اَفتونیوز گزارش میدهد:

گاز مفقوده بزرگ دیشموک و چاروسا

اَفتونیوز _ فرشاد ارغنده : ایران دارنده دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است. برخورداری از گاز حق تمام مردم این سرزمین است، زیرا آنها نیز برای پاسداری از این مرز و بوم تلاش های فراوانی کرده اند و باید از مزایای آن بهره مند شوند. این در حالیست که روستاهای چاروسا و دیشموک بعد از […]


اَفتونیوز _ فرشاد ارغنده : ایران دارنده دومین ذخایر بزرگ گازی جهان است. برخورداری از گاز حق تمام مردم این سرزمین است، زیرا آنها نیز برای پاسداری از این مرز و بوم تلاش های فراوانی کرده اند و باید از مزایای آن بهره مند شوند. این در حالیست که روستاهای چاروسا و دیشموک بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب هنوز از این نعمت محروم هستند و مردم این منطقه همچنان از کپسول و بخاری های نفتی برای گذراندن زندگی روزمره ی خود استفاده می کنند.
 

فرد علاقمند به محیط زیست برای اَفتونیوز نوشته:

دوستی از من گردن‌شکسته درخواست کرد در مورد گازرسانی به چاروسا و دیشموک و توقف آن مطلبی بنویسم. شاید مدنظر این دوستمان آن است که از اهمیت گازرسانی برای حفظ محیط‌زیست به جنگل‌های بلوط آن سامان بنویسم. شاید مدنظرش نیاز مبرم به سوخت گاز برای رهایی ساکنان این منطقه از سوز سرمای شدید آن سامان باشد. شاید لزوم کم کردن اختلاف سطح رفاه بین شهر و روستا جهت جلوگیری از مهاجرت از روستا و کم کردن حاشیه‌نشینی شهرها باشد. شاید هم قصدش چیز دیگری بوده. همه‌ی اهداف ذکر شده در بالا و ایضا اهداف و دلایل ناگفته‌ی دیگر برای گازرسانی به چاروسا و دیشموک و ذیل آن روستاهای آن منطقه از جمله روستای پدری بنده، یعنی درغک، مهم و مقابل احترام‌اند. بلاشک برای بنده ی علاقمند به طبیعت و بلوط‌های آن سامان، کم شدن برداشت از حجم منابع چوب برای پخت و پز و گرمایش منازل امری نیکو و پسندیده است. حال چه این کم شدن به واسطه ی ورود خط لوله‌ی گاز باشد و چه کم کردن طمع مردم آن سامان برای تولید زغال بلوط. این را نیز می‌دانم که وضعیت اقتصادی آن سامان قاچاق زغال را به امری درآمدزا تبدیل کرده است. اما بگذار قدری به مردم آن سامان نیز انتقاد وارد کنم و همه چیز را از چشم عوامل خارجی نبینم.

همین هفته دوستی لینک کارزاری را برای اتصال جاده‌ی دهدشت – مارگون به بخش‌های چاروسا و دیشموک در گروه‌های مجازی که به نام یکی از همین روستاهاست به اشتراک گذاشته است؛ اما دریغ و حسرت این که از یک گروه حدود ۳۰۰ نفره تنها و در نهایت ۲۰ نفر به خود زحمت داده‌اند و آن نامه را امضا کرده‌اند. ریشه این امر را باید در چه جستجو کرد؟ شاید در اولویت‌بندی دغدغه مردم همین سامان.

