انتقاد رئیس شورای اسلامی بویراحمد از فقر امکانات در محلات یاسوج/ حاتم پیام: اصول زیباسازی در پارکهای یاسوج وجود ندارد

رئیس شورای اسلامی شهرستان بویراحمد گفت: فقر امکانات در اکثر محلات یاسوج نمایان است و باید تصمیم علمی و فوری برای حل مشکلات این محله ها گرفته شود. به گزارش افتونیوز، حاتم پیام رئیس شورای شهرستان بویراحمد گفت: با گذشت بیش از نیم قرن از عمر شهری یاسوج اگر بخواهیم به مشکلات این شهر بپردازیم […]


رئیس شورای اسلامی شهرستان بویراحمد گفت: فقر امکانات در اکثر محلات یاسوج نمایان است و باید تصمیم علمی و فوری برای حل مشکلات این محله ها گرفته شود.

به گزارش افتونیوز، حاتم پیام رئیس شورای شهرستان بویراحمد گفت: با گذشت بیش از نیم قرن از عمر شهری یاسوج اگر بخواهیم به مشکلات این شهر بپردازیم شاهدیم که اکثرأ محلات از فقر امکانات اولیه زندگی شهرنشینی رنج میبرند البته انباشت مشکلات تنها مربوط به یک یا چندسال گذشته نیست بلکه میراثی که از قبل تاکنون گریبانگیر شهر است و امروز بعنوان نیازهای اولیه شهروندان باید در اولویت برنامه های مدیریت شهری قرار گیرد در همین راستا میطلبد ابتدا ساماندهی محلات ناکارآمد و کم برخوردار ،شرف آبادها ،بنسنجان،شهرک های امام علی و امام حسین، اکبرآباد،محموداباد و بخشی از معصوم آباد از حیث پراکنش اصولی خدمات با سایر محلات برخوردار از امکانات شهر همسان و متناسب گردد.سپس به زیباسازی مرکز شهر و نوسازی بافت های ناکارآمد نسبت به حل مشکلات ترافیکی و تبدیل نمودن شهر یاسوج بعنوان مقصد گردشگری رونق اقتصادی ،اشتغال زایی و درآمد زایی شهرداری فراهم گردد همچنین در کنار حل این مشکلات به توسعه فرهنگی ،ورزشی، خدماتی و رفاهی شهر همپای سایر خدمات بعنوان مؤلفه های شهر خلاق،پویا،فعال و کارآمد توجه زیادی شود.

این کارشناس ارشد برنامه ریزی شهری و دانشجوی دکترای شهرسازی افزود: شهر در حال گسترش بسمت محلات مذکور است نباید در غفلت وبی توجهی مدیریت شهری، رشد خویش فرمایی و سلیقه ای نامتوازن شهری داشته باشد و در فقر امکانات بسوزد.

پیام افزود: شهرداری در آینده باید در مورد حل مشکلات این محلات تصمیم علمی و فوری بگیرد فضاهای رفاهی و تفریحی مناسب ایجاد کند، اصول فنی و شهرسازی در توسعه معابر و ساخت سازها به درستی رعایت شود.

وی گفت: همزمان می توان هم به زیرساخت های محلات رسیدگی کرد و هم می توان به زیباسازی مرکز شهر که قلب شهر است پرداخت، البته راز این توسعه خدمات شهری در صورتی است که یک شورای شهر متخصص،متعهد، متعامل، داری طرح ایده و برنامه ریز و برنامه پذیر را در رأس امور قرار گیرد.

این عضو باسابقه در مدیریت شهری استان گفت: مبلمان مناسب شهری، فضای مطلوب و مناظر مطلوب شهری تاثیر زیادی در ایجاد آرامش در شهروندان، کاهش خستگی و افزایش امید و شادابی شهروندی خواهد داشت که البته مدیریت شهری یاسوج تاکنون به آن چندان توجهی نکرده است.

این مدرس و دانش آموخته برنامه ریزی شهری گفت: اگر مبلمان شهری و زیباسازی شهر با فکر و اندیشه ایجاد شود، همه عناصر از جمله زیباسازی، راحتی و آسایش، وجود عناصر هویتی و قومی فرهنگی، تفریحی و سرگرمی در آن رعایت خواهد شد.

دبیر شورای اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد ابراز کرد: در صورتی که چنین طرح های ویژه ای برای یاسوج تعریف کنیم، می توانیم یک میلیون گردشگر یاسوج را تبدیل به چند میلیون کنیم و از همه مهمتر شهروندان عزیز یاسوجی از فضای شهری کمال استفاده را خواهند کرد.

وی در انتقاد به کمبود و نبود فضای سبز و مبلمان شهری در یاسوج گفت: فضای سبز و پارک های یاسوج همگی در سطح متوسط رو به پایین طراحی و ساخته شده اند، هیچ اصل زیباسازی در انها وجود ندارد، تصور کنید وقتی در پارک نهج البلاغه تهران قدم می زنید که با مساحت ۳۵ هکتار از بزرگترین و زیباترین پارک های تهران و مملو از عناصر زیبایی شناختی، با تنوع مبلمان و به روزترین مبلمان ها، تنوع فضای سبز، تنوع وسایل برای بازی و سرگرمی و ورزش است، ولی اگر یک گردشگر یا حتی یک شهروند بخواهد در یکی از پارک های یاسوج قدم بزند ما کجا را باید به او معرفی کنیم؟ با کدام یک از عناصر فرهنگی و هویتی شهر ما می خواهد عکس بیاندازد؟ چرا ما یک پارک نهج البلاغه در ابعاد کوچکتر، در بخشی از شهر یاسوج، با خلاقیت معماری و شهرسازی نداشته باشیم؟

پیام در انتها گفت: بودجه و اعتبار مهم است ولی مهمتر از آن برنامه ریزی و برنامه پذیری علمی، تلاش و اراده خدمت عادلانه و دلسوزانه به مردم است.