سهم تاکسی‌ها در قرمز شدن وضعیت کرونایی کهگیلویه چقدر است؟

بی‌توجهی رانندگان تاکسی‌های درون شهری کهگیلویه نسبت به بیماری کووید۱۹ و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی آنها سبب شیوع این بیماری شده است.


به گزارش اُفتونیوز، از زمان آغاز شیوع ویروس منحوس کرونا در شهرستان کهگیلویه بیش از ۱۷ ماه گذشته و در این مدت جمعیت زیادی از مردم به این بیماری مبتلا شده و همشهریان زیادی نیز جان خود را از دست دادند اما با اینهمه هنوز نسبت به این بیماری عادی انگاری شده و این بی‌تفاوتی در بین رانندگان تاکسی بی‌سیم و تاکسی‌های درون شهری کهگیلویه بسیار مشهود بوده و میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان آنها کاهش یافته است.

رانندگان ناوگان حمل و نقل درون شهری در واقع سفیران فرهنگی شهرها بوده و نوع رفتار و برخورد آنها، نوع پوشش، گویش و در یک کلام شخصیت اجتماعی و نحوه تعامل آنها نشان دهنده هویت فرهنگی مردم یک شهر است، اما متاسفانه رانندگان تاکسی شهر دهدشت هیچ توجهی به رعایت مسائل بهداشتی در این شرایط خطرناک ندارند.

پس از شیوع کروناویروس تاکنون در سطح شهرستان کهگیلویه ۵ موج از این بیماری را پشت سر گذاشتیم و اکنون پیک ششم این بیماری در شهرستان با نوع کرونای دلتا شیوع پیدا کرده و شرایط رنگ‌بندی کهگیلویه قرمز اعلام شده است اما بی‌توجهی رانندگان تاکسی های درون شهری به این بیماری آنچنان زیاد شده که این روزها کمتر راننده‌‌ای دیگر پروتکل‌های بهداشتی را رعایت می‌کند.

بی‌توجهی رانندگان تاکسی‌های درون شهری کهگیلویه نسبت به بیماری کووید۱۹ و عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی از سوی آنها سبب شیوع هرچه بیشتر این بیماری خطرناک در بین مردم دهدشت می‌شود و این بی‌تفاوتی و بی‌توجهی رانندگان تاکسی‌ مرگ را به آغوش مردم بی‌پناه دهدشت می‌آورد.

یکی از رانندگان تاکسی بی‌سیم در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: از زمان آغاز شیوع کرونا تاکنون هرگز آن را باور نکرده و هنوزم این بیماری را قبول ندارم چون اعتقاد دارم مرگ و زندگی دست خداوند است.

وی گفت: در این یک سال و نیم گذشته روزانه مسافران زیادی را جابجا کردم و تاکنون خطری برای سلامتی من پیش نیامده است و اطمینان دارم از این پس هم سلامتی من حفظ می‌شود.

این راننده تاکسی دهدشتی خاطرنشان کرد: استفاده از ماسک و شستشوی مداوم دست‌ها از انتقال این ویروس جلوگیری نمی‌کند و بیشتر از راه تنفس منتقل می‌شود، سعی می‌کنم از این پس نسبت به سلامتی مسافرانم توجه بیشتری کنم.

ستاد کرونای شهرستان کهگیلویه باهمکاری اتحادیه تاکسیرانی و پلیس راهنمایی و رانندگی می‌بایست از فعالیت رانندگان تاکسی های درون شهری که نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و نیز سلامتی عمومی مردم بی‌توجه هستند، جلوگیری کرده و اجازه فعالیت به رانندگان متخلف را ندهد چون سلامتی مردم اولویت اصلی تمامی کسب و کارها بوده و نباید تحت هیچ شرایطی بازیچه بی‌توجهی رانندگان تاکسی شود.

رانندگان تاکسی درون شهری در طول شبانه روز حجم بالایی از مسافران را جابجا کرده و بر همین اساس یکی از مشاغلی بوده که بیشترین ارتباط را با مردم دارند و چنانچه دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت نکنند صدمات جبران ناپذیری به سلامتی مردم وارد می‌کنند و این موضوع باید در دستور کار شبکه بهداشت و درمان و ستاد کرونای شهرستان قرار بگیرد.

