رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان خبر داد

تولید بیش از ۴۰ هزار تن گندم در شهرستان کهگیلویه

کهگیلویه و بویراحمد رییس اداره جهاد کشاورزی شهرستان کهگیلویه گفت: در سال جاری ۴۲ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شد.


به گزارش اَفتونیوز حکمت نریمانی اظهار کرد: در سال زراعی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ بالغ بر ۴۲ هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی زراعی شهرستان کهگیلویه زیر کشت سه محصول مهم و استراتژیک گندم، جو و کلزار رفت.

وی افزود: گندم با ۳۱ هزار و ۵۰۰ ( ۲۸۵۰۰ هکتار دیم و ۳۰۰۰ هکتار آبی) بیشترین سطح را به خود اختصاص داد و بالغ بر ۱۳ هزار هکتار از اراضی شهرستان نیز به کشت جو اختصاص یافت. هم چنین کلزا نیز در سطح بیش از ۵۰۰ هکتار کشت شد.

رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان کهگیلویه تصریح کرد: فصل برداشت این سه محصول از ۱۵ اردیبهشت با بکار گیری ۸۰ دستگاه کمباین( ۲۲ دستگاه بومی، ۵۸ دستگاه مهاجر) آغاز شد و تا پایان خردادماه ادامه یافت.

نریمانی کل تولید گندم شهرستان را ۴۲هزار تن عنوان کرد و گفت: از این میزان ۱۲ هزار تن گندم مازاد بر مصرف، ۱۰ هزار و ۵۰۰ تن گندم سیلویی و ۱۵۰۰ تن گندم بذری از کشاورزان خریداری شد.

وی خاطرنشان کرد: تولید کلی جو نیز حدود ۱۰ هزار تن بوده که به مصرف خوراک دام و دامداران شهرستان می رسد.

رئیس جهادکشاورزی شهرستان کهگیلویه افزود: از مزارع کلزا نیز بالغ بر ۴۱۰ تن محصول به دست آمد و همگی به صورت خرید تضمینی از کلزاکاران شهرستان خریداری شد.

نریمانی بیان کرد: پیش بینی می شود در صورت مساعد بودن شرایط آب و هوایی و وقوع بارندگی‌های مناسب در سال زراعی آینده، رشد قابل توجهی در زمینه کشت کلزا در سطح شهرستان رخ دهد.

وی گفت: جهاد کشاورزی شهرستان آمادگی دارد تا امکانات لازم برای کاشت، داشت و برداشت این محصول را تامین و راهنمایی های لازم را به متقاضیان ارائه کند.

رئیس اداره جهادکشاورزی شهرستان کهگیلویه عنوان کرد: به دلیل وقوع خشکسالی شدید در سال زراعی جاری عملکرد محصولات زراعی تا حدود زیادی کاهش یافته و تعداد زیادی از مزارع غیرقابل برداشت شده بودند.