چند هفته پیش در همین منطقه انتخابات شورای روستا و شهر هم‌زمان با انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد. می‌خواهم از خود ساکنان بپرسم وقتی بخش قابل توجهی از شما معترضید که نهاد شورای روستا دردی از دردهای روستا را دوا نکرده به چه علت یک ماه تمام را دل مشغول این انتخابات بوده‌اید. می‌خواهم بپرسم اگر مسئله‌ی گاز برایتان اهمیت دارد چرا یک بار جمعی از شما جهت مذاکره به بخشداری یا فرمانداری مراجعه نکرده‌اید. واقعیت ماجرا این است که تا زمانی که خود مردم آن سامان در عمل برای داشتن حق استفاده از گاز طبیعی به عنوان سوخت تلاشی نکنند برای کسی اهمیتی ندارد. نیک می‌دانم که وظیفه‌ی ذاتی دولت است در جهت رفاه و کم کردن از بار فشار بر طبیعت و جنگل‌های بلوط آن سامان دست به ایجاد خط لوله‌ی گاز بزند. اما آیا این امر نافی وظایف مردم آن سامان برای پیگیری حق خود است!؟ مسئله این است که حق گرفتنی است نه دادنی و تا زمانی که اولویت‌های مردم تغییر نکند در بر همان پاشنه سابق خواهد چرخید.

 

فعال رسانه ای دیشموک برای افتو نیوز می نویسد:

با سلام و احترام و آرزوی توفیق الهی برای همه شما عزیزان و مسئولان محترم در دستگاه های اجرایی کشور واستان؛ احتراما به استحضارتان میرساند؛ این چند سطرمرقومه؛ داستان زندگی مردمی زجردیده اما صبور ساکن روستاهای دیشموک از توابع شهرستان دهدشت است؛ که امید است با بذل عنایات و نظر مساعد سایر مسئولین استانی و شهرستانی از این فلاکت رهایی یابند و توجهات شما به این سکنه؛ زمینه باقیات صالحاتی برای شما باشد. اما غرض از نگارش این سطور این است که؛ با توجه به تبعیض های ناروا که منجر به از بین رفتن عدالت و ضایع شدن حقوق مردم محروم و رنج کشیده روستاهای حومه غربی دیشموک گردیده است، نظر مسئولان را ؛ جهت احیاء حقوق و برپایی عدالت به نکات ذیل جلب می نماییم. لذا انتظار می رود مورد اهتمام جدی قرار گیرد.

، روستاهای بخش دیشموک به عنوان دورافتاده ترین روستای شهرستان دهدشت، به رغم برخورداری از منابع طبیعی، از مشکلات و تنگناهایی رنج می برد که ضرورت دارد با سیاست گزاری؛ برنامه ریزی بهنگام و تخصیص منابع مالی، به سمت آبادانی رهنمون شود. روستاهای بخش دیشموک در محرومیت و نبود امکانات به سر می برد. به رغم آنکه خدمات نظام مقدس اسلامی، غبار محرومیت دوران رژیم منحوس پهلوی را زدوده است ، اما روستاهای فوق از قافله پیشرفت دور مانده و نیازهای مردم شریف این دیار بی پاسخ مانده است. هم اکنون مشکلات متعددی از قبیل؛ نبود امکانات آموزشی؛ نبود راه مواصلاتی؛ نبودامکانات بهداشتی و درمانی؛ بیکاری جوانان؛ به خصوص اغلب تحصیلکردگان؛ و مشکل بزرگ و مهم (عدم گازرسانی به روستاها)؛ مردم شریف این خطه را با نگرانی مواجه ساخته است.

وی در پایان افزود:

در پایان نیز لازم است این نکته را یادآور شویم که مردم روستاهای رودایک و درغک و فقط و فقط از سر دین به دیار و سرزمین مادریشان، کمر همت بسته اند و با توکل به خداوند متعال در میدان عمل آماده اند تا به یاری مسئولین بشتابند و سیر آبادانی و سازندگی دیار خویش را تسریع و تسهیل بخشند. اما این انتظار را از مسئولین خدوم کشور، استان و شهرستان دارند که آنها نیز دست همکاری و مساعدت به سوی ما دراز کنند تا این موجب دلگرمی این مردم بزرگ و سرافراز شود و کام مردم به برکت این پیشرفت ها وآبادانی ها شیرین گردد.

جناب آقای استاندار؛ دستان ما منتظر دستان شماست و چشمهایمان به راه روشن آینده. منتظریم تا شمیم مرکب نامه ی پاسختان را استشمام کنیم و این موجبات دلگرمی ما شود برای رفتن به سوی فردایی بهتر.

