واکنش احزاب، شخصیت‌ها و چهره‌های برجسته ملی و استانی به در گذشت سیاستمدار کهگیلویه و بویراحمدی

علی خواجوی سیاستمدار کهگیلویه و بویراحمدی روز گذشته بر اثر کرونا جان خود را از دست داد. او رئیس جبهه اصلاحات در استان بود. گروه‌های سیاسی و چهره‌های مختلف استان کهگیلویه و بویراحمد به رحلت او واکنش نشان دادند


به گزارش اَفتونیوز؛ سید رضا عسکری از چهره های شاخص و مطرح اصلاحات در استان در پیامی ضایعه درگذشت مرحوم علی خواجوی را تسلیت گفت؛

بنام خالق هستی.
بگذار تا بگریم چون ابر در بهاران.
خواجوی چهره در نقاب خاک کشید.
چندی پیش وقتی خبر ابتلای استاد اخلاق و مرد نجابت و شرافت را شنیدم به این فکر میکردم که چرا باید در کشوری با پتانسیلهای ایران افراد بالای ۵۰سال هنوز واکسینه نشده باشند؟ تا عزیزانی چون خواجوی پنجه در پنجه مرگ نیاندازند و استان بلکه کشور در خوف از دست دادن چنین سرمایه هایی به خود نلرزد.
جوابها و دلایل زیادی در ذهنم مرور شد که صد بار افسوس خوردم.
در این سوگنامه محل و مجال ذکر تفصیلیِ دلایل مرتبط با این موضوع نیست فقط میتوان گفت دال دلایل ساختار و سازگار حاکم بر کشور پهناور و مستعد ایران است، انشاء الله که در وقت دیگری به آن بپردازم.
اما حال و هوای روز یکم مرداد در استان و خصوصا گچساران مغموم و عجیب بود.
جمع زیادی از فعالین فرهنگی، سیاسی ، اجتماعی، مدنی و رسانه ای از سراسر استان بر مزار خواجوی گریستند.
دوستان نام آشنای خواجوی ناباورانه خفتنش در دل خاک را نظاره گر بودند ، همه به هم تسلیت می گفتند ولی اشک و آه امان همه را بریده بود.
دوست دیرینی در وصفش گفت که خواجوی سیاستمداری بود که سیاست را به بند ناف اخلاق بسته بود.
دوست دیگری با حال زار و جسم نحیف بر مزار یار غارش گریه میکرد.
و زجه بلند دوستی دیگر در جمع همه را به شیون واداشت.
همه پیام داده بودند و همدرد بودند ،از احزاب وجمعیتها و گروهها تا شخصیتهای کشوری و استانی.
همه مات و مبهوت بودیم، تدبیر و صبر هم کار آمد نبود ،چهره ها مغموم و محزون بودند احساس همگان بر این بود که یار تکرار ناشدنی رفته است و مادر دهر دگر چنین فرزندی در استان نزاید.
حال ماییم ومیراث خواجوی؛ اخلاقش، صبوری و مردمداریش، ادب و نجابتش، آزادیخواهی آزاداندیشی اش، ایثار و فداکاریش، بی اعتناییش به قدرت و ثروت، استواریش در عقیده و راه، پایبندیش به کار و خرد جمعی، چهارچوب و شاخص های شخصیتی و معرفتیش، خیراندیشی و دلسوزیش در حق دیگران و تعلق خاطر به مردم و استان.
خواجوی مظلوم بود و حامی مظلومان، همه عمرش حامی فرهنگیان بود، همیشه به فکر دیگران بود و برای خود چیزی نخواست ، با مردم وبرای مردم و درکنار مردم بود ودر این راه هزینه های زیادی داد و برای یک لحظه نیز آخ نگفت.
خواجوی زنده است چون سیره و روش خواجوی چراغ راه زندگان یویژه جوانان است.
خواجوی در قلب و ذهن احاد جامعه بخصوص سیاستمداران هماره زنده است و از تجربه و روش او بهره میبرند.
حال ماییم و خلاء وجود چنین انسان ارزشمند و فرهیخته ای، خواجوی زنده و جاوید خواهد ماند چون آثار رفتار و عملش در جانها ودلها زنده است.
خواجوی را زنده بداریم با ادامه راهش و الگو قرار دادن سیره و اخلاق و رفتارش، و او را به دیگران نیز معرفی کنیم.

*نماینده مردم شریف شهرستان‌های بویراحمد، دنا و مارگون در پی در گذشت زنده یاد «علی خواجوی» پیام تسلیتی صادر کرد.
متن پیام تسلیت «مهدی روشنفکر» به شرح ذیل می باشد:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ
“الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُم مُّصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ”
در کمال تأسف و تأثر باخبر شدیم که شخصیتی اندیشمند و مردم‌دار، شخصیت دوست‌داشتنی عرصه سیاست در استان، چهره‌ی خوشنام فرهنگی و استاد اخلاق، زنده یاد علی خواجوی دعوت حق را لبیک و دار فانی را وداع گفت.

اینجانب این واقعه‌ی تلخ و حزن‌انگیز را به عموم دوستداران و علاقه مندان به آن شخصیت ارزشمند، مردم شریف شهرستان گچساران، خانواده ارجمند خواجوی و جمیع منسوبین و آشنایان آن مرحوم تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند سبحان برای آن عزیز سفرکرده، رحمت و مغفرت الهی، همنشینی و همجواری با اولیای الهی و برای بازماندگان معزز صبری جمیل و اجری جزیل مسألت می‌نمایم.

*سید باقر موسوی جهان آباد در پیامی درگذشت علی خواجوی را تسلیت گفت

به نام خداوند جان و خرد
شنیدن خبر درگذشت فرهنگی فرهیخته ،خیراندیش متخلق به ادب و اخلاق،انسان دوستی بی ریا ،سیاست شناسی آگاه،خوشنام و خوشفکر،استاد علی خواجوی بسیار تاسف برانگیز بود و چه زیانبار است نبود این بزرگ اهل اندیشه و عمل.
درگذشت این عزیز را به همه آزادگان حقیقت جو،جامعه فرهنگیان،دوستان و به ویژه فرزندان و خانواده گرامی ایشان تسلیت عرض می نمایم.
روحش شاد و یادش گرامی

 

*حجت الاسلام والمسلمین سید محمد موحد نماینده مردم شهرستان های کهگیلویه،بهمئی چرام و لنده در مجلس شورای اسلامی درگذشت علی خواجوی رئیس جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد را تسلیت گفت.

متن پیام به شرح زیر می باشد: بسم الله الرحمن الرحیم انالله واناالیه راجعون خبر درگذشت فرهنگی فرهیخته مرحوم علی خواجوی موجب تاثر وتالم گردید. اینجانب این ضایعه اسفبار را به خانواده محترم ایشان وجامعه فرهنگی وسیاسی استان تسلیت عرض نموده ، از خداوند منان غفران و رحمت الهی برای آن سفر کرده و صبر و حسن عاقبت برای بازماندگان خواهانم.

