در یخچال باز است، حیای گربه کجاست؟ / پاسخی به سخنان نماینده بهبهان درباره سد مارون2

گناه نابخشودنی تر، آنکه مناطق بالادست، بدون اینکه از منابع آب خود بهره ای ببرند، بطور کامل، آب را در اختیار شهرستانی قرار میدهند که دهها سال است بی آنکه حتی حق آبه خود را بپردازند، مانع بهره برداری از آب برای امور جزیی زندگی خود شده اند.


افتونیوز – مجید خرمی

محمد طلا مظلومی نماینده نظامی بهبهان در مجلس شورای اسلامی در توئیتی نوشت: *قاطعانه در برابر اجرای سد مارون ۲ که زیاده خواهی و دست اندازی به منابع آبی این مرز و بوم است می‌ایستیم و به همراه سایر نمایندگان استان اجازه نخواهیم داد چنین طرحی که پشتوانه کارشناسی نداشته و پشت آن لابی‌های سیاسی است کلید بخورد.*
البته ایشان حق دارند!!
چرا؟
زیرا فاقد قدرت شناخت حق از باطل اند.
زیرا درک درستی از زیاده خواهی و دست اندازی ندارند.
زیرا؛ سکوت، خویشتنداری و بزرگ منشی مردم کهگیلویه بزرگ ولنده را دلیل بر حماقت آنها فرض کرده اند.
زیرا قادر به پوشاندن اشتباهات و سهل انگاری دوستان مسئول خود در امر سد گتوند، تونل بهشت و دیگر فجایع زیست محیطی در استان خود نیستند.
زیرا فکر می کنند، آنگونه که تحت ظلم مناطق مرکزی قرار گرفته اند، می توانند ظلمِ به خویش رفته را از مناطق محروم نگهداشته شده ی لنده و کهگیلویه بزرگ جبران کنند.
اما چرا فردی مانند نماینده ی بهبهان فاقد شناخت جغرافیایی و قدرت تشخیص حق از باطل است؟
زیرا ایشان زبان گویای بی عدالتی، ناآگاهی ، حق کشی و مظلوم کشی است و از روزی که با حیله وفریبِ دوستان مرکزی خود، فرزندان نیرومند این استان را مانند حسینی، افشانی، تاجگردون و… به بهانه های واهی از صحنه سیاست دور کرده اند، مترصد به یغمابردن سرمایه های این استان اند.
رود مارون باسرچشمه های پرآبی از استان کهگیلویه و بویراحمد، وارد استان خوزستان با ورودی بهبهان می شود. سد ماردن، در ورودی حوزه استحفاظی بهبهان و عقبه آن در حوزه ی سوق قراردارد.
یک قطره از حوزه آبریز بهبهان بصورت چشمه، رود و… وارد این سد نمی شود. فقط اسکلت سد در منطقه بهبهان ایجاد شده است.

مسئولان وقت کهگیلویه و بویراحمد در زمان احداث سد، قطعا از بی عرضه ترین، نادان ترین و بی مسئولیت ترین افراد جامعه بوده اند که اجازه ی سد سازی در این نقطه را داده اند. *سکوت مردم در آن زمان، سبب ظلم به امروزشان شد و نتیجه احداث سدی بود که هرگز نباید ایجاد می گردید.*
جناب مظلومی! آنچه زیاده خواهی است، حرص و طمع سیری ناپذیر امثال جنابتان به منابع منطقه ای آب لنده، کهگیلویه و سوق است.
گناه نابخشودنی تر، آنکه مناطق بالادست، بدون اینکه از منابع آب خود بهره ای ببرند، بطور کامل، آب را در اختیار شهرستانی قرار میدهند که دهها سال است بی آنکه حتی حق آبه خود را بپردازند، مانع بهره برداری از آب برای امور جزیی زندگی خود شده اند.
آبادانی و شکوه بهبهان بخاطر ورود این طلای گرانقیمت است، در حالی که مسئولین بهبهان با تبعیض و بی عدالتی، مانع جذب فرزندان کهگیلویه در کارخانجات، مراکز اداری، پتروشیمی، صنعت وکشت و… شده اند.
تشکر می کنیم که با این سخنان شتابزده و دوراز آگاهی، که ریشه در تبعیض و ناآگاهی و قساوت درونی مسئولینی چون شماست، سبب آگاه بخشی مردم ساده ،مهمان نواز و بخشنده ما شده است.
خوزستان باید بیش از اینها قدردان زاگرس نشینان باشد.
اگر زمانی که مناطق مرکزی در حال غارت، تغییر جهت آب رودخانه ها با ایجاد کانال هاو … بوده اند، نمایندگان شما از مردم ستمدیده ی زاگرس حمایت می کردند؛ اینک، اینگونه شاهد به یغما رفتن و خاکستر شدن خاک، منابع و صنایع استان پهناور خوزستان نبودیم.
اگر مسئولان بلند پایه آن زمان درک درستی از ژئوپلیتیک ، بستر رود، بافت های خاک ، زمین شناسی و… داشتند، شاهد ساختن سد گتوند نبودیم. این ناکامی ها در بستر ناکارامد مدیریت مریض امثال شما ایجاد شده است.
این روزها، کهگیلویه بزرگ به آب رودخانه ی خود نیاز دارد. دشت های اولشت، دشت بن، تپه ها ودشت های زیبای سوق ، دهدشت ولنده، تشنه و فاقد آب است.
بهترین زمینهای مستعد کشاورزی، باغداری و صنعت در این شهرستان به کویری از درد تبدیل شدند.
مردم ما، با قاطعیت در برابر زیاده خواهی ، حرص و طمع دیگران خواهند ایستاد و حق خود را از منابع آبی خویش- که بی هیچ استفاده ای از حوزه آبخیز خود- خارج می شوند، خواهند گرفت.
علاوه بر ساخت سد مارون دو، مردم ما برای نیازهای دیگر خود ، اولویت مصرف قائل اند. بنابراین خواهشمند است، از آنچه به زور تصرف کرده اید و به ناحق مردم کهگیلویه و لنده را از آن محروم کرده اید، اینگونه صحبت نکنید. کمی به پیشینه ی حق کشی ها، بی عدالتی و تبعیض ها و بهره کشی های گذشته از منابع به یغما رفته ی آب این مناطق محروم بیاندیشید و وجدان خود را قاضی قرار دهید و بنگرید، زیاده خواه در کدام سو ایستاده است؟