 

پیشاپیش از توجه و عنایت حضرتعالی سپاسگزاری میشود چکو توفیق روزافزون شما را از خداوند متعال مسألت می نماییم.

 

با نهایت امتنان کمال تلاشان فعال رسانه ای بخش دیشموک

 

فرهنگی و فعال اجتماعی روستای اسفندان برای افتو نیوز می نویسد:

چه رنجی میکشد آن کس که انسان است و از احساس سرشار است…

قصه ی رنج است و تلخی های این دنیا …

یکی را زندگی بر کام دنیاست

دیگری را زندگی از بهر رویاست

به هنگام عیش و نوش و مستی

چه رویاهای زیبا و درستی…

اما کمی آنطرف تر!

جلوه ای از فقر و تنگدستی

بساط عیششان را جور کردیم

نه از آنانیم که مستیم

و نه از آنانیم که هر شب را سحر کردند

هرازگاهی به شوق وعده ای به تماشای دیاری میروند

وعده سر خرمنی و کیسه های از پارو رفته بالا با خود حمل میکنند …

 

عده ای ادعای سرشار از احساس میکنند

و عده ای ادعای انسان بودن میکنند و به ظاهر چه رنجی میکشند..

اما خوب میدانم

که خداوندا تو مسئولی و خوب میدانی وعده های آبکی مسئولین را و تو خود خیر الماکرینی !

 

قصه ی درد مردمی که در آرزوی پاییزی سبز و زمستانی گرمابخش که سوز سرمای دی ماه را التیام بخشد

و اما گذر از گام دوم انقلاب هم چاره ای برایشان ندارد .

گام اول به سلامتی گذشت و گام دوم به لطف مسئولین حتما به ناسلامتی مردم میگذرد و داستان قله ی قاف و سیمرغ را زنده میکند …

نوک پیکان ما سوی مدیرانی است که چراغ خاموش سکان مدیریتشان را حفظ میکنند . مسئولانی که وعده میدهند و آرام آرام بر جلوسشان تکیه میدهند و نه قلمشان روان میشود و نه قدمشان راه گشایی میکند .

با ورود به گام دوم انقلاب خوشبختانه عملیات گازرسانی به منطقه دیشموک سرعت گرفت و اما همچنان حومه غربی با وجود جمعیت بسیار زیاد دهستان ها و روستاهای بزرگ از این نعمت خدادادی محروم است و به دلایل مجهولی عملیات گازرسانی به این حومه متوقف شده و همچنان باید شاهد فصل های سرد و سیاه و اجاق های خاموش و شعله ی بخاری های نفت سوزی باشیم که دودش نفس های هر زنده ای را به شماره می اندازد . و طبیعت را به بهانه ی سرما زغال میکنند و تجارت عده ای را رونق میدهند . به هوای سرما و استفاده از وسایل گرمازای برقی باعث خسارت به زیرساخت های اصلی برق میشوند و شب های سیاه و ترس های موهوم زمستانی رقم میخورد

با وجود تامین اعتبار برای پروژه گازرسانی چرا هیچ اقدامی صورت نمیگیرد ؟

اگر کم کاری از پیمانکار هست چرا مسئولین تذکری نمی دهند؟

 

ما به نمایندگی از کلیه ی مردم حومه غربی دیشموک از نماینده شریف شهرستان های چهارگانه جناب آقای سیدمحمد موحد ، از فرماندار کهگیلویه بزرگ جناب آقای کریمی ، از استاندار استان جناب آقای کلانتری و از معاونت عمرانی ایشان جناب آقای حاجی زاده تقاضای عاجل داریم که هر چه سریعتر به این موضوع ورود پیدا کرده و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند.

و من الله توفیق .

حافظ آرمیده فرهنگی و فعال اجتماعی روستای اسفندان

 

بخش های چاروسا و دیشموک از بزرگترین بخش های استان کهگیلویه و بویراحمد هستند که هنوز بعد از حدود چهار دهه از انقلاب در اوج محرومیت هستند و یکی از این محرومیت ها گاز کشی نبودن روستاهای این بخش هاست.