گزارش :

زباله مهمان ناخوانده جاده در منطقه توت نده +(تصاویر)

اَفتونیوز _ شهرستان بویراحمد و دنا در سالهای به عنوان پایتخت طبیعت کشور شناخته شده است، این شهرستان با دارا بودن جمعیت روستایی و بر اساس آمارهای رسمی روزانه حجم زیادی زباله در اطراف شهر ها و روستا ها انباشته می شود که بخشی از این میزان مربوط به شهرها و مابقی مربوط به روستاهای […]


اَفتونیوز _ شهرستان بویراحمد و دنا در سالهای به عنوان پایتخت طبیعت کشور شناخته شده است، این شهرستان با دارا بودن جمعیت روستایی و بر اساس آمارهای رسمی روزانه حجم زیادی زباله در اطراف شهر ها و روستا ها انباشته می شود که بخشی از این میزان مربوط به شهرها و مابقی مربوط به روستاهای شهرستان بویراحمد است.
هر چند بنظر میرسد در سالهای در بخشی از استان های کشور اخیر بخشداری و راهداری به عنوان متولیان و ناظران دفع زباله های بین جاده ای انتخاب و در ساماندهی ان نقش دارند اما به گفته کارشناسان وظیفه اصلی بر دوش مردم است که به راحتی حاضر نشوند زباله ها را در حاشیه جاده ها رها سازند.
روزانه برخی از دهیاری ها و شوراهای روستاها نسبت به رهاسازی زباله در حریم جاده اقدام می کنند.
کافی است به حد فاصل ۱۵ کیلومتری جاده سی سخت وتوت نده مراجعه کنید . تا از حجم زیاد زباله های مربوط به روستای توت نده، سرتنگ، پمپ بنزین شگفت زده شوید.
در تصاویری واضح است که انباشت زباله محدوده ای از جنگل تخریب شده و در نهایت به دستکاری بستر جنگل بوسیله لودر شده است
البته باید گفت، مساله به صرفا به به روستاهای نام برده ختم نمی شود و وضعیت مدیریت پسماند شهر یاسوج به طور کلی بسیار نامناسب است برای مثال ورودی شهر مانند مادوان سطل زباله بسیارکم وجود دارد به گونه ای که شهروندلن زباله ها کنارخیابان دپو می کنند و ماشین حمل زباله جهت حمل بعد از گذشت چند روز مراجعه و جمع آوری می کنند.
این مساله برای شهری که نماد پایتخت طبیعت می باشد بسیار اسفناک و تاسف آور است .

ضرورت برخورد قانونی با رهاکنندگان زباله

بنظر میرسد زمان آن رسیده قانونی وضع شود تا نسبت به کسانی که به ریختن زباله در کنار جاده ها اقدام می کنند برخورد جدی صورت گیرد.
به گزارش اَفتونیوز ، کم توجهی برخی از اهالی روستاها در ریختن زباله و عدم توجه مسئولان روستا به ویژه دهیاران در خصوص رسیدگی به انباشت و جمع آوری زباله از سوی دیگر، چهره مناطق برخی از روستاهای منطقه توت نده را نازیبا ساخته است.