اَفتونیوز _ مردم سی‌سخت خاطرات بدی از زلزله‌ دارند. اولین زلزله با تکانش زیاد بعد از انقلاب در سال ۶۸ با بزرگی ۵.۲ ریشتر مردم این منطقه را وحشت‌زده کرد که بیش از هزار واحد مسکونی  بین ۲۰ تا ۱۰۰درصد در این شهر آسیب دیدند. در همان روزها بسیاری از خانواده‌ها برای ترمیم خرابی‌ها یا ساخت مجدد واحدهای مسکونی خود با مشکلات فراوان روبه‌رو شده بودند. حالا که زلزله دیگری با بزرگی ۵و۶ ریشتر بار دیگر این شهر را لرزاند و بسیاری از خانه‌ها را تخریب و صدها واحد مسکونی را بلااستفاده کرده است، شهروندان این منطقه دوباره نگران ترمیم و اصلاح خانه‌های خود هستند. اگر چه یک روز بعد از وقوع زلزله مسئولان محلی و کشوری از اعطای تسهیلات برای بازسازی واحدهای مسکونی سخن گفتند، اما با توجه به بسیاری از شواهد، معمولا قول و قرارها همه در روزهای ابتدایی وقوع رخدادی داده می‌شود و بعد از گذشت مدتی، این زلزله‌زدگان یا سیل‌زدگان هستند که باید با حال زار و نزار پله‌های ادارات دولتی استان‌ها را بالا و پایین بروند تا مگر بتوانند نظر مدیری را در کسب امتیاز یا تسهیلاتی جلب کنند. نمونه آن را می‌توان بعد از واقعه زلزله در سرپل ذهاب دید که بعد از گذشت بیش از سه سال، هنوز بسیاری از شهروندان این منطقه یا در کانکس زندگی می‌کنند یا آنکه بسیاری‌شان از داشتن کمترین امکانات زندگی محروم هستند و هر روز برای حل مشکلات محل سکونت خود، چشم به حرف و حدیث این یا آن مقام مسئول دولتی یا استانی دوخته‌اند. 
در این روزها که هوای سرد منطقه سی‌سخت، امکان زندگی برای مردم زلزله‌زده این شهر هفت هزار نفری را واقعا سخت کرده، خوب است که مسئولان محلی یا استانی یا دولتی به جای گرفتن عکس و فیلم با زلزله‌زدگان سی‌سختی، مشکلات آنها را حل کنند و بعد از پایان حل مشکلات عکس یادگاری بگیرند.

 اختصاص تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده سی‌سخت 

 در همین حال، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی  از اختصاص تسهیلات ویژه برای بازسازی خانه‌های آسیب دیده سی‌سخت  خبر داد  و گفت: تسهیلات بلاعوض و وام‌های ارزان قیمت بانکی،طراحی و پروانه ساختمان،ن ظارت و آواربرداری رایگان از جمله حمایت‌های دولت برای کمک به بازسازی واحدهای مسکونی خسارت دیده از زلزله در شهرستان دناست.
«علیرضا تابش» این وعده‌ها را در  فرمانداری دنا داد. به نظر می‌رسد ارائه این تسهیلات به بعد از ارزیابی میزان خسارت‌های وارد شده به واحدهای مسکونی مناطق شهری و روستایی موکول می‌شود تا ضمن آنکه بتوانند از هیات دولت اعتباری برای بازسازی خانه‌های خسارت دیده دریافت کنند.
البته از سوی دیگر «سالار حسین پور»رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد روز گذشته(شنبه) گفت که ۱۷۰ تن کالای اساسی از جمله برنج، مرغ و آرد میان زلزله زدگان سی سخت توزیع می‌شود.
طبقه گفته این مقام مسئول ۵۰تن مرغ منجمد دولتی، ۱۰۰تن برنج دانه بلند و ۲۰تن آرد با هماهنگی سایر دستگاه‌های نظارتی توزیع خواهد شد.
ضمن آنکه سهمیه آرد تخصیص یافته توسط شرکت غله و خدمات بازرگانی استان تنها برای توزیع بین واحدهای نانوایی شهرستان دنا خواهد بود. حسین پور تاکید کرد: ضمن نظارت دقیق توسط بازرسان این سازمان و اتحادیه خبازان، این مقدار پخت نان به مدت ۷ روز بین مردم زلزله زده شهرستان دنا به صورت رایگان توزیع خواهد شد.

راه‌های کمک به زلزله زدگان

از سوی دیگر، مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد از برپایی ایستگاه‌های جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای زلزله زدگان شهرستان دنا در سراسر این استان خبر داد.
به گفته «امان‌الله جهان‌بین» این پایگاه‌ها از روز جمعه- اول اسفند – شروع به جمع‌آوری کمک‌های مردمی استان و دیگر هموطنان کردند.   
دو شماره حساب  ۵۲۲۳۵۲۲۳۱۹ نزد بانک ملت و شماره کارت۶۱۰۴۳۳۷۴۲۸۵۰۸۰۳۸ به نام جمعیت هلال احمر کهگیلویه وبویراحمد برای واریز کمک‌های نقدی مردم اعلام شده است. 

بازدید رئیس قوه قضائیه از سی‌سخت

در همین حال، روز گذشته رئیس قوه قضائیه به استان کهگیلویه و بویراحمد سفر کرد و از نزدیک در جریان مشکلات زلزله‌زدگان سی‌سخت قرار گرفت. 
آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در ادامه سفر به استان کهگیلویه و بویراحمد با هدف بازدید از وضعیت مناطق زلزله زده، عازم شهر سی سخت مرکز شهرستان دنا شد. بررسی آخرین وضعیت مناطق زلزله زده و احصا و پیگیری مشکلات مردم در دستور کار این بازدید قرار داشت.

 منبع : همدلی