اَفتونیوز_ توسعه صنعتی از مهم‌ترین اهداف دولت ها در سالهای اخیر بوده است، سیاستی که در نهایت در استان های مانند، یزد، اصفهان و …محقق شد اما در استان کهگیلویه و بویراحمد همچنان مغفول مانده است.
استانی با منابعِ طبیعی و خدادادیِ نفت و گازِ فراوان، طبیعتِ بِکر و مناسب برایِ گردشگری، آبشارهایِ فراوان، رودهایِ پُرآب، گیاهانِ داروئیِ متنوّع، جنگل‌هایِ انبوه، آب‌وهوایِ چهارفصل، استعدادِ سرشارِ هوشی و ذوقِ فراوانِ جوانانِ این دیار که می‌تواند زمینه‌سازِ توسعۀ پیشرو باشد، اما می بینیم همچنان اندر خم کوچه یک کوچه ایم و در طی سالهای اخیر اقدام مثبت و رو به جلوی در این زمینه صورت نگرفته است.
بدین ترتیب این مصاحبه با هدف بررسی موانع و آسیب شناسی این جریان به پای صحبت های دو تن از صنعتگر های متخصص هم استانی شاغل در واحد های صنعتی برتر کشور نشسته است.
مهندس علیرضاآبروشن،کارشناس ارشد مهندسی برق قدرت
ریاست تعمیرات نوبتکاری پالایشگاه سوم پارس جنوبی، مدرس دانشگاه و دوره های حرفه‌ای صنایع نفت گاز پتروشیمی و فولاد، عضو کمیته فنی برنامه ریزی موسسه آموزشی شهید بهشتی جم وابسته به شرکت ملی گاز ایران
و مهندس ابراهیم صداقت مهر، کارشناسی ارشد مهندسی شیمی و کارشناسی مهندسی مکانیک،رئیس عملیات نوبتکاری پالایشگاه سوم ،عضو هیئت رئیسه پالایشگاه سوم، عضو کمیته ایمنی و بهداشت و عضو ERC پالایشگاه سوم.


استان ک ب چرا برچسب محرومیت بر پیشانی دارد ؟

آبروشن : برای پاسخ به این سوال ابتدا باید به تعریف درست واژه محرومیت پرداخت.
واژه محرومیت از دیدگاه های مختلفی تعریف شده است برخی از جاممه شناسان عدم تغییر ساختارها از سنتی به مدرن را محرومیت تعریف نموده اند.
برخی منطقه محروم را منطقه‌ای می‌دانند که از نظر امکانات عمومی و ظرفیت‌های خصوصی حداقل‌های لازم را نسبت به مناطق دیگر ندارد و لذا استعدادهای بالقوه این مناطق، هرچند از مناطق دیگر بیشتر باشد، اما نمی‌توانند بالفعل و شکوفا شوند
با نگاهی آسیب شناسانه به مقوله محرومیت در می یابیم که معمولا مناطق محروم از نظر مشارکت‌ سیاسی نیز در تنگنا به سر می‌برند. به شکلی که معمولاً در ساختارهای قدرت و تصمیم‌گیری، نماینده و صدای موثری ندارند.این در حالی است که در جوامعی دموکراتیک وحتی جوامعی که سطحی حداقلی از دموکراسی را دارا هستند عامه مردم میتوانند با مشارکت در صحنه های سیاسی و اجتماعی مانند انتخابات و غیره نقش موثری در تصمیم سازی های کلان داشته باشند.و حالا سوال این است که چرا استان ما با وجود مشارکت های حداکثری در برهه های مختلف سیاسی و اجتماعی فاقد صدای موثر و محسوسی در تصمیم گیری های کلان می باشد؟

به نظر من یکی از مهمترین دلایل این تناقض، عدم توسعه اجتماعی، فرهنگی و نداشتن نگاه توسعه محور و عدم اولویت و ارجحیت منافع عمومی بر منافع شخصی و گاها قبیله ای از طرف عامه مردم و در نتیجه از نگاه مسؤلان و تصمیم سازان می باشد. در جمع بندی تعاریف مختلف باید عرض کنم که منطقه محروم جای است که منابع لازم برای بهره‌گیری از فرصت‌ها و قابلیت‌های موجود خود را ندارد. 
