نان دلالان در بازار دام در روغن است

خشکسالی و کمبود علوفه در کهگیلویه و بویراحمد سبب شده دامداران روستایی و عشایری دام خود را با کمترین قیمن به دلالان فروش کنند.


به گزارش اَفتونیوز، کمبود علوفه و آب به‌دلیل خشکسالی در استان کهگیلویه و بویراحمد صنعت دامداری را با مشکل روبه‌رو کرده تا جایی که دامداران روستایی و عشایری زودهنگام دام خود را تصمیم به فروش گرفته‌اند که در این بین بازار دلالان داغ شده و دام را با کمترین قیمت ممکن از دامدار خریداری می‌کنند در حالی که قیمت گوشت بره تا ۱۳۰ هزار تومان رفته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در شرایط کنونی ازدیاد جمعیت دام از یک سو و هزینه بالای تولید ناشی از خشکسالی و کمبود علوفه دامداران را تحت فشار گذاشته که در صورت عدم چاره‌اندیشی توسط مسئولان و متولیان امر برای خرید حمایتی دام، توزیع نهاده‌های دامی و حمایت از صادرات در این بخش شاهد نابودی این صنعت خواهیم بود.

مهرنوش صادقی از عشایر بویراحمد می‌گوید: به‌دلیل کمبود علوفه و آب برای مصرف احشام راهی جز فروش نداریم که در این بین مجبور هستیم زحمت چندین ماهه خود را با کمترین قیمت به دلالان فروش کنیم. به‌دلیل هزینه‌های بالا توان نگهداری دام خود را نداریم و مجبور به فروش دام هستیم که در این شرایط انتظار داریم حداقل دولت نهاده‌ها مورد نیاز را تامین و خرید حمایتی را در دستور کار قرار دهد.

آیا در کهگیلویه و بویراحمد کمبود نهاده‌های دامی داریم؟

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به خشکسالی و کمبود علوفه، گفت: تاکنون در زمینه نهاده‌های دامی در استان مشکلی نداشته‌ایم.

الیاس تاج الدینی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: ۲میلیون و ۴۶۶ هزار و ۵۹۰ راس دام در استان داریم که از این تعداد یک میلیون و ۴۷۹ هزار و ۹۵۴ راس روستایی و مابقی متعلق به جامعه عشایری است.

وی عنوان کرد: توزیع استانی تمام نهادهای دامی وارداتی شامل جو، کنجاله، سویا و ذرت با قیمت مصوب و بر‌اساس آمار جمعیتی دام، طیور و شاخص توانمندی استان‌ها در تولید محصولات دامی متناسب با میزان عرضه توسط واردکنندگان بخش خصوصی از محل ذخایر شرکت پشتیبانی امور دام کشور در سامانه بازارگاه کشاورزی انجام می پذیرد.

تاج الدینی ابراز کرد: در صورت رفع مشکل ارزی و تسریع در ترخیص نهاده‌ها از مبادی ورودی کشور پیش‌بینی می‌شود با افزایش عرضه نهاده‌ها سهم استان‌ها نیز افزایش یابد به دنبال کاهش بارندگی‌ها نسبت به سال گذشته سهم ویژه‌ای از نهادها به استانهای در معرض خشکسالی اختصاص یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزود: در مجموع برای تولیدکنندگان زیر بخش دام و طیور استان از اول فروردین ۹۹ تا دوم تیرماه امسال میزان ۳۱ هزار و ۴۷۷ تن جو، ۹۲ هزار و ۲۱۳ تن ذرت، ۳۸ هزار و ۱۶۸ تن کنجاله سویا، ۲۰۴ تن کنجاله کلزا و ۱۵ هزار و ۹۸ تن سبوس گندم در قالب سهمیه عادی و میزان ۳ هزار و ۸۴۰ تن سبوس گندم به صورت فوق‌العاده اختصاص یافته است.

تاج الدینی خاطرنشان کرد: همچنین علاوه بر این تخصیص‌ها، امسال نیز ۶۰ هزار تن جو، ۲۰ هزار تن ذرت و ۲۰ هزار تن کنجاله سویا به سازمان امور عشایر کشور برای تولید خوراک آماده و توزیع بین دامداران عشایر نشین کشور تخصیص داده شده است.