تابستان داغ و زنگ خطر افزایش غرق شدگی‌ها در کهگیلویه و بویراحمد

تابستان داغ، تازه نفس از راه رسیده و گردشگران و مسافران به هوای گشت و گذار تابستانی راهی استان کهگیلویه وبویراحمد می شوند و در این میان صدای دلچسپ خروش رودخانه ها و سدها طمع به آب زدن را به دل آنها می افکند اما باید مراقب باشند که بی گدار به آب نزنند و برایشان گران تمام نشود.


به گزارش اَفتونیوز به نقل از ایرنا استان کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۶۶ رودخانه دائمی و فصلی یکی از استان‌های آسیب پذیر در زمینه غرق شدگی است.

وجود دریاچه و سدهای کوثر، مارون و بیش از ۱۰ رودخانه پرآب، کانون پرمخاطره‌ای برای سلامت مسافران، گردشگران و حتی جوانان کهگیلویه و بویراحمدی در فصل گرما به وجود آورده است.

آمارهای غرق شدگی کهگیلویه و بویراحمد به نسبت جمعیت آن بالاست این در حالی است که استان فاقد خط ساحلی بوده و وجود رودخانه های خروشان، سدها و آبگیر ها در استان حتی شناگران ماهر را هم به کام مرگ کشانده است.

هر ساله بر خلاف هشدار های مسوولان، شاهد تعدد غرق شدگی ها و مرگ ها در سدها، رودخانه ها، استخرها و کانال ها هستیم.

آمار غرق شدگی ها در استان به ترتیب در سال های ۹۶ ،۱۲ نفر، ۹۷ ، ۱۳ نفر و سال ۹۸ ، ۲۶ نفر بوده است.

تاثیر شیوع ویروس کرونا بر کاهش فوت ناشی از غرق شدگی

به گفته کامروز امینی مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد ۱۴ مورد فوت ناشی از غرق شدگی در سال ۹۹ در این استان وجود داشته که این آمار نشان دهنده کاهش ۴۶ درصدی نسبت به سال قبل از آن است.

طبق این آمار، در سال ۹۹ استان با کاهش غرق شدگی ها مواجه بوده که شاید یکی از دلایل اصلی آن شرایط خاص کشور و به تبع آن استان از لحاظ شیوع ویروس کرونا و کاهش سفرهای تابستانی بوده است.

با این وجود در آستانه تابستان امسال تاکنون ۶ نفر جان خود را بر اثر غرق شدگی در استان از دست داده اند و زنگ خطر مرگ های ناشی از غرق شدگی به صدا درآمده است.

آخرین مورد غرق شدگی در استان مربوط به مرگ پیرمرد ۶۶ ساله ای بود که پس از ۷۲ ساعت تلاش نجاتگران هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد در سد کوثر، جسد وی پیدا شد.

بدون آگاهی از وضعیت رودخانه، هرگز برای شنا در آن اقدام نکنیم

سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد در این باره گفت: امسال با گرم شدن هوا و افزایش تمایل به شنا کردن در آبهای سطحی، ۶ نفر در رودخانه‌های استان به دلیل غرق شدگی جان باختند.

جهانبخش وحدت نژاد اظهار داشت: سال گذشته در مجموع ۱۴ نفر در رودخانه ها، سدها و آبگیرهای کهگیلویه و بویراحمد جان خود را از دست دادند.

وی بیان کرد: بر اساس آمارهای موجود، تعداد قابل توجهی از موارد غرق شدگی در رودخانه ها و آب های کم عمق اتفاق می افتد.

وحدت نژاد گفت: با توجه به وجود رودخانه های خروشان در استان، بسیاری از این رودخانه ها با وجود ظاهری آرام، بسیار خطرناک و عمیق هستند، به نحوی که فرد بعد از چند قدم جلو رفتن در رودخانه، متوجه عمق زیاد آن و گرفتار گرداب می شود، بنابراین توصیه می شود بدون آگاهی از وضعیت رودخانه، هرگز برای شنا در آن اقدام نکنیم.