سید محمد موحد نماینده مردم شریف کهگیلویه،بهمئی، چرام ولنده

*شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد در پیامی آورده است؛ «روح بلند استاد فرهیخته علی خواجوی، بزرگمرد عرصه‌ی سیاست و اخلاق، عضو شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات ایران و رئیس جبهه‌ی اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد به ملکوت اعلی پیوست.
هزاران آه و فغان بر خسرانِ گران و درد بی درمان که با طوفان بی امان، پنجه در پنجه‌ی جانِ جهان انداخت و بر سیاستمدار اخلاقگرای استان سایبان مرگ افراخت.
درگذشت این انسان فرهیخته و وارسته، اعضای شورای هماهنگی جبهه اصلاحات کشور و استان و همچنین فرهنگیان، فرهیختگان و نخبگان استان را مصیبتی عظیم و ماتمی اَلیم فرو برد.
سیاستمدار نام آشنا و محبوبی که سیاستش اخلاقی بود اما اخلاقش سیاسی نبود، انسان وارسته‌ای که در نجابت نجیب، در شرافت شریف، در اصالت اصیل، در کرامت کریم، در صداقت صادق، در عدالت عادل، در فضیلت فاضل، در عبادت عابد و در صلابت ثابت بود و هرگز عزّت را به قدرت و ثروت نیالود.
افسوس که تلاشهای شبانه روزی تیم پزشکی جز حرمان و حیران حاصلی نداشت، اما وقتی تدبیرِ خلق از تقدیرِ خالق عاجز است، چاره‌ای جز تسلیم و رضا به رضایت حق نیست.
به همین مناسبت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات استان، این مصیبت بزرگ را به خانواده‌ی داغدار، همسر، فرزندان، برادران، خواهران و دوستداران آن نیکمرد همیشه ماندگار، تسلیت عرض نموده و از درگاه خداوند متعال برای آن مرحوم، مرحمت و مغفرت و برای بازماندگان، شکیبایی و تحمل ِاین مصیبت سترگ را مسئلت می‌نماید.»

*پیام تسلیت حزب کارگزاران استان در پی درگذشت خواجوی

بسم الله الرحمن الرحیم

مِنَ الْمُؤْمِنِینَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَیْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُمْ مَنْ یَنْتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِیلًا!
در روزهایی قرار داریم که اگر صفت تلخ ترین روزها را درباره آن بکار ببریم، بیراه نگفته ایم.
هرگز در این سرزمین نرخ جان آدمیزاد، تا این حد تنزل نکرده بود.
   کشور ما هم مانند سایر کشورها به دو دوره پیش و پس از شیوع کرونا تقسیم شد.
پاندمی، مشکل تمام جهان است ولی باید اذعان کرد که بسیاری از مصائب خاص کشور ماست.
از جمله این مصائب، یکی اینکه «سرمایه انسانی» واقعی کشور، هرگز پاس داشته نشد.. سرمایه ای که گستره شمول آن، به تمامی رشته های علمی و مسائل اجتماعی می رسد.
چند روزی است که که استان کهگیلویه و بویراحمد، در سوگ یکی از این سرمایه های انسانی است.
زنده یاد «علی خواجوی» در زمره هزاران انسان پاک و متعهد بود که تمامی شاخص‌های یک انسان «آزاده» را داشت.
سیاستمدار اخلاق مدار و خوشنامی که در این خطه از کشورمان، همچون آفتاب گرم گچساران، می تابید و دلهای دوستداران ملک و ملت را گرما می بخشید.
دردا و حسرتا که چنین مردان و مدیران و اندیشمندان و سیاست مدارانی، یک روز به تیغ تیز «استصواب» از خدمات رسانی به مردم و سرزمین باز می مانند، روزی در جاده های ناایمن سوار بر خودروهای ضعیف جان می سپارند و حالا هم دو سالی است که بلای «کرونا» ملت را از این دردانه های ارزشمند محروم می کند.
متخصصان رشته های مختلف فراوان، دردهای اجتماعی، اقتصادی، زیست محیطی هم بسیار ولی تو گویی بین این دو، دیوارهایی بلند شده تا «درد و درمان» هرگز بهم نرسند.
ازین روست که داغ از کف دادن امثال «خواجوی» بزرگ است، دو تا ست.
یکی داغ فراق زودهنگام شان و دیگر اندوه بی بهره ماندن جامعه از سرمایه آفریده خویش.
لذاست که «گر سنگ از این حدیث بنالد، عجب مدار».
بدینوسیله، از سوی حزب کارگزاران سازندگی استان، فقدان این نیروی خدوم، صادق، ثابت قدم و خوشنام اصلاح‌طلبان استان را به خانواده گرامی ایشان، مردم فهیم گچساران و جامعه اصلاح طلبان کل کشور تسلیت عرض می نماییم. باشد که نام نیکوی او جاوید بماند.
حزب کارگزاران استان‌ کهگیلویه و بویراحمد

 

محمدرضا عارف فعال سیاسی اصلاح طلب در واکنش به درگذشت مرحوم علی خواجوی در پیامی نوشت :
انالله و اناالیه راجعون

خبر درگذشت جناب آقای علی خواجوی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان موجب تاثر و تالم خاطر شد.
مرحوم خواجوی معلمی شریف ،متعهد ،دلسوز و مصلحی نیک اندیش بودند که بویژه در استان کهگیلویه و بویراحمد در همگرایی اصلاح طلبان نقش ممتازی داشتند.
اینجانب ضایعه درگذشت آن مرد شریف را به خانواده بزرگوار ایشان ،اعضای محترم انجمن اسلامی معلمان و بازماندگان معزز تسلیت عرض می کنم برای آن مرحوم از درگاه خداوند متعال غفران الهی و برای بازماندگان معزز صبر و اجر و سلامتی مسالت دارم.

*محمود منطقیان چهره شاخص اصلاح‌طلب هم استانی در پیامی نوشت: «مردی که با وقار بود، خویشتن دار بود و مردمی، و در عالم سیاست، در عین استواری و آزادگی، همواره اخلاق را پاس می داشت و سخنی ناخوش بر زبان نمی راند.او هرگز در پی سوداندیشی و معامله در جهان سیاست نبود و از دنیای سیاست برای خود سفره ای نگشود و لباسی ندوخت. او به راستی فروتن و آزاده بود … یادش گرامی و زنده باد…»

 

*سیدهادی خامنه‌ای نیز، در پیامی آورده است؛

بسم‌الله الرحمن الرحیم

درگذشت انسان مومن و با اخلاق و معلم شایسته و چهره خدمتگزار مردم، آقای علی خواجوی را به خانواده محترم ایشان و جمیع بازماندگان و دوستان اصلاح طلب و مردم شریف استان کهگیلویه و بویراحمد تسلیت می‌گویم.

بی‌تردید کوشش‌ها و خدمات اصلاح‌گرایانه ایشان که همواره در چارچوب اخلاق و منافع مردم بود، موجب برکات اجتماعی در این دنیا و علو درجات در دیار باقی خواهد بود.

از خداوند متعال برای آن عزیز ارجمند، رحمت واسعه و برای همه بستگان و دوستان ایشان صبر و سلامتی مسئلت دارم.

