افتونیوز؛ جوابیه به یادداشت ایتالیا، توربین،هاشمی پور

آنچنان که همگان از موافق و مخالف می دانند سردار هاشمی پور با هدف ایجاد و انجام طرحهای زیربنایی، توسعه ای و اشتغالزایی در جهت رفع محرومیت و خروج از بن بست کهگیلویه بزرگ گام به رقابت انتخاباتی گذاشت.

یکی از اولویت های بزرگ و اساسی سردار هاشمی پور در جهت تحقق پروژه های بزرگی چون؛ پتروشیمی دهدشت، سد آبریز، توسعه ی راهها، ارائه ی خدمات در بخش های مختلف گاز، آب، توسعه ی آموزش، فرهنگ، بهداشت و درمان، ورزش و …  علاوه بر دولت، لزوم ورود بخش خصوصی و خیرین به عرصه سازندگی بود که به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و توفیقات فراوانی نصیب مردم شد.

سردار هاشمی پور با ترسیم چشم اندازی بلندمدت گام در مسیری گذاشت که مطمئن بود در کوتاه مدت جواب نمی دهد و ممکن است قربانی شود.

حاضر به سوختن شد تا اشک های شمع وجودش نثار رشد نهال نوپای دیار آریو برزن گردد

در این مقال می پردازم به نیروگاه سیکل ترکیبی پادوک دهدشت؛

امروزه حتی ساخت یک آلونک نیاز به زمان و طی مراحل EPCF یعنی مهندسی، تأمین کالا و تجهیزات، اجرا و سرمایه گذاری دارد چه برسد به طرح های چند ده هزار میلیاردی که به هیچ وجه بدون پشتوانه ی پیگیری و عزم جزم در اجرای برنامه ی بلندمدت، حضور و مشارکت بخش خصوصی، تامین مشوق های سرمایه گذاری و رعایت سایر ملزومات ممکن، میسر نمی باشد.

در همین کهگیلویه پروژه داریم که چندین رئیس جمهور، وزیر، نماینده، استاندار،  فرماندار و مدیرکل عوض کرده که حتی برخیش در خاک خفته اند اما همچنان لاک پشتی در حرکت است.

و اما نیروگاه سیکل ترکیبی دهدشت ابتدا با راندمان ۵۰۰ مگاواتی پس از کلی دوندگی، جنگندگی، رایزنی، تلاش و پیگیری مجدانه و مستمر در نهایت زحمت و مرارت که از حوصله بحث خارج است اخذ مجوز و با همگرایی دولت و مجلس و در سایه تلاش کم نظیر سردار هاشمی پور به منظور توسعه ی منطقه، تولید و صادرات برق و ایجاد اشتغال در بهمن ۹۶ کلنگ زنی شد که استقبال، همراهی و همکاری مردم منطقه در رفع معارضات محلی قابل ذکر و تقدیر است.

آنچه که بصورت کلی و تیتروار میتوان اشاره کرد جلسات مکرر در کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، وزارت نیرو  و صندوق توسعه ملی در جهت تامین اعتبارات و تسهیلات ارزی و ریالی ممکن بود که در این میان  با شرکت های مختلف چند ملیتی از قبیل؛ آنسالدو از ایتالیا، بانک گازپروم از روسیه و شرکت مپنا از ایران گفت و گو و رایزنی شد که در نهایت با تلاش فراوان و به جهت اهمیت موضوع به ۷۵۰ مگاواتی ارتقاء یافت. و قرارداد ساخت توربین آن به کشور ایتالیا رسید.

در مراحل بعد ضمن آغاز عملیات اجرایی در محل پروژه، ساخت توربین آن در کشور ایتالیا در دستور کار قرار گرفت که تا مرحله ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی پیش رفت و مورد بازدید برخی از اعضای کمیسیون انرژی از جمله مهندس هاشمی پور نایب رئیس کمیسیون نیز قرار گرفت.

واقعیت این است که با وجود وضعیت بد اعتباری در سایه تحریم های ظالمانه که همگان مطلع هستند اما پروژه متوقف نگردید اگرچه مراحل آن به کندی پیش می رفت تا اینکه انتخابات دور یازدهم به انجام رسید و مسئولیت ادامه کار به سید محمد موحد واگذار گردید..

باید گفت متاسفانه این پروژه نیز همچون پروژهای بزرگ دیگر شهرستان به کما و خواب زمستانی فرو رفت در حالیکه اخیراً فرماندار جدید شهرستان آن را در زمره ی ۵ طرح اولویت دار دولت برشمرد و تلاش برای از سرگیری عملیات اجرایی را به مردم نوید داد.

مایه ی تعجب، تأثر، تألم، بدبختی و فلاکت، دریوزگی و عقب ماندگی آن است که اکنون به جای مطالبه گری و پیگیری در جهت ادامه و انجام کار، سردار عدل هاشمی مورد طعن و نیشخند و شماتت قرار می گیرد.!!! واقعاً چرا ؟

انصاف و مردانگی این است؟

باید گریست و خون گریه کرد و البته خندید به در پیش گرفتن چنین استیصال و فرهنگ غلط و  روش های پلید و ناجوانمردانه و مغرضانه.

افسوس و واحسرتا که پایگاه خبری نماینده محترم کهگیلویه که ظرف ۴ سال نمایندگی سردار هاشمی پور در مقابله با وی از هیچ کوششی مضایقه نکرد اکنون به جای مطالبه گری و تلاش در جهت استیفای حقوق مردم و تحریک و تهییج نماینده و مسئولان به حواشی و طعن و تمسخر روی آورده است. !!!

به راستی چه باید گفت؟

به آیندگان چه پاسخی باید داد؟

تاریخ قضاوت خواهد کرد و به عملکرد منفی نمره منفی خواهد داد و آنجاست که حتی لعن فرستادن نیز مشکلی را حل نمی کند.

یوم تبلئ السرائر

سید حسین رهی