‌مدت هاست شاهد اعتصاب آبداران استان در یاسوج و حتی در جلوی مجلس شورای اسلامی هستیم. آبدارانی که نسبت به تضییع حقوق خود و ادامه بلاتکلیفی و عدم پرداخت مطالباتشان معترض هستند و تاکنون پاسخ مناسبی نگرفته اند.

البته موضوع آبداران تنها مشکل در مجموعه ادغام شده آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد نیست. مشکل اصلی به همان اصل ادغام دو مجموعه یعنی آب و فاضلاب روستایی به عنوان یک شرکت دولتی و حمایتی با آب و فاضلاب شهری که یک مجموعه خصولتی بود بر می گردد. کلید این ادغام ابتدا در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد در دو استان کشور زده شد ولی خیلی زود مشخص گردید این تصمیم یک تصمیم اشتباه و غیر اصولی است. با شروع به کار دولت تدبیر و امید جلوی آن گرفته شد اما در نهایت دولت تدبیر و امید نیز با بی تدبیری تن به ادغام داد بدون آن که هیچ گونه پیش بینی و مدیریت زیرساختی برای چنین کاری در نظر گرفته شود و حالا با گذشت زمان عمق اشتباهات روشن تر می شود و علاوه بر مشکل در پرداخت آبداران ، بخش عظیمی از مطالبات نیروهای رسمی ، پیمانی و قرارداد معین با مبالغ بالای میلیاردی بر روی دست بخش مالی شرکت سنگینی می کند و حتی گفته می شود برای رفع مقطعی این بحران شرکت قصد گرفتن وام میلیاردی دارد. ادغام سبب یک تحمیل اجباری و دو دستگی شدید در میان نیروی انسانی دو بخش شده است و همین موضوع سبب کندی در انجام کارها و امورات در مهم ترین حوزه نیاز مردم یعنی “آب” شده است.

جالب آن که زمانی که لدنی شرکت آب و فاضلاب شهری را تحویل داد این شرکت در رتبه بندی سازمان کشوری خود در یک شرایط مطلوب قرار داشت ولی امروز آب و فاضلاب مطلقا حال و روز خوشی ندارد و جالب تر آن که در برخی محافل گفته می شد ……. مدیر پروژه های نیمه کاره گزینه این جایگاه است که مورد حمایت نماینده کهگیلویه و هم چنین کیومرث حاجی زاده معاون عمرانی استاندار است که ظاهرا سابقه هم دانشگاهی بودن و دوستی قبلی دارند ولی در آخرین لحظات این گزینه در تهران با موانع جدی روبرو شده است. آب یک مقوله حیاتی است که در حال حاضر در سطح جهانی سویه استراتژیکی پیدا کرده است و مدیریت آن یک مدیریت مهم است و نمی توان با ساده انگاری و سپردن اختیار همه امور به سیاسیون و نمایندگان آن را به حال خود رها کرد، بلکه نیاز به تدبیر جدی و استفاده از کارشناسان واقعی این حوزه در سطح مدیریت و سطوح کارشناسی دارد.

شرایط امروز آب و فاضلاب کهگیلویه و بویراحمد نه تنها نشانه ای از درک استراتژیک موضوع با خود ندارد که مشخص نیست اگر پمپ یک روستا یا شهر خراب شد باید با چه کسی و تا چه زمان تماس و منتظر رفع مشکل بود. آب و فاضلاب به جای رسیدگی به مسئله حیاتی آب و در نظر گرفتن تمهیدات برای سال کم آبی پیش رو فعلا درگیر اعتراض و اعتصاب و رایزنی برای معرفی نیروی های غیر متخصص و فاقد کارنامه قابل قبول است.

منبع:کانال گلبونگ