 

*سید موسی خادمی استاندار لرستان در پیامی در گذشت علی خواجوی سیاستمدار اصلاح طلب کهگیلویه و بویراحمد را تسلیت گفت و نوشت: «ضایعه تأسف بار درگذشت جناب آقای علی خواجوی که بخش زیادی از عمر شریف خود را چه قبل از انقلاب اسلامی و چه پس از آن وقف فعالیت‌های سیاسی و اجتماعی معطوف به بهبود زندگی و رشد و تعالی مردم و جامعه نمود، به همه بستگان، دوستان و همراهان آن مرحوم بویژه خانواده گرامی ایشان تسلیت عرض می‌کنم. نام آن عزیز در عرصه کنش گری اجتماعی و سیاسی مزین به صفات والای صداقت، شجاعت و پاکی بود.
از خداوند متعال برای روح آن فقید سعید شادی و آمرزش و برای بازماندگان صبر و اجر خواهانم.»
فخرالسادات محتشمی‌پور و سیدمصطفی تاجزاده نامزد انتخابات ریاست جمهوری نیز در پیامی مشترک آوردند که «برادر عزیزمان جناب آقای علی خواجوی رئیس جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در آخرین روز تیرماه سال ۱۴۰۰ در بیمارستان شهید جلیل یاسوج دار فانی را وداع گفت. درگذشت این شخصیت شجاع، فهیم و وارسته را به خانواده گرامی و بازماندگان محترم او و نیز به دوستان آزادی‌خواه و عدالت‌طلب وی تسلیت می‌گوییم.»

*غلامرضا تاجگردون در پیامی نوشت: در کمال ناباوری سیاستمدار با اخلاق، انقلابی بی ادعا، اصلاح طلب پایدار و منصف، محرم تمامی جریانات سیاسی استان و شهرستان، ساده زیست و پاکدست، معلمی دلسوز علی خواجوی دارفانی را وداع گفت و نه تنها خاندان و خانواده عزیزش داغدار شدند بلکه یک شهر و استان که با او آشنایی داشتند به سوگ نشسته و عزادار. این مصیبت جانسوز را به خانواده محترمشان و همه دوستان و آشنایان و همراهان همیشگیش تسلیت عرض می‌کنم. روحش شاد

*بهرام‌تاج گردون فعال اصلاح طلب با سابقه و نماینده اسبق گچساران در پیامی را را ارسال کرده است که زیر میخوانیم
بسم‌الله تعالی
وَبَشِّرِ الصَّابِرِینَ الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ أُولَٰئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَوَاتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَرَحْمَهٌ ۖ وَأُولَٰئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ

درگذشت دوست و برادر و یار دیرینه‌ام، استاد و اسطوره‌ی بزرگوار ادب و کرم و اخلاق، جناب آقای علی خواجوی رحمه‌الله علیه، ضایعه‌ای جبران‌ناپذیر و غمی فراتر از توان و تصور است که رفتنش باور کردنی و فقدانش پذیرفتی نیست.
این مصیبت سنگین را به خانواده محترم و داغدیده‌اش و به یکایک دوستان هم‌رزمش تسلیت عرض می‌کنم و برای همگی آرزوی صبر و آرامش دارم و از خداوند متعال برای روح این اسوه‌ی صبر و تلاش و استقامت و اخلاق رحمت و غفران و وسعت بهشت مسئلت دارم.
آرزو داشتم که در مراسم او شخصاً حضور داشته باشم اما بجهت شیوع بیماری کرونا و ناتوانی جسمی برایم میسر نیست هرچند دلم در تمامی مشاهد و ‌مواقف با اوست و یادش مونس من است.

روحش شاد و یادش گرامی باد

*آذر منصوری، قائم مقام دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران به مناسبت درگذشت علی خواجوی را به شرح زیر تسلیت گفت.
درگذشت جانکاه استاد خواجوی از اصلاح‌طلبان صدیق و شجاع کشور، ضایعه‌ای تلخ و جبران ناپذیر است.این ضایعه بزرگ را به همسر و فرزندان سوگوار آن فقید سعید و همراهانش در حزب اتحاد و شورای اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد تسلیت عرض می‌کنم و از خداوند بزرگ برای ایشان رحمت و مغفرت الهی و برای کلیه بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.

علی مندنی‌پور وکیل پایه یک دادگستری و چهره شاخص اصلاح‌طلب در پیامی نوشت:
«از خدآئیم و به سوی “او” باز می‌گردیم.
علی خواجوی مردِ مردم دار، نمادِ صداقت و پایمردی، هم او که هماره به آرمان‌هایش وفادار بود و “سیاست” رابر خلاف بسیاری از مدّعیان شعاری این واژه با “اخلاق” در آمیخته بود و در میدانِ عمل به زیبایی معنا می‌کرد.
بزرگ مردی که نان به نرخ روز نخورد، شفّاف بود و یک رنگ و خود پسندی و غرور در زندگی‌اش جایگاهی نداشت، ساده بود و بی پیرایه.
در اوج‌ِ ناباوری دوستان و همفکرانش را بحال خود واگذاشت و به سَرای بی بازگشت ابدی رهنمون گشت.
تسلیت دوباره به خانواده، دوستان و همفکران و با آرزوی آمرزش و آرامش روح برای آن نیک مرد.
روانش شاد.

*سید محمدعلی افشانی شهردار سابق شهرتهران و استاندار اسبق فارس در پیامی آورده است:
بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ

الَّذِینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
روح خواجوی بزرگ آسمانی شد.
در گذشت غمبار جناب آقای علی خواجوی عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران،اندوهی فراتر از تحمل است.انسانی مسئولیت شناس و مسئولیت پذیر، سیاست مداری صادق، نمونه بارز ایمان و اخلاق،انسانی که به بالاترین مقام آدمی یعنی مقام معلمی رسیده بود و در تمام عمر معلم جامعه خویش بود.
انسان آگاهی که از خود گذشته بود و به جامعه خویش می اندیشید و برای اصلاح آن همه عمر پر برکت خویش را گذاشت.
علی خواجوی برای همیشه نامی نیک و ماندگار در آموزش و پرورش ایران و در استان های جنوبی کشور خصوصاًاستان کهگیلویه و بویر احمد خواهد بود.
این مصیبت بزرگ را به آموزش و پرورش ایران،دوستان و علاقه مندان و همسر و فرزندان تسلیت عرض می کنم و از درگاه خداوند رحمان رحمت و رضوان و علو درجات برای آن روح بزرگ و صبر و شکیبایی برای همسر و فرزندان و علاقه مندان مسئلت می نمایم.

