چالش زیرکانه «تاجگردون» برای «سیدناصر»/ تبریک و توصیه برای تکمیل پروژه‌ها

تاجگردون و برخی از مردم مطمئن هستند که با توجه به وضعیت درآمدی کشور و تحریم های جهانی، امکان تکمیل و تحقق کامل حداقل برخی از این پروژه ها نه تنها در دو سال بلکه در 6 سال (با احتساب دور آینده مجلس) از عهده این نماینده بر نخواهد آمد.

غلامرضا تاجگردون نماینده سابق شهرستان‌های گچساران و باشت خطاب به مردم این شهرستان‌ها و سید ناصر حسینی‌پور منتخب مردم این حوزه در میان دوره ای مجلس مطلبی را در اختیار رسانه‌ها قرار داده است.

به گزارش افتونیوز، آنچه در این پیام قابل مشاهده است تبریک همراه با چالشی است که تاجگردون سیدناصر را به آن فراخوانده است.

تاجگردون در قالب پیام تبریک، لیست عمده پروژه های مهمی که خود به عنوان نماینده و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شروع کرده بود و نیمه کاره رها شده است را برشمرده و با این کار ضمن دعوت مردم به نظارت بر کار نماینده، سیدناصر حسینی نماینده منتخب میان دوره ای را به چالش کشانیده است.

چالش از آن رو که تاجگردون و برخی از مردم مطمئن هستند که با توجه به وضعیت درآمدی کشور و تحریم های جهانی، امکان تکمیل و تحقق کامل حداقل برخی از این پروژه ها نه تنها در دو سال بلکه در ۶ سال (با احتساب دور آینده مجلس) از عهده این نماینده بر نخواهد آمد. به همین دلیل لیست پروژه ها و وضعیت پیشرفت آنها را برشمرده و به نوعی به مردم گزارش صفر پروژه ها از زمان انتخاب سیدناصر را داده است که بتوان در پایان دوره دقیقا مقایسه ای از وضعیت پیشرفت این پروژه ها داشته باشند.

متن کامل این مطلب به شرح زیر است؛

سخنی با مردم شریف گچساران و باشت
و منتخب محترم مردم
در خصوص انتخابات میان دوره‌ای مجلس شورای اسلامی و آینده

کلام نخست؛
تبریک و درخواست گذشت…
صحنه انتخابات میان دوره‌ای این حوزه به هر دلیلی چنان شد که با حذف چند کاندیدا (که هر یک دلیل خاصی داشت) صحنه رقابت برای چند عزیز محترم فراهم گردید و نتیجه آن پیروزی آقای سید ناصر حسینی بود که وظیفه خود میدانم این موفقیت را به ایشان تبریک گفته و برای خدمتگزاری ایشان و انجام وظیفه وکالت مردم شریف این منطقه آرزوی موفقیت از خداوند متعال مسألت نموده و از دیگر رقبای محترم ایشان نیز خواهانم به رسم مردانگی و دینی، قلم گذشت بر آنچه که در این مدت روی داده است روا داشته و راه را برای خدمت و حل مشکلات مردم هموار سازند.
مشارکت بسیار پایین و غیر قابل باور همه را شوکه کرد و باید دلیل این اتفاق نامیمون یعنی دوری گزینی بیش از ۵۰ درصد از مردم این منطقه از صندوق‌های رأی را که همیشه افتخارمان داشتن بالاترین درصد مشارکت در کشور بود را واکاوی کرد و شاید دلیل اصلی آن بی‌توجهی مجلس یازدهم به رأی پاک مردم در انتخابات دوره یازدهم دانست. چه شده که مجموع کل آراء اخذ شده از مجموع آرای مردم به خادم خودشان غلام رضا تاج گردون در سال ۹۴ نیز کمتر شده است؟ (یعنی ۶۶ هزار رأی در سال ۹۴ مربوط به منتخب مردم در مقابل ۵۶ هزار رأی مربوط به کل آراء در سال ۱۴۰۰) و باز هم کل آراء میان دوره‌ای امسال با شرایطی که همزمان با انتخابات شوراها بود تنها حدود ۷۰ درصد انتخابات دوره یازدهم بوده است.
هر چه بود گذشت و تاریخ قضاوت خواهد کرد و اکنون بعد از گذشت بیش از یک سال از خالی ماندن کرسی نمایندگی مردم در مجلس، این منطقه مجدد صاحب کرسی شده و خوشحالیم بلندگویی برای بیان خواست‌های به حق مردم مظلوم این منطقه فراهم شد.
بهانه‌ای برای کاهلی در خدمت وجود ندارد و منتخب محترم و دولت جدید همسو بوده و قاعدتاً می‌بایستی انتظار داشته باشیم بیش از آنچه که توقع می‌رود خدمت فزون گردد.
خوشحالم از اینکه فارغ از هر نوع نگاه سیاسی، کاندیداهای محترم و حتی منتخب محترم در زمان تبلیغات اذعان به ادامه مسیر توسعه و سازندگی گذشته داشته و امیدوارم آنچه که بیان شد عمل شود و حق ملت که به ناحق رأیشان ضایع شده بود ادا گردد.
به حکم تجربه، چند نکته‌ای برای سرعت در خدمت رسانی به منتخب محترم یادآور شده و توصیه دارم به دور از هر نوع نگاه سیاسی مورد توجه قرار دهید.

