رسم غلط تیراندازی در کهگیلویه و بویراحمد جان می ستاند!

رسم‌غلط تیراندازی همچنان در مراسمات مختلف برقرار است و جان و سلامتی افراد را نشانه گرفته است


اَفتونیوز _ محمود سپهر : خبر کوتاه بود اما تلخ و نگران کننده، دختربچه خردسال قربانی رسم غلط تیراندازی در یک مراسم عروسی شد.

خبری تلخ و شک آور چند روزی است فضای مرکز کهگیلویه و بویراحمد را گرفته و همه جا حرف از دختری خردسال و شیرین است که قربانی یک رسم غلط در استان شده است.

دخترکی معصوم که پس از سالها با تولدش فضای سرد و ساکت خانه را روشن کرده بود حالا قربانی یک ندانم کاری و رسم غلط شد تا بار دیگر فضای خانه نه سرد و ساکت که شیون زاری اندوهناک شود.

این البته اولین باری نیست که شلیک غیر عمد در مراسمات جان یک بی‌گناه را می‌گیرد، بارها از کشته و زخمی شدن تعدادی از هم استانی ها در مراسماتی که بنایش شادی بوده اما با این رسم غلط تبدیل به عزا شده است شنیدیم ، در مراسمات عزا نیز گاهی شاهد اتفاقات تلخ اینچنینی بودیم.

از طرفی متأسفانه همچنان رگه های تعصب بیجا در این منطقه متاسفانه پابرجاست و عصبانیت در کسری از ثانیه موجب می شود تا انسان تصمیمی غلط بگیرد و چه چیزی بهتر از تفنگ در این گونه لحظات می تواند خشم انسان را فروبنشاند و البته ضایعه ای پس از پاک شدن این خشم برجای می گذرد که هیچ گاه مرهمی برای آن پیدا نمی شود.

البته ماجرای نگهداری اسلحه و نقش آن در حوادث به اینجا ختم نمی‌شود، بسیاری از اوقات تهدیدات نمایشی و بازی کودکانه با اسلحه در کهگیلویه و بویراحمد هم جان های بسیاری را گرفته است.

اگرچه در باور مردم استان که نشأت گرفته از تاریخ کهن این دیار است اسلحه یک جزء جداناشدنی از وسایل خانه بود و حتی نمادی از شوکت و قدرت در فرهنگ ایلاتی بود که حتی رگه هایی از آن را در اشعار برجای مانده از قبل با عنوان «برنو» به خوبی می‌بینیم.

در گذشته بنا بر ضرورتی که بود از جمله نبود امنیت انتظامی و ضرورت حراست از ناموس و مال، امنیت سفرهای گروهای به استان های همجوار برای خرید آذوقه، گله داری و دامپروری و نیاز به حراست از دام ها، داشتن اسلحه نه تنها عیب نبود که یک ضرورت احساس می‌شد، اما امروز هم نیروهای امنیتی و انتظامی را داریم و هم دادگاه ها آماده رسیدگی فوری به خواست های مردم هستند و هیچ بهانه ای برای نگهداری از سلاح نیست.

مسئولان بارها هم هشدار داده اند و هم سلاح های غیر مجاز را جمع آوری کرده اند اما باز هم جای کار دارد و البته برای سلاح های مجاز هم باید قوانین سخت گیرانه تری در نظر گرفته شود،‌ علاوه بر آن خود مردم نیز باید مراقبت ویژه داشته باشند و اگر سلاح مجازی هم دارند به دست فردی آگاه و حکیم بسپارند و ترجیحا آن را دور از دسترس جوان‌ترها که خام‌تر هستند بسپارند تا دیگر شاهد اتفاقات جانکاه از این بابت نباشیم.