بیشتر بخوانید
کرونایی شدن یک ورزشکار دیگر در دهکده بازی‌های المپیک ۲۰۲۰

استاندار خراسان جنوبی: هرموقع سهل انگاری کردیم آمار مبتلایان کرونا افزایش یافت

نماینده مردم هرمزگان: مناطق مرزی کشور در اولویت واکسیناسیون علیه بیماری کرونا قرار گیرد

بانوی ۳۲ ساله دهدشتی به خبرنگار تسنیم گفت: باتوجه به شیوع بیماری کرونا و میزان بسیار بالای انتقال این بیماری از راه تنفس همیشه با حساسیت خاصی دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می‌کنم و اگر شهروندی را ببینم که بی‌توجهی می‌کند حتما به او تذکر می‌دهم.

وی گفت: در طی یکسال گذشته از تاکسی‌هایی که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکرده و نسبت به سلامتی مسافران بی‌توجه بوده استفاده نکردم و همیشه به رانندگان تاکسی دهدشت تذکر دادم اما متأسفانه بیشتر اوقات با پرخاشگری به بنده واکنش نشان دادند.

این بانوی دهدشتی خاطرنشان کرد: متاسفانه رانندگان تاکسی‌های درون شهری شهرستان کهگیلویه نسبت به رعایت دستورالعمل های بهداشتی بی‌توجه بوده و درصد بسیار کمی از رانندگان دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند که این مقوله بسیار فاجعه آمیز است.

براساس گزارشات میدانی خبرنگار تسنیم بیش از یک هزار تاکسی درون شهری و تاکسی بی‌سیم در شهر دهدشت فعالیت کرده و روزانه مسافران را جابجا می‌کنند اما متأسفانه در مجموع کمتر از ۲۰ درصد از رانندگان تاکسی شهرستان کهگیلویه دستورالعمل های بهداشتی را رعایت می‌کنند و این آمار برای شهرستان کهگیلویه خوشایند نیست و مسئولان باید در این زمینه چاره اندیشی کنند.

سلامتی مردم همیشه اولویت اصلی مسئولان کشوری و مدیران استانی و شهرستانی بوده و هرگاه احساس شود این اولویت به هر طریقی با مشکلی مواجه است با همه توان در برابر آن ایستادگی کرده و حفظ سلامتی در راس همه امور قرار گرفته است، با اینهمه و در شرایط فعلی همه مسئول هستیم که برای حفظ سلامتی خود و همشهریان نسبت به این بی‌توجهی واکنش نشان دهیم.

رئیس اتحادیه تاکسیرانی شهر دهدشت در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: رانندگان تاکسی شهر دهدشت به عنوان سفیران فرهنگی این شهرستان وظیفه دارند دستورالعمل های بهداشتی را با دقت رعایت کرده و در این زمینه برای سایر رانندگان و شهروندان الگو باشند.

سید لطف‌الله درخشان افزود: سال گذشته در چندین نوبت بحث ضدعفونی تاکسی‌های درون شهری بر اساس برنامه زمانبندی شده انجام گرفت اما این روند دیگر تداوم نداشت اما امسال نتوانستیم این برنامه را ادامه دهیم.

وی با بیان اینکه رانندگان تاکسی باید نسبت به حفظ سلامتی خود مراقبت کنند، عنوان کرد: رانندگان تاکسی باید علاوه بر حفظ سلامتی خود، نسبت به سلامتی شهروندان نیز مسئول باشند و با عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی، جان مسافران را به خطر نیندازند.

رئیس اتحادیه تاکسیرانی دهدشت تصریح کرد: بازرسان اتحادیه تاکسیرانی در گشت‌زنی های روزانه خود نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، استفاده از ماسک و ضدعفونی کردن خودروها نظارت کرده و به افراد متخلف تذکر می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه چنانچه خیرین و سازمان های مردم نهاد لوازم بهداشتی از قبیل ماسک و ماده ضدعفونی به رایگان در اختیار اتحادیه تاکسیرانی قرار دهند، بیان کرد: آمادگی داریم که این اقلام بهداشتی را در بین تاکسی‌های شهر دهدشت توزیع کنیم.

درخشان خاطرنشان کرد: حفظ سلامتی هر فرد بر عهده خودش است و نیاز است در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.