مدیران سال صنعت نفت در سه حوزه معرفی می‌شوند.

به گزارش افتونیوز، بیست و پنجم اسفندماه امسال و در آستانه سالروز ملی شدن صنعت نفت در مراسمی نمادین، مردان سال صنعت نفت، پتروشیمی و نفت ایران در سال جهش تولید رسما معرفی و با اهدای یادبودی از خدمات آنها تقدیر می‌شود.

این انتخاب در سه حوزه مختلف صنعت نفت، پتروشیمی و نفت انجام می شود.

در حوزه مرد سال نفت، «عباس اسدروز» مدیرعامل پایانه‌های نفتی، «نصرالله سردشتی» مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران، «هاشم نامور» مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس، «علیرضا سلمان‌زاده» مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران و «جهانگیر پورهنگ» مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان کاندید شده‌اند.

چرا «اسدروز» کاندیدای مرد سال نفت است؟

به گزارش افتونیوز به نقل از «انرژی نیوز»، چرا از بین مدیران ارشد صنعت نفت باید نام «عباس اسدروز» مدیرعامل پایانه‌های نفتی به‌عنوان کاندیدای مرد سال نفت ایران در سال «جهش تولید» مطرح شود؟ مدیرعامل شرکتی که نه نفتی تولید می‌کند و نه گاز و مهمترین ماموریتش ذخیره‌سازی نفت و پهلوگیری و جداسازی نفتکش‌ها بوده آیا پتانسیل معرفی به‌عنوان یکی از کاندیدای مرد سال در یکی از سخت‌ترین سال‌های زندگی ۱۱۳ ساله صنعت نفت را دارد؟

خبر کوتاه و خلاصه بود، نخستین عملیات تخلیه «معکوس» میعانات گازی با استفاده از گوی شناور در عسلویه در سکوت کامل خبری انجام شد. متخصصان به‌خوبی می‌دانند که در یکصد سال گذشته همواره از گوی شناور «اس.پی.ام» برای بارگیری نفت و میعانات گازی در پایانه‌های جنوب استفاده شده اما در اوج شرایط تحریم به دلیل نبود لوله‌کشی بین سایت یک و دو عسلویه و کنگان، با یک عملیات پر ریسک، جای «بارگیری»، میعانات گازی کشتی‌های نفتکش در مخازن عسلویه «تخلیه» شد تا پایداری تامین خوراک «ستاره خلیج فارس» دستخوش تزلزل نشود و در نهایت با تخلیه میلیون‌ها بشکه میعانات گازی هم تعداد قابل توجهی از کشتی‌های نفتکش آزاد شوند و هم خوراک «ستاره» تامین شود.

 مدیرعامل پایانه‌های نفتی ریسک این عملیات پیچیده را پذیرفت (با تقدیر از دستیار ویژه وزیر نفت) تا در کنار تامین خوراک «ستاره خلیج فارس»، پایداری تولید گاز پارس جنوبی هم در شرایط زمستان افزایش یابد و البته باید در کنار این ریسک پذیری به موقع و شجاعانه از اعمال تغییرات فنی و عملیاتی در پایانه خارگ برای ذخیره‌سازی میعانات گازی در قدیمی‌ترین ترمینال نفتی خلیج فارس هم به‌عنوان بخش دیگری از کارنامه موفق پایانه‌های نفتی در سال «جهش» تولید نام برد.

بهره‌برداری مجدد از حدود سه میلیون بشکه مخزن جدید ذخیره‌سازی نفت در خارگ که منجر به کاهش ذخیره‌سازی نفت روی آب شد، فعالسازی پروژه‌های نوسازی و بازسازی اسکله‌ها و مخازن پایانه‌های نفتی در شمال و جنوب به ویژه فعال‌سازی پروژه تعمیرات اساسی اسکله غربی خارگ برای پهلوگیری نفتکش‌های غول پیکر و در یک جمله آماده‌سازی پایانه‌های نفتی ایران برای افزایش حداکثری صادرات نفت و میعانات گازی در روزگار بدون تحریم‌ها هم بخشی دیگر از کارنامه پایانه‌های نفتی در سال جهش تولید است.

کارکنان و مدیران پایانه های نفتی سربازان گمنام صنعت نفت در شرایط سخت تحریم هستند، آنها در یک جبهه باید چراغ خاموش نفتکش‌ها را برای تامین خوراک برخی پالایشگاه‌ها و یا مبادی صادراتی تخلیه و بارگیری کنند و البته ماموریت مهم و حیاتی دیگر آنها در دوره تحریم‌های ظالمانه دفاع از تولید گاز پارس جنوبی و بنزین پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» است، به مدد جهاد شبانه روزی کارکنان این شرکت بی‌حاشیه صنعت نفت، «عباس اسدروز» به‌عنوان یکی از کاندیدای مرد سال نفت در سال «جهش تولید» انتخاب شده است.