*سید ضیاالدین رضاتوفیق در پیام تسلیتی نوشت: نماز شام غریبان چو گریه آغازم به مویه‌های غریبانه قصه پردازم به یاد یار و دیار چنان بگریم زار …
ستاره‌ای درخشان از آسمان استان غروب کرد و درختی تناور فرو افتاد و اندوهی جانسوز و غمی جانگداز بر جان آزادی خواهان استان افکنده شد و روان پاک مردی از مردانِ مرد ِ روزگار ما جهان ناپایدار را رها و به دیار جاودانگی پرواز کرد. باورش دشوار است که آقای علی خواجوی ما را تنها گذاشته باشد، او که تمام رفتار و گفتار و کردارش معنوی، انسانی، نجیبانه و شرافتمندانه بود از اوایل دهه‌ی پنجاه شمسی تا امروز همه‌ی عمر شریف خود را در راه آزادی، پیشرفت، عزت، آسایش و آرامش مردم، در سایه‌ی دین و معنویت صرف کرد و در این راه رنج‌ها و سختی‌ها و فشارهای فراوانی را طی بیش از چهل سال تحمل کرد اما هیچگاه گرد خستگی یا پشیمانی بر چهره‌اش ننشست و ایمان خویش را از راهی که انتخاب کرده بود از دست نداد و تا واپسین دم ثابت قدم و استوار ماند. مرحوم علی خواجوی الگو و سرمشق برجسته‌ای برای جوانانی ست که می‌خواهند با سلامت شخصیت در راه خوشبختی و سعادت ملت و سرفرازی میهن و کشور خود گام بردارند و از خیر دنیا و آخرت برخوردار باشند و با افتخار و سربلندی و شکوه زندگی کنند و با نیک سرانجامی دنیا را ترک کنند. اینجانب مصیبت سنگین از دست دادن این مرد بزرگ را به همسر گرامی و فرزندان عزیز ایشان و اعضای شورای هماهنگی جبهه‌ی اصلاحات استان و همه‌ی مردم شریف استان کهگیلویه و بویراحمد به خصوص مردم آگاه و سرفراز شهرستان‌های گچساران و باشت تسلیت عرض می‌کنم و از خدواند بزرگ آمرزش روح این مرد شریف و تسلی خاطر بازماندگان را خواهانم. رِضاً بِقَضاءِ الله و تَسلیماً لِامْرِه در دایره‌ی قسمت ما نقطه‌ی تسلیمیم لطف آنچه تو اندیشی حکم آنچه تو فرمایی»
منوچهر سیف السادت وکیل پایه یک دادگستری نیز نوشت: «خواجوی خواجه‌ی بزرگِ اخلاق، ادب، سیاست و معیار راستی، درستی، و انسانیت، دارفانی را وداع گفت.
دوستان و وابستگان را در غم و اندوه فرو برد، مردی که معیار، مسطر و ترازوی سیاست و ادب بود، چه ناباورانه به دیار هستی شتافت.
گرچه کالبد خاکی وی در میان ما نیست، اما به عنوان معیار انسانیت، سرمشقِ یاران و بستگان است، تأسی از منش وی در اخلاق و سیاست بنلاد و سنگ بنای بازماندگان و یاران است.
چه باید سرانجام در خاک رفت/
خوشا آنکه پاک آمد و پاک رفت.
خواجوی مردی بود که پاک آمد و پاک رفت، مردی اثر گذار در تاریخ منطقه، مردی بی ریا و چراغی فروزان، مردی که هیچگاه لغزش نداشت، مردی که از سهم قدرت هیچ نخواست. مردی که مثل کوه با صلابت مثل گل با طراوت، مردی که در مواجه با او متین و باوقار و اسوه بود. او نمرده أست، چون شاقول و معیارِ انسانیت، اخلاق، ادب و سیاست است، که بازماندگان اعم از وابستگان و یاران از اعمال او نمونه برداری می‌کنند.
روحش شاد، روانش، انوشه روان»

*ولی‌اله شجاع پوریان روزنامه نگار، نماینده اسبق بهبهان و فعال سیاسی اصلاح طلب در پیامی ضایعه وارد به اصلاح طلبان کهگیلویه و بویراحمد را تسلیت گفت که در زیرمیخوانیم؛

انالله و انا الیه راجعون
آقای علی خواجوی چهره خوشنام سیاسی، اصلاح طلب واخلاق مدار مناطق جنوبی کشور و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران پس از مدت ها مبارزه با ویروس منحوس کرونا، جان به جان آفرین تسلیم کرد تا اصلاح طلبان ایران از حضور و سیاست ورزی یک چهره اخلاقی محروم شوند.
این جانب ضمن ابراز مراتب تسلیت به خانواده، دوستان، همکاران و دلسوزان حوزه سیاسی کشور به ویژه اصلاح طلبان استان کهگیلویه وبویراحمد، از خداوند منان برای این عزیز سفر کرده آرزوی غفران الهی و آرامش ابدی دارم

*بیانیه انجمن اسلامی معلمان ایران به مناسبت رجلت بزرگمرد عرصه دانایی و عمل، آقای علی خواجوی

إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

درگذشت یکی دیگر از پیشکسوتان و فرهیختگان تعلیم و تربیت و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران و رئیس جبهه اصلاح‌طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد، خانواده و همه دوستان را به اندوه فقدان و سوگ بزرگی فرو برد، خدایش رحمت کناد که در مورد ایشان با اطمینان می‌گوییم «لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیْرًا» او از مبارزین و رهبران پر انگیزه قبل از انقلاب منطقه کهگیلویه و بویراحمد بود. او در آموزش و پرورش منشا خدمات بسیاری بود. او در انجمن اسلامی معلمان ایران محبوبیت ستودنی داشت و منتخب اعضا بود. او دغدغه‌ها و دردهای بزرگ در دل داشت، نگران مردم بود، نگران ضایع شدن فداکارای‌هایی بود که به پای انقلاب و جنگ نثار شده بود. نگران سیطره استبداد و خطر فراگیر شدن تنفر از دین بود. او دغدغه دائمی فقر و فاقه و بیکاری جوانان این مرز و بوم را داشت. او نگران آلوده شدن منویات مسئولین، به آلودگی‌های دنیوی بود، او نگران روندها و رویکردهایی بود که آموزش و پرورش فرزندان این مرز و بوم را از اثربخشی و کارآمدی بازداشته است. او که مرد اخلاق، ادب و ساده‌زیستی بود، نگران حال خراب اخلاق و ادب جامعه‌ای بود که از فرهنگ و هویت اصیل خود فاصله گرفته است.
درسی که می‌توان از یک عمر زیست مومنانه و مردمی آن مرد با اخلاص گرفت، آن که همواره بکوشیم کنار مردم بایستیم، فکرهای بلند و دغدغه‌های بزرگ داشته باشیم و فریب قدرت را نخوریم و هرگز حقارت درونی و بیرونی را تحمل نکنیم.
ما اعضای انجمن اسلامی معلمان ایران، خود را متعهد به ارزش‌های بنیادین پیشکسوتانی می‌دانیم که در مسیر حق استوار بوده‌اند.
«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضى نَحبَهُ وَمِنهُم مَن یَنتَظِرُ»

*محمد بهرامی شهردار اسبق شهر یاسوج در پیامی آورد. ««وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ
خبر رحلت انسانی بزرگ اندیش، سیاستمداری که تاسی به اخلاق و مردم داری را بیش از هر چیز سرلوحه قرار می‌داد و همواره قلمش پای از کلاس درس فرا نهاده و در کنار مردمش موجبات رونق و تعالی را مطالبه می‌نمود، بی نهایت نگران کننده و تأثر انگیزبود.
شادروان مرحوم مغفور استاد علی خواجوی دوستی وفادار و ثابت قدم، یقیناً مرگ ایشان نگران کننده اما سیره تفکر و انسانیتش تکریم جریان انقلابی و مردمی خواهد بود که به معنای واقعی همیشه خواهد درخشید/. یادش جاودان باد.
بدین ترتیب مصیبت فقدان این انسان بزرگ و عزیز را به خانواده معزز ایشان، جمیع بستگان، اقارب و آشنایان بویژه همه آحاد تشکلات سیاسی، فرهنگی و اجتماعی استان، همچنین جامعه فرهیخته فرهنگیان استان و اهالی شهرستان گچساران تسلیت و تعزیت عرض می‌نماییم.
امیدواریم خداوند حکیم به ایشان رحمت و مغفرت و به جمیع بازماندگان شکیبایی و بردباری عطا فرماید.»

