موزه ی فراموشی

سرنوشت موزه یاسوج حالا خود نمونه ای است از ناتوانی، ضعف و عدم انجام کار برای حفظ و نگهداری در موزه ذهنی مردم استان.


اَفتونیوز _ بیش از ده سال از آغاز عملیات اجرایی پروژه ی ساخت موزه باستان شناسی یاسوج می گذرد و با وجود هزینه و زمان زیاد اما به نظر امیدی به پایان و بهره برداری از آن وجود ندارد. مهرماه سال گذشته بود که حسین کلانتری استاندار در بازدید از این پروژه وعده افتتاح آن را در دهه فجر ۹۹ داد و بعد از آن در تکمیل این وعده و تامین اعتبار آن سلحشوری رئیس وقت سازمان مدیریت و برنامه ریزی در آبان ماه ۹۹ از موزه بازدید و بر تکمیل و بهره برداری از آن در دهه فجر تاکید کرده بود. اما حالا بعد از گذشت سه ماه از دهه فجر و همزمان با روز موزه و هفته میراث فرهنگی هیچ خبری از بهره برداری از این پروژه دیده نمی شود و همچنان باید شاهد حواله مردم به آینده و “می شود” و “خواهد شد” جناب مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری استان بود.
نکته مهم آنکه عمر متوسط ساختمان‌ در ایران بین ۲۰ تا ۳۵ سال است که تقریباً ۳ برابر از کشور‌های توسعه یافته پایین‌تر است که عمر مفید ساختمان‌ها حدود ۱۰۰ سال است.
رطوبت و نم و تغییرات دمایی (انبساط و انقباض) شبانه و روز و فصلی از مهمترین عوامل در کاهش طول عمر یک ساختمان هستند و با این اوصاف سازه این ساختمان به مدت یک دهه در معرض بارش های شدید شهر یاسوج و رطوبت و نم ناشی از آن و همچنین تغییرات دمایی بود؛ گذشته از عوامل فوق طی سالیان گذشته شاهد زلزله های مداوم در شهر یاسوج بوده ایم که قطعا تاثیرات زیادی بر روی عمر مفید سازه این ساختمان و کاهش طول عمر مفید آن داشته است.

سرنوشت موزه یاسوج حالا خود نمونه ای است از ناتوانی، ضعف و عدم انجام کار برای حفظ و نگهداری در موزه ذهنی مردم استان.

کانال تحلیلی خبری گلبونگ