کلام دوم؛
پروژه‌های رها شده…
ابتدا طرح‌های مهم بر زمین مانده که می‌بایستی توجه شود:
در پتروشیمی گچساران امروزه حداقل حدود ۲۵۰۰ نفر مشغول بکار هستند که با جمع شاغلین لرزه نگاری و چم شیر این عدد به بیش از ۴۰۰۰ نفر می‌رسد. با توجه به شروع بکار پتروشیمی دوم می‌بایستی تا پایان سال جاری حداقل هزار نفر دیگر به این جمع اضافه شوند و این می‌تواند کمک شایانی برای رفع مشکلات جوانان شود.
کارخانه گیاهان دارویی تا چند روز دیگر مناقصه نهایی آن انجام می‌شود و اگر چه حداقل نه ماه از تاریخ افتتاح آن گذشته ولی امیدوارم با پیگیری لازم طی شش ماه آینده به بهره برداری رسیده و تحول قابل توجهی در صنعت کشاورزی پدید آورد.
کارخانه بزرگ بیواتانول در شهرک صنعتی خان احمد در حال ساخت است. این دومین کارخانه از این جنس در کشور است. حجم سرمایه گزاری این طرح بیش از هزار میلیارد تومان است و متأسفانه رکود در اجرای طرح مشهود است و طبق برنامه طی حداقل دو سال آینده باید به بهره برداری رسد.
آبرسانی کشاورزی به مناطق دشت باشت، عنا، چالموره بیش از ۴۰۰۰ هکتار از طریق احداث بند، دشت مور بیش از هزار هکتار، مناطق قره گل و سراب ننیز و اطراف گچساران بیش از ۲۰۰۰۰ هکتار، باباکلان بیش از ۷۰۰ هکتار، تکمیل لیشتر قریب به ۳۰۰۰ هکتار، انتهای خیرآباد بیش از هزار هکتار، فاز دوم خان احمد و امامزاده جعفر بیش از ۳۰۰۰ هکتار همگی دارای طرح مصوب و تخصیص آب بوده و در حال انجام هستند و البته در یک سال گذشته همچون دیگر طرح‌های منطقه دچار بی‌مهری شده‌اند که اکثریت قریب به اتفاق این طرح‌ها طبق برنامه می‌بایستی امسال و سال آینده به بهره برداری برسند.
آبرسانی جهت تکمیل طرح نازمکانها، مناطق اسپر تا دشت دیل و آرو، نیمدور، سرتیپ آباد در قانون بودجه ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ در گنجانده شده و متاسفانه شروع نشده است که لازم است در سالجاری شروع و گرنه حذف خواهند شد.
تونل دیل متاسفانه علیرغم رفع مشکلات فنی بدلیل گزارشات عریضه نویسان که مستندات آن را احتمالاً توجه کرده‌اید متوقف و لازم است شروع مجدد شود و طبق برنامه و تأمین اعتبار قطعه آرو تا سه راهی چرام امسال به قرارداد رفته و شروع شود.
قطعه باند جدید دوراهی خیرآباد به سمت دهدشت که در بودجه سال ۱۳۹۹-۱۴۰۰ درج شده بود متاسفانه شروع نشده که لازم است آغاز بکار شود.
دو قطعه جدید گچساران به گناوه مقرر گردیده بود در سال گذشته به مناقصه رفته که تاکنون اتفاقی نیفتاده است. این علاوه بر سه قطعه در حال فعالیت است.