که عدم آگاهی کافی، فقدان نیروی انسانی لازم، تهدیدات محیطی عدم وجود زیرساخت های مناسب و محدودیت‌های مالی در مجموع باعث شکل گیری مفهومی به نام محرومیت می شود.
این دلایل در کنار توسعه ناموزون منابع و پتانسیل های موجود متاسفانه باعث گردیده است که استان ما در بخش های زیادی از اقلیم های خود فاقد نیازهای اولیه باشد.استان ما بر اساس آمار و ارقام یک درصد از خاک کشوراست که هشت درصد از منابع آب را به خود اختصاص داده،با احتساب درآمدهای فسیلی از جمله نفت و گاز به تناسب وسعت و جمعیت در حالی رتبه اول را داراست که از نظر توسعه یافتگی در رتبه آخر قرار دارد.نکته دیگری که باید به آن توجه شود این است که اگراطلاق برچسب محرومیت از نگاه دقیق آسیب شناسانه مورد توجه قرار نگیرد نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه موجب نگاهی تحقیر آمیز به مناطق محروم می گردد.
استان ک ب برای رسیدن به توسعه دارای چه ظرفیت های کشف نشده ای است؟
آبروشن : معمولا ابزار های توسعه در دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری دسته بندی می شوند که ملزومات سخت افزاری شامل : منابع اقلیمی ، منابع زیر زمینی شرایط مناسب آب و هوایی و محیطی ، شرایط ژئوپلتیک و بطور کلی قابلیت های سرزمینی است در حالی که ملزومات نرم افزاری  بسترهای فرهنگی و منابع انسانی را شامل می شود با نگاهی اجمالی به تاریخ بشر که از گونه های انسانی شکارگر ـ خوراک جو به جوامع مدرن امروزی بدل شده ، درمیابیم که نقش پتانسیل های سخت افزاری به سمت داشته های نرم افزاری به شدت کمرنگ شده است بطوری که جوامعی با منابع غنی سرزمینی ( مانند کشورهای جهان سوم ) نسبت به کشورهای فاقد منابع سخت افزاری مانند کشور ژاپن دچار چنان عقب افتادگی شده اند که جبران آن به سادگی امکان پذیر نیست.
استان ما هم در زمینه پتانسیل های سخت افزاری و هم در زمینه منابع انسانی مستعد ، متخصص و توانمند نه تنها دچار کمبود نیست بلکه هرکدام از این داشته های متعدد برای توسعه یک جامعه کافی و وافی می باشد. بنابراین برای یافتن دلیل عدم توسعه یافتگی در استان باید به دنبال علل دیگری بود.
به نظر بنده بسترهای نامناسب فرهنگی از جمله گرایش های سنتی قومی قبیله ای ، عدم شایسته سالاری و … موجب افتراق و دور شدن نیروی انسانی جوان ، متعهد ، متخصص و دانش محور ما و عدم میدان داری آن ها در مناسبات استان و درنتیجه هدر رفت هم منابع انسانی و هم پتانسیل هایی سخت افزار ما گردیده است.
به عنوان یک کهگیلویه و بویراحمدی شاغل در بخش مهم صنعت کشور علت عدم ورود صنعت به استان را چه می دانید؟
صداقت مهر
: به طور کلی صنعت مقوله ای است که نیاز به بستر سازی دقیق و کارشناسانه ای دارد. چنانچه صنعت با این بستر سازی همراه نباشد در کنار محاسن متعدد خود می تواند صدمات جبران ناپذیر اجتماعی زیست محیطی و حتی اقتصادی دراز مدتی را به بار آورد کما اینک اگر به طرح های صنعتی و تولیدی بنیان گذاری شده در استان نگاهی اجمالی داشته باشیم میبینیم که اکثرا از این موضوع رنج می برند که از این آسیب ها اثرات مخرب زیست محیطی ، ورشکستگی سرمایه گذاران و تعطیلی واحد های مربوطه ، عدم توجیه اقتصادی طرح ها فقط بخشی از مشکلات عدم پایه گذاری با نگاه کارشناسانه است.

