گفت و گوی تخصصی با کاندیدای انتخابات شورای شهر دوگنبدان(گچساران)/قسمت اول/پروانه پناهپوری

پایگاه خبری افتو خبر با کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر دوگنبدان به صورت اختصاصی و سریالی به گفت و گو پرداخته است، لازم به ذکر است کاندیدا بدون در نظر گرفتن هیچ اولویتی و بنا به آمادگی شخصی خود انتخاب شده آمد. در اولین قسمت گفت و گو با خانم پروانه پناهپوری مصاحبه انجام […]


پایگاه خبری افتو خبر با کاندیدای ششمین دوره انتخابات شورای شهر دوگنبدان به صورت اختصاصی و سریالی به گفت و گو پرداخته است، لازم به ذکر است کاندیدا بدون در نظر گرفتن هیچ اولویتی و بنا به آمادگی شخصی خود انتخاب شده آمد. در اولین قسمت گفت و گو با خانم پروانه پناهپوری مصاحبه انجام شد که پاسخ دهی ایشان به شرح زیر است؛

خانم پناهپوری ابتدا خود را برای مخاطبان معرفی و سوابق اجرایی و تحصیلی خود را بیان کنید:

بسم الله الرحمن الرحیم بنده پروانه پناهپوری دارای مدرک کارشناسی علوم تربیتی و کارشناسی ارشد فیزیولوژی ورزشی هستم. دارای ۲۱ سال سابقه کاری، ۱۵ سال تدریس در مدارس و ۶ سال مسئولیت تربیت بدنی مدارس شهرستان گچساران می باشم. ۱۵ سال مسئول انجمن هندبال استان و ۱۵ سال نائب رییس هیئت هندبال استان هستم و ناظر و مدرس فدراسیون هندبال جمهوری اسلامی ایران و مشاور امور ورزش ادارات شهرستان در فرمانداری

۲_ به صورت تیتر وار اهداف و برنامه های خود را بیان کنید:

درمورد برنامه ها و اهداف که در آینده قرار بر اجرای آن هست:۱_ تلاش در جهت ساماندهی ساخت و سازهای داخل شهر ۲_ پیگیری تکمیل فضاها و امکانات ناتمام ورزشی ۳_ تشکیل شوراهای مشورتی فرعی در کنار شورای اسلامی شهر۴_ طرح اموزش تفکیک زباله های تر و خشک در منازل و سپس در محله ها۵_ تشکیل اتاق فکر با حضور افراد صاحب نظر و متخصص در زمینه برنامه ریزی برای داشتن یک شهر زیبا و پیشرفته۶_ تشکیل شورای مشورتی بانوان .که متشکل از تمامی اقشار چه بازنشسته، طلاب، شاغلین ادارات، زنان سرپرست خانوار، زنان شاغل در اصناف مختلف، فرهنگیان، جوانان، فعالان مذهبی، فرهنگی، علمی و اجتماعی بطور کلی.۷_ حمایت از تشکلها و NGO های محیط زیست.۸_ حمایت های جدی مادی و معنوی که درواقع این حمایتها از قشرهای مختلف، قشرهایی که می توانند بعنوان نخبگانی در داخل شهر باشند. ۹_ حمایت قانونی و اجتماعی از اقشار کارگری، کسبه و بازاریان محترم.۱۰_ ارائه گزارشات سه ماهه شورای شهر که باعث ایجاد شفاف سازی عملکرد شورا در شهرداری می شود.۱۱_ بهبود بخشیدن و انسجام بازارهای تره بار، ضدعفونی و گندزدایی انها.۱۲_ همکاری با حوزه سلامت و علوم پزشکی در جهت سرویس دهی به محله های آسیب پذیر.۱۳_ همکاری با حوزه مدیریتی اموزش و پرورش در جهت سامان بخشیدن، تسهیل و کمک در امر اموزش به دانش آموزانی که در محله های آسیب پذیر قرار دارند و حمایت از کودکان کار.

۳_چه نواقصی در دوره گذشته شورا دیدید و چه عواملی باعث شد که در انتخابات ششمین دوره شورای شهر دوگنبدان ثبت نام کنید؟

این سوال شما شامل دو قسمت می شود، یک قسمت در ارتباط با این که چه نواقصی در شورای شهر قبلی وجود داشته و این که چه عاملی باعث ایجاد انگیزه در بحث ثبتنام انتخابات شورا شده است.اولین قسمت سه مورد را در نظر دارم که این موارد و نواقص باعث شده است که شورای دوره پنجم انتخابات شورای شهر دوگنبدان مورد سوال قرار بگیرد.۱_عدم رضایتمندی موکلان وافکار عمومی جامعه۲_ کیفیت انتخابات بایستی بر اساس شایستگی ها باشد نه بر اساس قومیت ها و سوم این که عدم شفافیت عملکرد اعضای شوراها درواقع کاملا برای اکثر شهروندان قابل شهود بوده که این عوامل از نظر بنده بعنوان عوامل نواقصی شورای قبلی بودهو اما این که چه عاملی باعث شد که در انتخابات شورای شهر ثبتنام کنم، ابتدای سخنم را با کلامی از حضرت علی علیه سلام اغاز می کنم که می فرمودند: طوری کار کن که اگر از تو در رابطه با کارهایت سوال گردد، بتوانی براحتی جواب بدهی. قطعا یکی از عواملی که باعث شد که من وارد این عرصه بشوم آن توانمندی، تلاش و پیگیری که در کارهای خودم می دیدم باعث ایجاد انگیزه در ورود به این انتخابات شده و دوم این که نیمی از جمعیت جامعه ما را زنان تشکیل می دهند و در تصمیمات زیربنایی زندگی پایه گذار و برنامه ریز هستند و لذا عنصر زن جامعه ساز هست و نظام خانواده را رهبری می کند تا بتواند آسایش و ارامش را برای اهل خانه و جامعه خودش به ارمغان بیاورد و همین دو عامل اساسی باعث شد که من وارد عرصه انتخابات بشوم و بتوانم برای رسیدن به هدف غایی که در واقع کمک به تسهیل امورات و مشکلات شهروندانم در جامعه شهری هست، بپردازم.

