زندگی سخت اهالی «سماک» در مرز کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس

روستای سماک واقع در مرز کهگیلویه و بویراحمد و استان فارس از حداقل امکانات محروم بوده و به نوعی در دفتر برنامه ریزان این دو استان گم شده است.


به گزارش اَفتونیوز ، روستای قشلاقی سماک واقع در مرز کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان ممسنی استان فارس از حداقل امکانات محروم بوده و به نوعی در دفتر برنامه ریزان این دو استان گم شده تا جایی که اهالی در بدترین شرایط یعنی نبود جاده و آب شرب سالم گذران زندگی می‌کنند.

روستای عشایری سماک درست در رمز دو استان فارس و کهگیلویه و بویراحمد واقع شده که جزو محدوده جغرافیایی شهرستان ممسنی هستند و در واقع خدمات رسانی به این روستا باید توسط دستگاه‌های اجرایی استان فارس انجام شود.

ییلاق اهالی روستای سماک شهرستان بویراحمد از توابع استان کهگیلویه و بویراحمد بود و در واقع ۵ ماه از سال را در مناطق سردسیری بویراحمد می‌گذرانند و شغل آنان دامداری است.

کریمی از اهالی روستای سماک به می‌گوید: این روستا با ۳۰ خانوار در مرز دو استان واقع شده ولی محل سکونت در محدوده استان فارس است ولی ییلاق( سردسیر) عشایر این دیار مناطق باغچه، سیوکی و اسلام آباد جلیل از شهرستان بویراحمد است.

وی با اشاره به اینکه جاده ارتباطی روستای سماک ۵ کیلومتر بوده که در گذشته زیرسازی و نیمه کاره رها شده است، افزود: همه ساله این جاده به دلیل نزولات آسمانی و ریزش در حال تخریب است.

کریمی با بیان اینکه آب شرب و احشام روستای سماک از طریق یک حلقه چاه به صورت سنتی تامین می‌شود، ادامه داد: پروژه‌ آبرسانی تحت عنوان « سالاری_کنارک» اجرایی شده که تاکنون لوله گذاری انجام و نیازمند مخزن آب و ایستگاه پمپاژ است و بعد زا گذشت ۶ سال هنوز تکمیل و به بهره برداری نرسیده و در زمینه تامین آب شرب و احشام مشکل داریم.

فضل الله آذرفر مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد می‌گوید: این اداره نسبت به خدمات دهی به عشایر سماک در زمان سکونت در ییلاق از هیچ کوششی دریغ نمی‌کند ولی مشکل شبکه آب شرب و جاده ارتباطی این روستا در حوزه دستگاه‌های اجرایی استان فارس است.