روستای کریک احیا می شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص یک میلیارد ریال برای مرمت بافت تاریخی روستای کریک در شهرستان دنا خبرداد.


به‌گزارش اَفتونیوز به نقل از فارس؛ مجید صفایی در جلسه شورای اداری اداره کل گردشگری کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: با پیگیری های انجام شده در سطح ملی قسمت‌های تخریب‌ شده بافت تاریخی کریک که در زلزله اخیر شهرستان دنا دچار آسیب شده است مرمت و احیا می‌شود.

وی افزود: این اعتبار از طریق وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشور برای مرمت قمست های تخریب‌ شده روستاهای گردشگری کریک اختصاص‌ یافته است.

صفایی بیان‌کرد: جذب اعتبار بیشتر برای حفظ بافت قدیم روستای کریک، مرمت خانه‌های قدیمی بافت تاریخی کریک، حمایت از سرمایه‌گذاران ایجاد بومگردی در روستاهای شهرستان دنا مهم‌ترین برنامه‌های کاری این اداره کل در سال ۱۴۰۰ است.

مدیرکل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه ۱۴ روستا در استان به ‌عنوان روستاهای هدف گردشگری انتخاب شدند، گفت: روستای کریک یکی از این روستاها است که خوشبختانه امکانات گردشگری خوبی در این روستا فراهم ‌شده است.

روستای کریک یکی از قدیمی‌ترین روستاهای شهرستان دنا به شمار می‌رود که در آن بافت تاریخی نیز وجود دارد.به گزارش فارس؛ زلزله ۵.۶ ریشتری که به مرکزیت سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد رخ داد بخشی از بافت تاریخی روستای کریک را تخریب کرد.

کریک در دامنه ارتفاعات دنا در ۱۵ کیلومتری جنوب غربی سی‌سخت و ۲۵ کیلومتری شهر یاسوج قرار دارد.