*محمدرحیم دهراب پورفعال سیاسی اصولگرا نیز در پیامی آورده است،
انا لله و انا الیه راجعون

ضایعه درگذشت فرهنگی فرهیخته و سیاستمدار متعهد، زنده یاد مرحوم علی خواجوی را که عمری پر برکت، سیاست را با اخلاق عجین نمود و در مسیری طولانی از قبل از انقلاب تاکنون، خستگی ناپذیر به فعالیت های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی در مسیر انقلاب اقدام نمودند؛ به جامعه ی فرهنگیان و فعالین سیاسی و اجتماعی استان، دوستان، بستگان و به ویژه خانواده ارجمند ایشان تسلیت عرض میکنم و از خداوند منان برای آن مرحوم، غفران و رحمت واسعه ی الهی و برای بازماندگان محترم صبر و اجر مسئلت دارم.

*هادی زارع‌پور مدیرکل آموزش و پرورش استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در پیامی رحلت علی خواجوی را تسلیت گفت و نوشت: «غمگنانه، دردمندانه و سوگمندانه خبردار شدم که روح بلند اسوه ادب و اخلاق، تندیس وفا و مهربانی، اسطوره نجابت و شرافت، مظهر جسارت و شجاعت، معلم اندیشمند، خوشفکر و اصلاح نگر، انسانی مؤمن، متدین و بی ریا که به شکل خلوت خود بود و همو که به تعبیر سهراب سپهری «بزرگ بود و از اهالی امروز بود و با تمام افق‌های باز نسبت داشت و لحن آب و زمین را چه خوب می‌فهمید …» شخصیتی که دینداری را با معرفت اندیشی عجین کرده بود و انقلابی قبل از انقلاب که هماره بر آرمانهای نظام مقدس جمهوری اسلامی و حضرت امام (ره) پای می فشرد و در این مسیر ثابت قدم ماند فرهنگی فرهیخته و خوشنام زنده یاد علی خواجوی آسمانی شد. اینجانب با نهایت تأسف و تأثر این مصیبت بزرگ را به خانواده عزیز و ارزشمند ایشان بویژه همسر و فرزندان، همه بستگان نسبی و سببی، جامعه بزرگ فرهنگیان، هم استانی‌های بزرگوار، دوستان و همفکران خاصه به اصلاح طلبان استان صمیمانه تسلیت عرض نموده و از ذات اقدس الهی برای آن عزیز سفر کرده رحمت و غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل و اجر جزیل خواهانم.
دولت جاوید یافت هرکه نکونام زیست
کز عقبش ذکر خیر زنده کند نام را»

*علی شکوری‌راد، دبیرکل حزب اتحاد ملت ایران اسلامی به مناسبت درگذشت استاد خواجوی، عضو شورای شعبه حزب در کهگیلویه و بویراحمد را تسلیت گفت.
بنده صالح خدا شادروان علی خواجوی عضو شورای شعبه حزب اتحادملت و رئیس جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد که عمری را صرف آموزش و تربیت فرزندان ملت در مدرسه و نیز پیگیری مصالح ملت در سطح جامعه بخصوص استان نمود و نمادی از اصلاح‌طلبان اصیل بود به دنبال ابتلاء به کووید ۱۹ دعوت حق را لبیک گفت و به جوار معبود شتافت. از دست دادن این گونه عزیزان سخت است و جای خالی‌شان به راحتی پر نمی‌شود. این مصیبت را به همسر گرامی ایشان که خود نیز مبتلا به همین بیماری است و فرزندان و بستگان آن مرحوم و نیز علاقمندان او تسلیت عرض می‌نمایم و برای همگان شکیبایی و پاداش نیک مسألت دارم. از خداون متعال می‌خواهم با فضل و کرم خویش پذیرای این عزیز تازه گذشته باشد و بر درجات او نزد خویش بیافزاید.»

*علیرضا اتابک فرماندار گچساران در پیامی درگذشت مرحوم علی خواجوی را تسلیت گفت؛
انا لله وانا الیه راجعون
خبر در گذشت مرد اخلاق وسیاست ،فرهنگی متعهد و مردمی مرحوم علی خواجوی باعث تالم فراوان گردید.این مصیبت بزرگ وجانکاه را به جامعه فرهنگی استان و شهرستان، خانواده ،دوستان،وبستگان تسلیت عرض نموده از خداوند متعال برای ایشان علو درجات وبرای بازماندگان وخانواده محترمشان صبر و بردباری مسئلت دار م.۱۴۰۰/۵/۱


*عبدالرضا فولادوند مدیرکل آموزش وپرورش شهر تهران
در پیامی نوشت:
انالله وانا الیه راجعون
خبر درگذشت برادرعزیز ودوست داشتنی اسوه اخلاق وجوانمردی ومبارزه جناب اقای علی خواجوی مایه تاسف وتآلم گردید این غم بزرگ را به جامعه فرهنگی کشور،استان ودوستان عزیز شهرستان گچساران وخانواده گرامی مخصوصآ فرزندان آن فقید سعید واعضای محترم انجمن اسلامی ایران تسلیت عرض نموده بقاء عمر همگان وسلامتی ایشان را از خداوند بزرگ مسآلت می نمایم
یکم‌مردادماه هزاروچهارصد

▪️پیام تسلیت در پی درگذشت شادروان علی خواجوی

انا لله و انا الیه راجعون

*محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی ایران در پیامی نوشت؛
شادروان علی خواجوی از فعالان سیاسی خوش نام و خوش فکر و رییس شورای اصلاح‌طلبان استان کهگیلویه و بویر احمد به علت ابتلا به کوید ۱۹ در سن ۶۸ سالگی دارفانی را وداع نمود.
درگذشت آن مرحوم را به خانواده محترم و همه علاقمندان ایشان تسلیت می‌گویم و برای آن مرحوم آمرزش و رحمت واسعه الهی مسئلت می‌کنم