دو قطعه جدید گچساران به باباکلان قرار بود به مناقصه برود که اقدامی نشده و قطعه باباکلان میشان هم که در سال ۱۳۹۹ در بودجه قید گردید اقدامی نشده است.
قطعه بوستان تا پل بریم نیز قرار بود امسال آغاز بکار کند که لازم است پیگیری شود.
جاده پل بریم، باشت، چرام، دهدشت، چاروسا، باغملک در بودجه سال ۱۳۹۹ گنجانده و ملی شده است که هنوز اقدامی نشده است.
آبرسانی از رودخانه شاه‌بهرام هم گویا متوقف شده است.
ادامه جاده پیچاب متوقف شده است و تعطیل که لازم است مجدد آغاز گردد و مشکل جاده ده بزرگ به پای طوف نیز انشالله توسط جنابعالی رفع مشکل شود.
علیرغم پیش بینی‌ها علیرغم اینکه خوشبختانه بیمارستان نرگسی تحویل موقت گردید ولی این امر نباید به شکلی باشد که بیمارستان شهید رجایی به این بیمارستان منتقل شود بلکه مستندات و برنامه‌ها حکایت از راه اندازی یک بیمارستان جدید تخصصی می‌کرد که این برنامه متوقف شده و نیاز به پیگیری مجدد دارد.
جاده هزیم به میونه تعطیل شده است.
از طرح دهکده گردشگری که در بودجه گنجانده شده بود خبری نیست.
از طرح موزه نفت که در بودجه گنجانده شده بود خبری نیست.
در یک غفلت و دوران بی‌نمایندگی که به لطف دوستان شما انجام شد مصوبه آلایندگی تغییر کرد و زحمت چندساله به یکباره تغییر کرد و ده‌ها میلیارد یا صدها میلیارد تومان به ضرر گچساران شد.
طرح مشارکتی با سازمان انرژی اتمی در خصوص طرح پرتو دهی که مصوبه بودجه هم داشت مشخص نیست به کجا کشیده شد.
طرح بازسازی خیابان همجوار خیابان بلادیان که مورد توافق با وزارت راه قرار گرفته بود کلاً به فراموشی سپرده شد.
هفت طرح مهم نفتی که قرار بود اجرایی شود و حداقل هزار نفر مشغول به کار می‌شدند به فراموشی سپرده شد.
پلی کلینیک تخصصی تأمین اجتماعی که قرار بود امسال به بهره‌برداری برسد تعطیل است.
مرکز آموزش سلامت دو سالی هست خبری از هزینه کرد بودجه‌اش نیست.
پل تقاطع روستای سربیشه که قرار بود توسط شرکت زیر ساخت به مناقصه برود معطل ماند.
تعریض و اصلاح جاده لیشتر از پاسگاه عبدالهی کلاً متوقف و فراموش شد.
طرح آبرسانی به انگشترک امسال قرار بود به بهره‌برداری برسد خبری نیست.
مهم‌ترین موضوع مصوبه تأسیس دو بخش لیشتر و آبدالان که وزارت کشور یکسال است ارسال کرده و پشت درب کمیسیون دولت برای تصویب نهایی است.
طرح بزرگ آبرسانی آب شرب باباکلان کلاً به فراموشی سپرده شد و در نیمه کار رها شد.
طرح فاضلاب باشت و بوستان که شروع شده بود متوقف شده است.
