مهربان ایل مادری ام سادات امامزاده علی(ع)

من به عشق مادرم بی بی گرد آفرید فرد(جهان بین) فرزند میرزا محمد حسن فرد(جهان بین) که اولین معلم رسمی و مامور تشکیل اداره فرهنگ (آموزش و پرورش امروزی) در منطقه کنونی استان؛ یعنی تل خسرو، باشت، چرام، دهدشت و فیلگاه گردید که فرزند میرزا علی اکبر از ایل سادات امام زاده علی (ع) است […]


من به عشق مادرم بی بی گرد آفرید فرد(جهان بین) فرزند میرزا محمد حسن فرد(جهان بین) که اولین معلم رسمی و مامور تشکیل اداره فرهنگ (آموزش و پرورش امروزی) در منطقه کنونی استان؛ یعنی تل خسرو، باشت، چرام، دهدشت و فیلگاه گردید که فرزند میرزا علی اکبر از ایل سادات امام زاده علی (ع) است به خواهر زادگی این ایل سترگ به خود می بالم.

همه ی اهالی استان واقفند که تیره ها و ایل سادات از جمله مهم ترین طوایف استان هستند که توانسته اند با توجه به قابلیت های موجود درون طایفه ای افراد بسیاری از این دایی های ارجمندم مدارج ترقی را یکی یکی طی نموده و در بالا ترین سطوح علمی_اجتماعی و حتی سیاسی مملکتی به پست های مدیریتی دست پید ا کنند و افتخارش اول برای استان و سپس برای بزرگان طایفه و همچنین بنده حقیر می باشد.
کم نیستند افراد مهمی که هم اکنون نیز در مناسب وجایگاهای مدیریتی جای داشته و نام و آوازه این طایفه با فرهنگ را به شایستگی بر سر زبانها انداخته اند.

بر خویش واجب دانستم علاوه بر افتخار قرابت نسبی و سببی با کلیه ایلات و طوایف شهرستان و استان بر اساس قرابت نسبی خواهرزادگی ام به سادات امام زاده علی ضمن پوزش ، از این طایفه گرانقدر تاثیرگذار در بخش های مختلف جامعه قدردانی نمایم که فرزندانی غیور و دانش پژوه و با لیاقت و حتی نیروهای فنی زیادی تحویل جامعه شهر و استان و کشور داده اند و این باعث افتخار و مباهات امثال بنده می باشد.

ایل سادات امام زاده علی از جمله ایلات سفره دار و مهمان نواز، خیر خواه، نیک اندیش، دوست خواه و با مرام هستند که این شاخصه ها را نمی شود کتمان نمود بلکه می بایست در کنار مابقی خصائل انسانی و ایمانی از برترین رفتارهای آنها دانسته و ارج نهاده شود.

غرض مغرضین را باید به خودشان وانهاد و همچنان در عرصه های مختلف سیاسی و اجتماعی از پتاتسیل فرزندان سادات امام زاده علی حمایت نموده و برای این مهم احترام قائل باشیم..

در بحث مشارکت ایل سادات در ایجاد شهر و شکل گیری جامعه مدنی مادرم بعنوان یک زن از ایل سادات امامزاده علی در ۵۷ سال پیش بعنوان اولین زن عشایری عضو انجمن وقت با لباس محلی در تهران برای رفع مشکلات احداث شهر از جمله تهیه یک نقشه جامع و کامل اولیه شهر در آن زمان در کنار پدرم کی سالار عزیزی بعنوان رییس انجمن وقت شهر به موفقیت بزرگی دست پیدا کردند که آنهم تهیه نقشه ای از شهر های کوچک آلمان بود ولی حیف که این نقشه دقیقا آنگونه که میبایست اجرا میشد حفظ و اجرا نشد که جا دارد همین جا از شهردار وقت جناب آقای گل نیکی و سپس شهردار خوشنام جناب توفیقیان که در اجرای نقشه شهر و ساماندهی به فضای شهری و فضای سبز تلاشی ماندگار داشتند یادی کنیم.. روحشان شاد ..
(انشالله در طی چند روز آینده از همه کسانی که در احداث و بنیان شهر مشارکت چشم گیری داشتند چه طایفه طاس احمدی و چه خواجه و نرمابی و چه ایل سادات و ایلات محترم دشمن زیاری و طیبی نام خواهم برد و تاریخ را ورقی خواهم زد که زحمات آن بزرگواران بسیار خواندنی و دلچسب است)

در پایان خلاصه بگویم افتخارم این است که خود را وابسته نسبی به ایل بزرگ و محترم سادات بواسطه قرابت مادرم به این ایل مذهبی بدانم و در مقابل همه ی دایی های خودم بواسطه دانش و منش اجتماعی شان سر تعظیم فرود می آورم و به بزرگی و ارزشمندی آنها می بالم.

 

فرشید عزیزی کاندید شورای اسلامی شهر دهدشت