۴_برای تامین اعتبار شهرداری راهکاری اندیشیده اید؟

در ارتباط با تامین اعتبارات شهرداری مهمترین پتانسیلی که در شهر دوگنبدان وجود دارد، وجود همین منابع و مخازن نفتی هست که در واقع می شود گفت تامین اعتبارات جهت زیرساختهای شهری از دو در هزار درامد نفتی است که این درامدها از فواید نفتی حاصل می شود، به شهرستان بر می گردد. که قسمت عمده ای از این درامد به شهرداری جهت ایجاد زیرساختها شهری اختصاص داده می شود. دوم این که شرکت پتروشیمی که در حال حاضر بصورت منفعل هست در صورت راه اندازی آن، با توجه به آلاینده هایی که برای شهر ممکن است در زمان فعالیت بوجود بیاورد می بایستی هزینه ای از اعتباراتی که برای آن ایجاد می شود، جهت تامین فضای سبز شهر این اعتبارات را تقبل کنند. مورد بعدی ایجاد و احداث پارکینگهای طبقاتی در سطح شهر است که در سطوح شهر این پتانسیل ها وجود دارد. مثل مکانی در محل فرمانداری سابق که می توانند پارکینگهای طبقاتی احداث کنند که از منابع ان درامدهای مالی بسیار خوبی که ممکن است برایشان در ارتباط با تامین اعتبارات شهرداری کمک حال خیلی خوبی باشد.

۵_برای انتخاب شهردار چه ملاک ها و معیارهایی دارید؟

ملاک و معیارهای یک شهردار خوب ۱_ داشتن تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران هست۲_ تخصص و مهارت های حرفه ای در امور شهرداری ۳_ توانایی داشتن و ایجاد انگیزه برای خدمت رسانی به همه شهروندان بدون در نظر گرفتن عقاید قومی و قبیله ای ۴_ صداقت و درستی در اتخاذ تصمیمات ۵_ عدم سواستفاده از مقام شهرداری در جهت منافع شخصی ۶_ مدیریت امور روزانه شهری۷_ فراست در امور مالی، تجاری و اقتصادی۸_ داشتن مقبولیت بین تمامی اعضای شورای شهرمورد آخر اشتیاق برای ایجاد و توسعه فرهنگ بردباری و رفاقت در بین اجتماعات مختلف است.

۶_در زمینه کارهای فرهنگی آیا برنامه ای برای شهرستان دارید؟

در ارتباط با مسائل فرهنگی که عمده ترین این مسائل احداث کتابخانه های محلی و همچنین در حال حاضر مجتمع پردیس سینمایی گچساران است که به شکل نیمه ساخته مانده و اقدامات تکمیلی انجام نگرفته. همچنین می توانیم به این مساله اشاره کنیم که رابطه مبلمان شهری و فرهنگ یک رابطه متقابل هست که بسیار هم مهم می باشد. مبلمان شهری شامل خیابان ها، سازه ها،فضای سبز، جدول بندی، مناظر، کف پوش خیابان ها، مغازه ها، میادین، ورودی ها و خروجی های هر شهر هست و بطور کلی هر چه که در زیباسازی ظاهری شهرها نقش داشته باشد، شامل مبلمان می باشد. این موضوع در حوزه اختیارات اجرایی شهرداری هاست. اما به دلیل این که مبلمان شهری معادل با هویت شهری هست، ضرورت دارد مجموعه مدیریت شهری اعم از شوراها و شهرداری در این رابطه نقش فعال تری را برعهده بگیرد که یک نمونه را در این رابطه بنده مثال می زنم در این رابطه که هم فرهنگ عمومی جامعه می تواند بر مبلمان شهری اثر گذار باشد هم مبلمان شهری می تواند بر شهروندان تاثیر متقابل داشته باشد. بعنوان مثال، اگر در سطح خیابانها در فواصل مشخص سطل های زباله مناسبی تعبیه بشود، شهروندان هم سعی خواهند کرد که از ریختن زباله در خیابان خودداری کنند و این خود به خود بصورت خودکار فرهنگ تقویت سلامت و رعایت نظافت و بهداشت را در پی داشته باشد.

۷_سخن آخر با مخاطبان؟

سخن آخرم به تمامی جامعه شهری دوگنبدان این را عرض می کنم که از اهمیت این که نیمی از جامعه ما را زنان تشکیل داده اند و در تصمیمات زیربنایی زندگی پایه گذار و برنامه ریز هستند، لاجرم عنصر زن جامعه ساز هست و نظام خانواده را رهبری می کند تا آسایش و آرامش را برای اهل خانواده و جامعه به ارمغان بیاورد. اما سالهاست جامعه زنان طعم مدیریت را در تصمیمات کلان براستی نچشیده اند. وقتی زنی اراده می کند و مقتدرانه خود را بر صحنه سیاست و کارگزاری آماده می کند و توجهی به چپ و راست نمی کند، آن جامعه خوشبخت است بنده کاری به جناح، قوم و طایفه ندارم جناح من زن بودن است. سهم زنان در کرسی های پایه گذار کجاست؟ بعنوان یک زن از همه زنان، دختران و مادران شهرم می خواهم زنانی که در شورای اسلامی شهرم تایید صلاحیت شده اند، و ابراز وجود کرده اند را با تمام قدرت در صندوق های رای حمایت کنند.