آرایش سیاسی انتخابات ریاست جمهوری سیزدهم چگونه خواهد بود؟

در حالی که باز ثبت نام کاندیداها همچنان داغ است اما به نظر می رسد هنوز تا ثبت نام چهره‌های اصلی که تایید صلاحیت آنها نیز قطعی تر به نظر می‌رسد زمان باقی است. با این همه اما منابع مختلف خبری از قطعی شدن حضور آیت الله رئیسی در انتخابات خبر می‌دهند. رسانه‌های اصولگرا خبرهایی […]


در حالی که باز ثبت نام کاندیداها همچنان داغ است اما به نظر می رسد هنوز تا ثبت نام چهره‌های اصلی که تایید صلاحیت آنها نیز قطعی تر به نظر می‌رسد زمان باقی است. با این همه اما منابع مختلف خبری از قطعی شدن حضور آیت الله رئیسی در انتخابات خبر می‌دهند.
رسانه‌های اصولگرا خبرهایی مبنی بر درخواست اصناف و قشرهای مختلف مردم برای حضور رئیس قوه قضائیه را منتشر می‌کنند و به نظر می‌رسد به زودی ثبت نام ابراهیم رئیسی قطعی شود. اما از سوی دیگر منابع خبری از حضور جهانگیری و لاریجانی در انتخابات نیز خبر می دهند. محمدرضا جلایی پور عضو جبهه اصلاح‌طلبان ایران در گفت‌وگو با ایسنا، در ارتباط با آخرین تصمیم اسحاق جهانگیری برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ گفت: پیام‌ها و تماس‌های جداگانهٔ تعدادی از رهبران و بزرگان اصلاحات باعث شد اسحاق جهانگیری عصر روز پنجشنبه، تصمیم قطعی‌اش برای حضور در انتخابات را اتخاذ کند.

بر اساس این گزارش جهانگیری به عنوان کاندیدای پیشنهاد شده توسط بیش از دو سوم اعضای جبهه اصلاحات در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام خواهد کرد. جهانگیری بعد از محمدجواد ظریف با ۳۵ رای دومین کاندیدای پیشنهادی اعضای جبهه اصلاح‌طلبان ایران بوده است. همچنین در تاریخ ۱۹ اردیبهشت جهانگیری در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات که به صورت آنلاین برگزار شد، شرکت کرد و با اعضای این جبهه در ارتباط با انتخابات پیش رو گفت‌وگو کرد.

لاریجانی هم می‌آید
بهروز نعمتی از شخصیت‌های سیاسی نزدیک به علی لاریجانی لحظاتی پیش اعلام کرد که ثبت نام آقای علی لاریجانی رئیس سابق مجلس شورای اسلامی برای کاندیداتوری در انتخابات ۱۴۰۰ قطعی شده است.
بهروز نعمتی که پیش‌تر از افزایش احتمال نامزدی آقای علی لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰ خبر داده بود، در یک گفتگوی مجازی اعلام کرد که ثبت‌نام وی قطعی شده و آقای لاریجانی به وزارت کشور خواهد رفت.
او پیش‌بینی کرد که دوقطبی اصلی در انتخابات بین او و آقای رئیسی اتفاق بیفتد و در صورتی که آقای رئیسی حاضر نباشند، پیش‌بینی بهروز نعمتی این بود که دوقطبی بین آقایان لاریجانی و سعید جلیلی باشد.
گفته می‌شود تصمیم آیت‌الله رئیسی هم برای کاندیداتوری قطعی است و او نیز جمعه یا شنبه برای ثبت نام به وزارت کشور خواهد رفت.

علی اکبر صالحی گزینه اصلاح‌طلبان؟
اما از سوی دیگر یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: علی اکبر صالحی سابقه مثبتی دارد و این امکان وجود دارد که با توجه به خصوصیات مثبتی که دارد اگر نظر مردم را جلب کرد، نظر اصلاح‌طلبان را هم بتواند جلب کند.
علی صوفی دبیرکل حزب پیشرو اصلاحات در خصوص مطرح شدن احتمال کاندیداتوری علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، گفت: من به شخصه آقای صالحی را انسان بسیار شریف و تاثیرگذاری می‌بینیم که در دوران مسئولیت خود دلسوز و جدی بوده است. ایشان در سال‌های اخیر فشار‌های زیادی را از ناحیه تندرو‌ها تحمل کردند.
وی ادامه داد: ایشان ویژگی‌های مثبت بارز و فراوانی دارند، اما اینکه در انتخابات مورد حمایت اصلاح‌طلبان قرار گیرند، تابع شرایط مختلفی است. نخست اینکه آیا خودشان تمایل به این مساله دارند یا خیر؟ و بعد تمایل اصلاح‌طلبان هم مدنظر است. صوفی در ادامه اظهار کرد: چنین احتمالی بعید هم نیست که اصلاح‌طلبان ببینند یک نیروی توانمند در صحنه انتخابات حضور دارد و مورد اقبال مردم هم است یا در صورت کمک می‌تواند اقبال عمومی را جلب کند، ممکن است به ایشان کمک کنند. اما اکنون فرض بر این است که اصلاح‌طلبان با شرایطی کاندیدا‌ها را گزینش می‌کنند که مراحلی هم از آن طی شده است؛ اما به هر حال باید منتظر اتفاقات هفته‌های آینده بود و به طور قطع نمی‌توان از هم‌اکنون نظر نهایی داشت.
این فعال سیاسی احتمال درخصوص احتمال عدم حضور کاندیدای اصلاح‌طلب در انتخابات و تصمیم اصلاح‌طلبان برای حمایت از یک گزینه فنی و متخصص به‌جای یک گزینه با کارنامه سیاسی جناحی، اظهار کرد: در این زمینه ایشان مانند دکتر ظریف هستند که هر دو نفر سیاسی و جناحی نیستند. آقای صالحی هم مانند آقای ظریف در رابطه با مساله انرژی هسته‌ای و مذاکرات پیرامون آن اگرچه مستقیم در مذاکرات شرکت نداشت، اما تلاش‌های زیادی انجام داد و پیشینه ایشان یک پیشینه مثبتی است.
وی خاطرنشان کرد: در مجموع ایشان سابقه مثبتی دارند و علیرغم اینکه سابقه وزارت در دولت آقای احمدی‌نژاد را هم دارند، کسی آقای صالحی را از نیرو‌های احمدی‌نژاد نمی‌داند و این امکان وجود دارد که با توجه به خصوصیات مثبتی که ایشان دارد اگر نظر مردم را جلب کند، نظر اصلاح‌طلبان را هم جلب خواهد کرد.