*شورای حزب اتحاد ملت شعبه استان کهگیلویه و بویراحمد نیز در پیامی درگذشت این سیاستمدار اصلاح طلب را تسلیت گفت و اینگونه آورده است؛ «روح بلند استاد اخلاق، شخصیت فرهیخته، فرهنگی دلسوز، اصلاح طلب اصیل و استوار وسیاستمدار نام اشنا و یار همیشگی مردم استان جناب آقای علی خواجوی عضو شاخص شورای حزب اتحاد ملت شعبه استان کهگیلویه و بویراحمد از دنیای فانی پر کشید و به دیار باقی شتافت.
با عروج ملکوتی آن بزرگ‌مردی که سالها در غم و شادی مردم استان شریک بود، غم و اندوه بر دیارمان سایه افکنده و دل همه دوستان و علاقه‌مندان ایشان مالامال از درد و حسرت گردید.
خواجوی سیاستمداری با اخلاق بود که صداقت را به پای سیاست ذبح نکرد و سالها با حضورش در صحنه‌های سیاسی ملی و منطقه‌ای عملاً اخلاق مداری و پاکی و مردم داری را در ذهن همراهان و مخاطبان باز آفرینی می‌کرد او الگو و نمونه‌ای از یک انسان کامل در عصر حاضر بود که هیچگاه اخلاق، انساندوستی، خدمت به همنوعان ومردمداری را فدای منافع زود گذر نکرد، در زمانه‌ای که حرص و طمع کسب ثروت و قدرت بر سر راه اهل زمانه دام گسترانیده، در کنار یاران و همفکرانش سالها با آنکه می‌توانست برخوردار از ثروت وموقعیت های ویژه و ممتازی باشد اما اراده‌اش بر نخواستن بود و با از خود گذشتگی، مردم داری، ملاک فکر و گفتار و عملکردش بود، در طول عمر پر برکتشان، نیک اندیشی و نیک خواهی برای ملک و ملت را سرلوحه کار خویش قرار داد ه بود و با پندار و گفتار و کردار نیکش به همه اطرافیان خود درس صداقت و درستی و عشق و ایثارو از خود گذشتگی و وارستگی می‌آموخت.
جناب خواجوی در واپسین سالهای عمر پر برکت خود با پذیرش مسئولیت ریاست جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویر احمد، برای خدمت به هموطنان خودخصوصا هم استانیهای عزیز از وقت و آبرویش مایه گذاشت و برای سربلندی ایران و استان بی وقفه و خالصانه تلاش کرد.
خواجوی الگوی تمام عیار پاکی و درستی بود، بزرگ مردی فرهیخته بود که خود را وقف مردم کرد و همواره امید به آینده و اصلاح امور را زنده نگاه می‌داشت.
در کمال تأسف و تأثر، چرخ مرگ گستر کرونا او را چون بسیاری دیگر از هم وطنان عزیزمان از میان ما برد و جامعه‌ای را ازبرکت وجودش محروم و از غم فقدانش محزون ساخت.

*حزب جوانان ایران اسلامی در پیامی درگذشت زنده یاد علی خواجوی را تسلیت گفت که در زیر میخوانیم؛

بسم الله الرحمن الرحیم
سَلَامٌ عَلَیْهِ یَوْمَ وُلِدَ وَیَوْمَ یَمُوتُ وَیَوْمَ یُبْعَثُ حَیًّا
خبر ارتحال دوست عزیزمان، بزرگمرد عرصه ی سیاست، فرهنگ و اخلاق، شادروان علی خواجوی موجب تآسف و تالم خاطر شدید شد.
بنده ی مومن و خوب خدا که همواره خشنودی و رضایت خداوند متعال و خدمت به خلق خدا مهمترین دغدغه زندگی او بود.
مجاهد و مبارزی که علی رغم همه ی نامهربانی ها، در عرصه های
مختلف فرهنگی، اجتماعی و سیاسی حضوری خستگی ناپذیر و اخلاق محور داشت و با مهربانی، صداقت و خیر خواهیش نسبت به دیگران چهره ای دوست داشتنی و محبوب القلوب از خود در حیات و مماتش بجای گذاشت.
مصیبت اندوهبار سفر بی بازگشت این یار و پدر مهربان را به همسر مکرمه، فرزندان عزیز، انجمن اسلامی معلمان ایران، جبهه ی اصلاحات ایران و استان کهگیلوئیه و بویر احمد و تمامی بازماندگان معزا تسلیت عرض می نمایم.
غفران واسعه ی الهی و بهره مندی از شفاعت ائمه ی اطهار صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین را برای این عزیز سفر کرده و صبر جمیل و طول عمر باعزت برای تمامی بازماندگان معزا را از درگاه خداوند رحمان مسالت دارم
اصلاح طلبیش مستدام، روحش شاد و یادش گرامی باد

*مجتبی مرادی نوروزی مدیرکل حوزه استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز در پیامی نوشت: استاد علی خواجوی، زلال، پاک و از تبار جوانمردان بود. در زمانه‌ای که اخلاق در سیاست کم رنگ بود، تا آخرین لحظه حیات خود همواره بر موازین اخلاقی و انسانی استوار ماند و از قیل و قال دنیای سیاست هیچ برای خود نخواست.

*داریوش دیودیده فعال سیاسی
در پیامی آورده است.
انا لله و انا الیه راجعون
خبر درگذشت استاد خواجوی انسانی اندیشمند، صبور، اخلاق مدار، اصلاح گری واقعی و خیرخواهی برای تمام مردم واقعا بهت آور و بسیار غمناک بود. این مصیبت جانکاه را به همه مردم استان، همفکران و همکاران ایشان ، پویندگان راه حق و حقیقت و بخصوص خانواده ارزشمند این بزرگمرد فراموش نشدنی تسلیت عرض می نمایم. از پیشگاه خداوند متعال برای این عزیز از دست رفته علو درجات و برای بازماندگان صبر جزیل مسئلت دارم.

*سهیلا نیک اقبالی فعال حوزه مدنی در پیامی نوشت،
به سوگ نشستن دوستدارانش و دیگر بستگان در کوچ نابهنگام عزیزی با خصایل ارزشمند اخلاقی و انسانی فراوان و بسیار محبوب،همه ی ما را اندوهگین ساخته است به گونه‌ای که به دشواری به باور می نشیند.ولی همه ی ما چاره‌ای جز پذیرش کوچ جانکاه و درد آور ایشان نداریم. برای خانواده و دیگر بازماندگان صبر و شکیبایی و برای روان آن زنده یاد که صفات انسانی اش هرگز از یادها محو نخواهد شد،آمرزش و آرامش مینوی آرزومندیم. برای همه ما غم بزرگیست.