مجتمع فرهنگی محله سادات
چندین مجتمع آموزشی در سطح شهرهای دوگنبدان و باشت (مثل دو مدرسه در محله سادات، دوازده فروردین، ثبت و…)
مجتمع منحصر بفرد فرهنگی شهرستان گچساران
مجتمع ورزشی آموزش و پرورش گچساران
پارک منحصر بفرد دریاچه نفت-شهدای گمنام که بر اساس کج سلیقگی و فساد حاکم بر شهرداری دوگنبدان متوقف شده است.
جاده سلامت باغ فردوس به کارکنان
پارک ساحلی باشت
جایگاه سوخت فرودگاه گچساران
تعریض جاده‌های سراب ننیز و همچنین منصوراباد تا سراببیز
تکمیل رینگ سه راهی پازنان، لبنان، کیامرثی تا محله سادات و بیمارستان شهید رجایی
ادامه ساخت و ساز بافت فرسوده
موضوع استقلال مجتمع دانشگاهی گچساران
استخر بانوان گچساران
چندین سالن ورزشی در گچساران و باشت
این پروژه‌ها عمدتاً می‌بایستی در سال ۱۳۹۹ و امسال به بهره برداری می‌رسیدند که متاسفانه همگی به لطف دوستان جنابعالی در مجلس نیمه تعطیل یا تعطیل بوده و امیدوارم بتوانید آنچه که قرار بود اتفاق بیفتند حاصل شود و ده‌ها طرح دیگر که از حوصله این یادداشت خارج است. این‌ها و دهها موارد دیگر اقتصادی اجتماعی که بواسطه رفتار دوستان شما که آنچنان که میگویند خوشحالند جنابعالی انتخاب شده‌اید نصیب این خطه کردند. اکنون از آنان که حاکم هستند بخواه یاری‌تان دهند تا در مقابل این رأی مردم سربلند باشید و مردم هم مزه خدمت را بچشند و شاید ما اشتباه می‌کردیم و صحنه جدید صحنه دیگری باشد، به نام خدمت عاشقانه نه چون دوران یاران سیاسی‌تان که عملکردشان با آنچه که شعار می‌دادند فرسنگها فاصله بود و هر گاه بعد از آن امدند مردم پس زدند…

کلام آخر؛
و اما چند نکته به رسم خیرخواهی
به آنانی که دانه‌شان را خانه دیگران خورده‌اند و قول داده‌اند تخمشان را در خانه تو بر زمین بگذارند، دل خوش نکن.
به آنانی که به‌امید رفع مشکلات حقوقی و دادگاهی چند صباحی گرد تو آمدند دل خوش نکن.
به آنانی که در هر دور نمایندگی به گرد یک نماینده جمع می‌شوند و فرزندی بکار می‌گیرند و کاری و رانتی پیشه می‌کنند و اکنون گرد تو آمده‌اند دل خوش نکن.
به تداوم شعار رفع تبعیض دل خوش نکن و نه خود را و نه مردم را معطل این شعار نکن. تنها “کار و تلاش” است که می‌تواند رفع مشکل کند و گرنه خود بهتر می‌دانید آنقدر مشکلات این مردم زیاد است که هر کاری کنید بوی تبغیض می‌آید. از خداوند متعال بهروزی برایتان مسألت دارم و امیدوارم بتوانید امانت دار خون شهدا بر کرسی سبز بهارستان باشید.

غلام رضا تاج گردون