ولی برای پاسخ دقیق تر به این سوال شاید بتوان از دو دلیل عمده نام برد.
یک : حجم و عمق بسیار بالای محرومیت بخش های گسترده ( همان گونه که در پاسخ سوال اول ذکر شد این محرومیت ها در حد عدم برخورداری از نیازهای اولیه یک جامعه است ) استان که باعث می شود هم مردم و هم مسولین فرصت اندیشیدن به موضوعات توسعه پایدار را نداشته باشند.
دو : به دلیل عدم وجود بسترهای فرهنگی مناسب ، عدم آگاهی ، عدم حضور مؤثر نخبگان و صاحب نظران در میدان تصمیم سازی و اجرا نگاه اکثریت جامعه از مردم عادی گرفته تا سطوح بالای مدیریتی استان یک نگاه روزمرگی و گذران امروز و فردای است و نه یک نگاه توسعه محور .
بنابراین در جامعه ای که قرارگرفتن در ریل توسعه جایگاهی در دغدغه های اقشار مختلف آن جامعه ندارد و از حد شعار ، سخنرانی و مقالات فراتر نمیرود ورود موثر و تحول ساز صنعت را علی رغم تمام پتانسیل های بالقوه نمی توان متصور بود.
در حوزه صنعت کهگیلویه و بویراحمدی ها از نظر سرمایه انسانی و نیروی کار چه وضعیتی دارند؟

آبروشن : بر کسی پوشیده نیست که استان ک.ب به تناسب وسعت و جمعیت از نظر سرمایه های انسانی در اکثر حوزه های صنعت دارای نیروهای متخصص و متعهد فراوانی است . شاید بیان این نکته از طرف بنده به عنوان کسی که در صنعت مشغول هستم جالب نباشد و خدای ناکرده حمل بر خودستایی و موجب ایجاد سو تفاهم برای خواننده های شما باشد ولی برای راستی آزمایی دو واژه متعهد و متخصص در مورد نیرو های استان در صنایع مختلف در اقصی نقاط  کشور از جمله صنایع نفت ، گاز و پتروشیمی ، فولاد ، صنایع ساختمانی ، خودرو و … می توان با یک جستجوی ساده شاهدی بر این مدعا بود بنده به شما خبرنگاران و فعالین عرصه رسانه پیشنهاد میکنم در قالب گزارشی از فرزندان استان در سازمان ها ، شرکت ها و مجموعه های مختلفی که در خارج از این مرزوبوم مشغول هستند ، میزان نقش ، تعهد و تخصص ایشان را در مشاغل یاد شده به تصویر کشیده و به افکار عمومی و مدیریت کلان استان این پتانسیل های ارزشمند که بنظر بنده به صورت گنجی پنهان مانده اند را بشناسانید.   