*یداله مرادی فعال سیاسی اصولگرای شهرستان گچساران همچنین در پیامی نوشت:
«روحی عظیم، بر بلندای افق
به یاد علی خواجوی
کابوس درد فراق عزیزان، ماتم و عزا و هجرت خوبان پی در پی روح و تن و کالبدمان را آزرده و تلخ و نشاط زندگی‌مان را به یغما می‌برد و امروز داغ سنگین پیشکسوتی از فعالان انقلابی دیارمان گرد غم بر وجودمان بارید.
علی خواجوی، انسانی شریف و آزاد اندیشی وفادار به انقلاب اسلامی پس از نبردی سخت با اهریمن کرونا متاسفانه از پای درآمد و جان به جان تسلیم نمود. کسی که یاد داد، می‌توان کار سیاسی کرد اما از انسانیت، صداقت و شرافت خود عدول ننمود، کسی که ادب و کمال و آرامش درونی‌اش و نگرش عمیق وجودش، سراسر دلگرمی و امید بود، در طول خدمت سالم زیست و بر عقایدش راسخ قدم ماند و در فضای نادرست موقعیت‌های پیش آمده پاک ماند و سادگی و سلامت نفس او را اسیر خدعه و حیله و جذابیت دنیاگرایی ننمود، بی ریا و بی تکلف نماز در بیت العباس و تقوی و دین باوری را در رفتار خود تجلی ساخت. خواجوی هیچگاه برای خودش چیزی برنگرفت و برنداشت، از معدود مبارزان انقلابی بود که سهمی نخواست. عروج این فرهنگی فرهیخته و ساده زیست را به دوستان و نزدیکان و بازماندگانش تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم.»
انجمن اسلامی معلمان ایران همچنین به مناسبت رحلت علی خواجوی پیامی صادر کرد و نوشت: «درگذشت یکی دیگر از پیشکسوتان و فرهیختگان تعلیم و تربیت و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان ایران و رئیس جبهه اصلاح‌طلبان استان کهگیلویه و بویراحمد، خانواده و همه دوستان را به اندوه فقدان و سوگ بزرگی فرو برد، خدایش رحمت کناد که در مورد ایشان با اطمینان می‌گوییم «لَا نَعْلَمُ مِنْهُ إِلَّا خَیرًا» او از مبارزین و رهبران پر انگیزه قبل از انقلاب منطقه کهگیلویه و بویراحمد بود. او در آموزش و پرورش منشأ خدمات بسیاری بود. او در انجمن اسلامی معلمان ایران محبوبیت ستودنی داشت و منتخب اعضا بود. او دغدغه‌ها و دردهای بزرگ در دل داشت، نگران مردم بود، نگران ضایع شدن فداکارای‌هایی بود که به پای انقلاب و جنگ نثار شده بود. نگران سیطره استبداد و خطر فراگیر شدن تنفر از دین بود. او دغدغه دائمی فقر و فاقه و بیکاری جوانان این مرز و بوم را داشت. او نگران آلوده شدن منویات مسئولین، به آلودگی‌های دنیوی بود، او نگران روندها و رویکردهایی بود که آموزش و پرورش فرزندان این مرز و بوم را از اثربخشی و کارآمدی بازداشته است. او که مرد اخلاق، ادب و ساده‌زیستی بود، نگران حال خراب اخلاق و ادب جامعه‌ای بود که از فرهنگ و هویت اصیل خود فاصله گرفته است. درسی که می‌توان از یک عمر زیست مؤمنانه و مردمی آن مرد با اخلاص گرفت، آن که همواره بکوشیم کنار مردم بایستیم، فکرهای بلند و دغدغه‌های بزرگ داشته باشیم و فریب قدرت را نخوریم و هرگز حقارت درونی و بیرونی را تحمل نکنیم. ما اعضای انجمن اسلامی معلمان ایران، خود را متعهد به ارزش‌های بنیادین پیشکسوتانی می‌دانیم که در مسیر حق استوار بوده‌اند.
«مِنَ المُؤمِنینَ رِجالٌ صَدَقوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَیهِ فَمِنهُم مَن قَضی نَحبَهُ وَمِنهُم مَن ینتَظِرُ»

*مجید محتشمی دبیرکل حزب آزادی نیز در پیامی آورده است؛ «ارتحال مؤمنی راستین، معلمی بزرگ و مبارزی نستوه و استوار، آقای علی خواجوی از پیشکسوتان انجمن اسلامی معلمان ایران تسلیت باد.
این مصیبت بزرگ به اعضای وفادار انجمن و مردم بزرگوار کهگیلویه و بویراحمد، بویژه به خانواده محترم و بزرگ خواجوی، تسلیت گفته و از خداوند رحمان، برای او مغفرت و رحمت واسعه الهی را خواهانم.»

*جبهه‌ی اصلاحات ایران در پیامی به مناسبت درگذشت علی خواجوی رئیس جبهه اصلاحات کهگیلویه و بویراحمد نوشت:
درگذشت برادر گرامی و عزیزمان مرحوم علی خواجوی، رییس جبهه اصلاحات استان کهکیلویه و بویراحمد و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان، اعضای جبهه‌ی اصلاحات ایران را سوگوار و از همراهی ارزشمندش محروم کرد. معلمی توانا، اصلاح‌گری مجد و صادق و هم‌وطنی نازنین، پارسا و نیک‌کردار بود و عمری پاکیزه و بابرکت را صرف خدمت به خلق خدا کرد. ضمن تسلیت به خانواده‌ی محترم و نزدیکان و دوستانش، از خداوند مهربان برایش رحمت و آمرزش و برای بازماندگانش صبر و آرامش مسألت می‌کنیم.

*هاشم‌ پوران‌فرد از فعالین سیاسی نیز پیامی صادر کرد و نوشت:
کاش دیشب را نمی‌آمد سحر
ای کاش خدا یا طبیعت یک بار دیگر همه استعدادها و توانایی‌های خویش را یک جا جمع می‌کردند و یک ««علی»» دیگر با همین صفات به گچساران ارزانی می‌داشتند.
دیشب را که همه مردمان سربربالین آرامش نهاده بودند، شیر مردی از تبار اخلاق و سیاست راهی ملاقات با خالق خویش شد.
استاد بی بدیل سیاست وحمیت و فتوت، ««علی خواجوی»»، پس از چندین شبانه روز آرمیدن در بستر بیماری، بالاخره نیمه شب دیشب دست در دست فرشته مرگ به ملاقات دادار کائنات شتافت.
پدرش به شایستگی چه نام با مسمی و درخوری را برایش برگزیده بود!
استاد فرزانه «علی آقای خواجوی» که چون مولایش امام علی «ع» در همه عمرش سروری را جز پروردگار به صاحب اختیاری قبول نکرد، آخرالامر بدون وداع با یارانش که پشت درب بیمارستان شهید جلیل یاسوج بارقه در بغل گرفتنش را داشتند، مغلوب فرشته مرگ شد و دوستان و صدیقان و محارمش را برای همیشه ترک کرد.
این غم عظمی و این هجران بی پایان را به همه عاشقان صداقت و جوانمردی تسلیت و تعزیت می گویم و به احترام همه جوانمردان تاریخ و راستگویان عرصه سیاست و نیز به اکرام و کرنش وتجلیل و اعتبار این بزرگ مرد مصاف سخاوت و کم بدیل جهان آرایی، امروز ساعت ۵/۳۰ دقیقه در مراسم تشیع و تدفین آن مرحوم مغفور در روستای پشه کان شرکت می‌کنیم.
روح بزرگت قرین روح حسین ابن علی «ع» باشد علی عزیز.