ضرورت نصب تابلوهای شنا ممنوع

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: نصب تابلوهای شنا ممنوع در دستور کار متولیان حوزه آب قرار گیرد.

محمد محمدی افزود: مشارکت بیش از پیش ادارات ذیربط از جمله هلال احمر استان و آتش نشانی و ورزش و جوانان در صورت بروز حوادث غرق شدگی به منظور تسریع در نجات ضرورت دارد.

وی به هم استانی ها توصیه کرد که با توجه به وجود گرداب ها در رودخانه و سایر خطرات احتمالی حتی کسانی که ادعا دارند در شنا کردن و مهارت مشکل ندارند از شنا در رودخانه های استان و سدها خودداری کنند.

محمدی ادامه داد: در صورت بروز چنین حادثه ای در اولین فرصت ممکن و بدون اتلاف وقت به ادارات ذیربط به خصوص هلال احمر این اداره کل اطلاع دهند.

بر اساس آمارهای موجود، تعداد قابل توجهی از موارد غرق شدگی در رودخانه ها و آب های کم عمق اتفاق می افتد که سرپرست مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد توصیه هایی برای پیشگیری از غرق شدگی در رودخانه ها، برکه ها و منابع آبی ارائه می دهد.

وحدت نژاد گفت: آشنایی با فنون اولیه شنا، آشنایی با محدودیت ها و رعایت آن ها از ابتدایی ترین الزامات قبل از شنا محسوب می شود.

وی ادامه داد: همچنین آموزش شنا و مهارت های رعایت موارد ایمنی به کودکان در سنین دبستان ( بالای ۶ سال) از اهم واجبات در امر شنا است.

وی تاکید کرد: اطلاع از وضعیت عمق آب، پیش از تصمیم به شیرجه زدن و ورود به آب ضروری است، زیرا که شیرجه در آب های کم عمق، خطر ضربه به سر و شکستگی گردن را به دنبال داشته و به آب های عمیق برای مبتدیان، خطر غرق شدگی را افزایش می دهد.

مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد افزود: بررسی دمای آب ضروری است، برای نمونه، اگر مدت زیادی در آفتاب مانده اید، از وارد شدن ناگهانی به آب سرد خودداری کنید، زیرا علت این توصیه، پیشگیری از شوک دمایی است.

وی افزود: همچنین به هیچ وجه، تنها و در محیط هایی که نجات غریق وجود ندارد، شنا نکنید و از شنا کردن در تاریکی بپرهیزید.

وحدت نژاد گفت: به هیچ وجه، تشت های آب، لگن ها یا حوضچه های کوچک آب را در جایی که کودک خردسال وجود دارد، بدون توجه رها نکنید و همچنین در حمام و حین استفاده از وان، مراقب کودکان و سالمندان باشید.

مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در صورت مواجهه با یک غریق، اگر با فن نجات غریق آشنا نیستید، سعی کنید تنها با استفاده از چوب یا طناب یا جلیقه نجات و یا تشکیل زنجیره انسانی به او کمک کنید.

وی بیان کرد: برای نجات یک غریق، نخست امنیت خود را در نظر بگیرید و از پشت به غریق نزدیک و از او بخواهید تقلا نکند و پس از رساند غریق به ساحل، به سرعت با اورژانس تماس بگیرید.

پیشگیری از حوادث غرق شدگی نیازمند آموزش و فرهنگ سازی است اما آن طور که به نظر می رسد، برنامه ویژه ای برای پیشگیری از غرق شدگی در استان تاکنون اجرا نشده است.

مشارکت نهاد های متولی از جمله آموزش و پرورش، دانشگاه ها و مدارس و سمن ها در این امر بسیار کارساز خواهد بود.

به نظر می رسد تاکنون ناله های خاموش غرق شدگان به گوش متولیان امر نرسیده تا به طور جدی تدابیر و تمهیدات لازم را برای پیشگیری از بروز این سوانح مد نظر قرار دهند تا دیگر شاهد غرق شدن مسافران تابستانی و یا شهروندان بومی استان نباشیم.