برای توسعه استان و بسترسازی برای ورود صنعت به استان چه پیشنهادهایی دارید؟

صداقت مهر : در پاسخ به این سوال شاید در چند جمله نتوان حق مطلب را ادا کرد ولی به نظر من برای پاسخ باید تکلیف این مشخص شود که ما چگونه ما شدیم به عبارت بهتر برای هر اقدامی باید شرایط موجود بررسی و آسیب شناسی شود چرا که بدون آسیب شناسی شرایط موجود و شناخت نقاط ضعف و قوت نمی توان اقدام موثری انجام داد. به نظر من قبل از هر چیز باید به تغییر نگاه جامعه به توسعه اندیشید. ما باید با کمک ابزارهای قدرتمندی که فضای مجازی و دنیای انتقال داده به ما داده به صورت همه جانبه به تغییر بنیادین زاویه دید اقشارمختلف جامعه به خواسته ها و مطالبات افکار عمومی از عوض کردن این مسئول و آن مدیر به بستر سازی زیر ساخت های خود جهت آماده سازی شرایط ورود سرمایه گذار و شرکت‌های تولیدی و صنعتی اقدام کنیم که نقش شما دوستان رسانه‌ای در این مرحله بسیار پررنگ و تعیین کجننده خواهد بود. متاسفانه اکثریت جامعه ما هنوز درک درستی از زیرساخت‌های لازم صنعتی ندارند. شما فرض کنید الان آقای نماینده و یا هر عزیز دلسوز دیگری سرمایه‌گذاری بود. متاسفانه اکثریت جامعه ما هنوز درک درستی از زیرساخت‌های لازم صنعتی ندارند. شما فرض کنید الان آقای نماینده و یا هر عزیز دلسوز دیگری سرمایه‌گذاری برای احداث یک مجموعه صنعتی پیدا کردند. سرمایه گذار اولین موضوعی که مد نظر دارد صنایع جانبی تامین کننده شرایط اولیه آب،برق،گاز،جاده دسترسی و غیره می باشد. قطعاً شبکه برق کنونی ما پاسخگوی چنین خواسته‌ای نیست، جاده های دسترسی و ارتباطی ما، شبکه های آبرسانی و بسترهای سنتی ما با وضع موجود نمی توانند تامین کننده چنین شرایطی باشد. بنابراین در کنار طرح های کوچک زود بازده باید به فکر آماده سازی زیرساخت های شبکه برق، نیروگاه، شبکه آبرسانی و جاده‌های ارتباطی بود. موضوع مهم دیگری که موجب هدر رفتن اکثر منابع ما گردیده گرایش های سنتی قبیله ای است.
بزرگی می فرمایند: “به خرد و خردورزی چنگ بزنید نه به استخوانهای پوسیده” و یا مولا علی(ع) می فرمایند:”کسی که اعمالش او را به عقب ببرد نسبش او را پیش نخواهد برد”
خیلی باعث تاسف است که در جهانی که بشر به دنیای پس از سینگولاریتی و اسکان در کره های دیگر فکر می کند ما هنوز گرفتار استخوان‌های پوسیده این گرایش های طایفه ای و قبیله ای خانمان سوز هستیم.
گام مهم و کلیدی دیگر، فراهم کردن شرایط ورود جوانان، نخبگان، تحصیل‌کردگان و متخصصین استان(چه کسانی که داخل استان و چه کسانی که خارج از استان مشغول می باشند) به میدان کار و عمل در سطوح مختلف کارشناسی،تصمیم گیری،مدیریت، سرمایه گذاری و فضای کسب و کار می باشد.
کبنا، *جناب مهندس آبروشن با توجه به اینکه خود شما به عنوان یکی از فرزندان استان سالهاست در صنعت نفت ، گازو پتروشیمی هم در مشاغل عملیاتی و هم به عنوان مدرس حرفه ای صنعت حضور دارید به صورت شفاف بفرمایید که نیروهای مجرب و متخصص چگونه می توانند در توسعه استان موثر باشند؟
آبروشن : نیروهای مجرب و متخصصی که خوشبختانه ما در تمام زمینه ها داریم به چند صورت می توانند در توسعه و تقویت زیر ساخت های استان نقش آفرینی کنند
اول:ما نیروهای خیلی خوب و ارزشمندی داریم که پس از سالها تلاش و کار شبانه روزی و کسب تجربیاتی گرانبها اگر چه از نظر زندگی شخصی در شرایط مطلوبی قرار دارند ولی به خاطر دلی که در گرو زادگاه خویش دارند خواهان حضور در استان و کمک به توسعه و پیشرفت این مرز و بوم هستند.بنابراین از مدیران کلان استان،نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی، معتمدین و بزرگان استان مانند نماینده محترم ولی فقیه،امامان  محترم جمعه در شهرستان ها و کلیه شخصیت های حقیقی و حقوقی استان انتظار می رود که بستر حضور این نیروها را در استان فراهم کنند .
