشاورزی روستا شده که باعث خسارت و نابودی گندم و برنج کاری کشاورزان شده که هر روز در روستا باعث تنش و درگیری وپخش شدن آب های فاضلاب در زمین کشاورزی بسیار مضر ونابود کننده هست و نیاز ضروری به کانال هدایت سیلاب دارد تا مشکل این کشاورز زحمت کش حل شود.
روستای تُل کوچک دارای شبکه آب شرب فرسوده و غیر بهداشتی است که به شکل سنتی و قدیمی درزیر ساختمان ها و سرویس بهداشتی لوله گذاری شده که هرروز درگیر وتعمیر ترک خوردگی لوله ها که باعث به هدر رفتن آب شرب وحفره گودال هایی در سطح روستا باعث شده که حیوانات اهلی و وحشی ازقبیل،گاو،گوسفند،بز،الاغ،سگ وگربه از آب ترک خورده گودال استفاده کنند که باعث به خطر انداختن سلامتی افراد روستا می شود و در فصل تابستان با قطعی وکمبود آب روبرو هستیم و بیش از شیش سال پیگیری و مراجعه حضوری و نامه نگاری اما متاسفانه نتیجه ای تاکنون جزء دور زدن ودوندگی بیش از این، چیزی نصیبمان نشد.

مردم روستای تُل کوچک این روزها دلی پر درد، دستانی خسته زبان گلایه از همه مسولانی دارند که سالها نسبت به آنها بی اعتنایی و بی توجهی کرده اند. در استان کهگیلویه و بویراحمد قاعده این است که با روابط و نفوذ شخصی و گروهی میتوان بهتر خدمات عمومی را از نهاد های مسول دریافت کرد چیزی که مردم اهالی معتقدند از آن بی بهره اند و این امر سبب شده علارغم همجواری و نزدیکی با شهر دهدشت سالها با محجوریت، انزوا و بی توجهی به زندگی خود در روستا ادامه دهند، حال مردم اهالی از مسولین مرتبط به خصوص استاندار و فرماندار تازه جلوس کرده تقاضای حمایت و توجه ویژه در اسرع وقت را دارند.

گزارش و عکس : صیاد خردمند