آنچه بر جای می ماند خاکستر درختان یکصد ساله بلوطی است که دیگر هیچ گاه سبز نخواهند شد

فاجعه آتش سوزی کوه نارک و بخش های از کوه خامی وارد ششمین روز خود شد و پهنه گسترده ای از مراتع و جنگل های سرسبز و ارزشمند بلوط را به کام مرگ کشاند .بنابر اعلام منابع محلی و خبری حاظر در منطقه شعله ور شدن چندباره حریق توان و امید نیروهای امدادی داوطلب را […]


فاجعه آتش سوزی کوه نارک و بخش های از کوه خامی وارد ششمین روز خود شد و پهنه گسترده ای از مراتع و جنگل های سرسبز و ارزشمند بلوط را به کام مرگ کشاند .بنابر اعلام منابع محلی و خبری حاظر در منطقه شعله ور شدن چندباره حریق توان و امید نیروهای امدادی داوطلب را که در خط مقدم مهار این تراژدی غمناک هستند را کاسته است . برخی گفتند که گاه مجبور بودند بدلیل پیشروی حریق و نبود تجهیزات کافی خاموش کننده از لباسهای خود کمک بگیرند تا حریق سرکش را مهار کنند .
آنچه پیداست دستگاه های متولی امر همچنان در مدیریت و فائق آمدن بر این بلای جانسوز ناکام مانده اند . بلند پایه ترین شخص اجرایی استان که خود او نیز شخصا در محل حاظر شده تا از نزدیک بحران را مدیریت کند از افزایش تعداد بالگردها در منطقه و همچنین استمداد کمک نیروهای داوطلب مردمی از سراسر استان و شهرهای مجاور خبر داده است . اقدامی که به ظن برخی فعالان محیط زیستی و متخصصان مهار آتش جنگل های زاگرس نه چندان کارساز است ، آنانی که در میدان نبرد با آتش سالهاست همدم زاگرس هستند می گویند که بالگرد آبپاش چاره اصلی درد نیست ! به ما دستگاه های دمنده هوا بدهید !
داستان فوق هر ساله تکرار میشود ، با شروع حریق در فصل تابستان بازارش گرم میشود و پس از خاموشی به فراموشی سپرده میشود . آنچه بر جای می ماند خاکستر درختان یکصد ساله بلوطی است که دیگر هیچ گاه سبز نخواهند شد !
و ذهن مردمانش را که با او خاطره ها دارند رنجور میکند !
سالهاست که دلسوزان طبیعت ، فعالان و متخصصان محیط زیست بر نظارت محکم و اقدامات سفت و سخت تنبیهی با عاملان و آمران متجاوز به این سرمایه ارزشمند ملی اصرار دارند !
سالهاست که فریاد تشکل های زیست محیطی در تشکیل تیم های واکنش سریع ، آموزش دیده و مجرب با امکانات و تجهیزات کامل و کارآمد برای صیانت از جنگل ها و مهار آتش در ساعات اولیه شروع آن بلند است !
جواب همیشگی اما همیشه این است : بودجه نیست ! پول نیست ! در اولویت نیست ! تجهیزات نیست !هماهنگی نیست و.‌‌…

یادداشت: سروش کاویانی