دو:این نیروها می توانند به صورت مشاور در کنار مدیران و به خصوص در طراحی و ساخت پروژه های استان مانند پتروشیمی ها،نیروگاه های برق، کارخانجات و غیره نقش موثر و مهمی ایفا کنند.
سه: یکی از مهمترین و اساسی ترین کارهایی که میتوان به دست متخصصین مجرب و صد البته با اراده،کمک و حمایت مسولین امر در استان انجام داد بحث آموزش تخصصی و حرفه ای نیروهای مستعد و تحصیل کردگانی است که دارای مدارج و مدارک دانشگاهی بوده ولی به دلیل نداشتن تجربه لازم قابلیت و توانایی یافتن شغل مناسب را ندارند.تعداد زیادی از نیروهای مجرب ما علاوه برتجربیات عملیاتی و آشنایی با سیستم های صنعتی روز دنیا، دارای سالها تجربه آموزش و مهارت آموزی و انتقال تجربیات به نسل های پس از خود در زمینه های مختلف (برق،مکانیک،ابزاردقیق،بهره برداری، و …)می باشند. اگر سازو کار مناسب در استان فراهم گردد این نیروها می توانند به عنوان مربی و مدرس نیروهای متخصص زیادی را در استان تربیت نموده به طوری که استان ما با توجه به پتانسیل های مستعدی که دارد نه تنها ار نیروی انسانی متخصص برای توسعه بی نیاز شود بلکه برای پروژه های خارج از استان نیز نیرو تامین کند.
چهار:یکی از ملزومات توسعه استان ما یافتن و ترغیب سرمایه گذار برای ورود به استان است.اگر چه این مهم باید توسط  بزرگان سیاسی و اجتماعی استان که با مرکز در ارتباط هستند و افراد شناخته شده مانند نمایندگان استان و افرادی که در مناصب مهم حاکمیتی مشغول هستند صورت پذیرد ولی نکته مهم اینجاست که قطعا شناخت و معرفی نیروی متخصص بومی استان و اطمینان از تامین نیروی انسانی مورد نیاز می تواند عامل بسیار مهمی در ترغیب سرمایه گذار برای ورود و پایه گذاری صنایع مختلف در استان باشد.
در پایان اگر سخنی با خوانندگان و به خصوص مسؤلین استان دارید بفرمایید؟
صداقت مهر: ضمن تشکر و قدردانی از شما به خاطر دعوت و فراهم آوردن شرایط حضور ما در این مصاحبه باید عرض کنم که مطالب عرض شده به معنای این نیست که کاری انجام نشده است، بلکه همه ما واقفیم که مسؤلین و نمایندگان استان در ادوار مختلف هر کدام به سهم خود زحمات زیادی را برای توسعه و بهتر شدن شرایط متحمل شده اند. ولی برای همه ما قابل درک است که استان ما به دلایل تاریخی و شرایط اقلیمی و فرهنگی خاص خود دچار کمبودها و محرومیت های متعدد و عمیقی بوده و متحول کردن چنین شرایط وخیمی نیازمند کار و همت همه جانبه همه اقشار جامعه بوده و امری مستمر و زمان بر می باشد.لذا از همه عزیزان از عامه مردم گرفته تا سطوح تصمیم ساز خواهشمندیم که با چشم پوشی از مرزبندی های جناحی و قومی و هر گونه اختلاف های تفرقه افکن دست در دست هم گذاشته و با همت بلند خود و با کمک توانمندی های فرزندان برومند خویش فردایی بهتر و آباد را برای سرزمین مادری خویش رقم بزنیم. از شما اصحاب رسانه نیز خواهشمندیم که به کمک ابزارهای قدرتمندی که در اختیار دارید نسبت به تغییر ذاوقه فرهنگی مردم و هدایت افکار عمومی به سمت اتحاد و یک دلی اقشار مختلف در جهت مطالبات بستر ساز و توسعه محور که لازمه یک جامعه آباد و مرفه هستند گام بردارید.

منبع : کبنانیوز