*عالی‌پور رئیس سابق سازمان صمت استان کهگیلویه و بویراحمد در پیامی نوشت: خانواده محترم فرهنگی خدوم زنده یاد علی خوجوی رحلت فرهنگی صدیق واخلاق مدار وهمکاری گرامی مرحوم مغفوراستادخواجوی راتسلیت عرض نموده ورحمت ومغفرت وعلودرجات ازخالق یکتابرای روح آن فقید سعید مسئلت می‌نمایم خاطرات نیک همکاری با ایشان در آموزش وپرورش همواره دراذهان ماندگار است روحش شاد و یادش گرامی.»
محمد توسلی دبیرکل نهضت آزادی ایران در پیامی درگذشت علی خواجوی را تسلیت گفت و نوشت: شادروان علی خواجوی از فعالان سیاسی خوش نام و خوش فکر و رییس شورای اصلاح‌طلبان استان کهگیلویه و بویر احمد به علت ابتلا به کوید ۱۹ در سن ۶۸ سالگی دارفانی را وداع نمود.
نفوذ عمیق دین و مذهب در زندگی سیاسی و اجتماعی و رفتارش آشکار بود و تا هنگامه کوچ ابدی، دل در گرو مواضع و آرمانهای انقلابی خود داشت.
ضایعه در گذشت ناباورانه اسوه اخلاق و پایمردی را به خانواده و دوستدارن آن عزیز از دست رفته تسلیت و تعزیت عرض می‌نمایم و از درگاه خداوند لایزال برای آن سفر کرده بی بدیل، آمرزش و آرامش ابدی و برای بازماندگان صبر و شکیبایی آرزومندم.

*وحید محمدی‌تبار مدیرکل سابق بحران استان کهگیلویه و بویراحمد و فعال سیاسی اصلاح‌طلب در پیام تسلیتی نوشت:
«علی خواجوی
((از دریچه سیاست نگاه نکنیم))
سال ۱۳۷۱ اول دبیرستان اسمش را زیاد می‌شنیدم خیلی دنبال یافتن این مرد بودم. تا اینکه یک شب اتفاقی خودش و حاج بهرام تاجگردون و بیژن شریفی دیل را جلو سینما سابق گچساران دیدم بی اختیار سراغشان رفتم و با همان سن کمم اولین مراسم فاتحه خوانی را در منزل حاج پورالحسینی تجربه کردم.
از آن روز تا خرداد ۱۴۰۰ چهره خندان، آرام و صبورش را می‌دیدم و ارتباط و علاقه‌ام به این شخصیت تحکیم شد. نه از باب سیاست تنها، بلکه از باب؛ اینکه؛ نانش را و نامش را در خدمت دین و مردم و انقلاب گذاشته بود.
از برای آنکه نداشتن و نخواستن را در اوج نفوذ و محبوبیت سیاسی و اجتماعی معنی داده بود.
از آن باب که اسطوره صبر و بردباری و متانت بود.
از آن باب که قبل از آنکه مرد سیاست باشد مرد ادب بود
از آن باب که قبل از آنکه مرد قدرت باشد مرد خدا و مردم بود.
سلامت نفس و عزت نفس و طبع بلند او همچون خامی تفتیده سر به آسمان داشت. با دوستان مروت و با مخالفین مدارا را زینتی مثال زدنی بخشیده بود.
از مال دنیا و میز و ریاست و قدرت چیزی نخواست، می‌توانست، اما نخواست و همه زندگی‌اش وقف آزادی و انقلاب و اسلام و مردم بود.
ثبات گام‌هایش و تفکرش آهنین بود ولی روحش چنان لطیف و نجیب و با وقار بود که هر سلیقه‌ای به ابهتش احترام می‌گذاشت.
روحت شاد استاد ادب و اخلاق.»

 

پیام تسلیت دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در پی درگذشت خواجوی

سَلامٌ عَلَیْکُمْ بِما صَبَرْتُمْ

درگذشت ناگهانی و غم انگیز اصلاح‌طلب نام آشنای جنوب کشور،مبارز پیش از انقلاب،  عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی معلمان و رئیس جبهه اصلاحات استان کهگیلویه و بویراحمد موجب تاثر و تأسف فراوان گردید .
زنده یاد « علی خواجوی» سیاست ورزی متدین و اخلاقمدار بود که توانست سیاست را به اخلاق گره زند و نامی نیک از خود در تاریخ سیاسی استان و کشور ،بر جای نهد.
آموزش و ترویج فرهنگ تحزب ، تشکیل و تقویت احزاب در استان و به ویژه حمایت جوانان و بانوان در این مسیر ناهموار ،میراث ماندگار این اصلاح‌طلب راستین و خستگی ناپذیر است که عمر بابرکت خود را صرف حق طلبی ، آزادیخواهی و آگاهی بخشی به جامعه کرد.
اینجانب ،این ضایعه جبران ناپذیر را خدمت خانواده گرامی  آن مرحوم به ویژه همسر مکرمه ،فرزندان عزیز ،جامعه اصلاح‌طلبی استان و همه دوستداران ایشان تسلیت می گویم . خداوند روح شریف آن بزرگوار را قرین رحمت واسعه خود گرداند و به بازماندگان داغدار ، شکیبایی و تندرستی عنایت فرماید.

فاطمه راکعی
دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش

 

*اصلاح طلبان قشقایی عضو شورای هماهنگی اصلاحات شهرستان گچساران طی پیامی درگذشت زنده یاد علی خواجوی را به جامعه اصلاح طلبان کشور تسلیت گفتند، متن پیام به شرح زیر است:

کسی کو نکونام میرد همی/ز مرگش تاسف خورد عالمی

درگذشت نابهنگام  فرهنگی نیکو سرشت،اخلاق مدار و مجاهد در راه آزادی، مرحوم علی خواجوی؛همه ما را در غم و اندوهی بزرگ فرو برد. بزرگ مردی از دیار شهرستان گچساران که در تمام عمر گرانقدر خود از هیچ گونه تلاشی در راه خدمت به مردم و اعتلای فرهنگ شهرستان گچساران دریغ نکرد.مردی که اخلاق را با سیاست پیوند داد و به ما نشان داد که می توان سیاست مدار بود بدون آنکه اخلاق و عدالت را نا دیده انگاشت.

این مرگ ضایعه بسی بزرگ بر تمامی اقشار و  اهالی با هر نوع گرایش سیاسی و جناجی  شهرستان گچساران و استان کهگیلویه و بویراحمد است و تحمل آن بسیار سخت.

امیدواریم خداوند متعال تحمل این ضایعه را بر مردم عزیز و شریف استان و بخصوص یاران و  خانواده محترم آن مرحوم آسان گرداند و همه ی ما بتوانیم از مرحوم خواجوی، درس اخلاق و  زندگی در جهت خدمت به مردم بهرمند شویم و رهروان صدیق و ادامه دهنده راه ایشان در سیاست و کار جمعی و تشکیلاتی باشیم.

اصلاح طلبان ایل قشقایی شهرستان گچساران  ضمن عرض تسلیت به خاندان محترم خواجوی، خود را صاحب عزا و این ماتم  بزرگ می داند و طلب مغفرت از درگاه حق برای آن مرحوم و صبر جزیل برای بازمانده گان از خداوند متعال مسئلت می نماید.

*پیام تسلیت انجمن اسلامی پیرو خط امام (ره) دانشگاه یاسوج به مناسبت درگذشت رئیس جبهه اصلاحات استان

《انالله و اناالیه راجعون》
مرگ شروع دوباره ی حیات جاودان و پلی به سوی شکوفایی ابدی‌است که روح انسان را از دهر فانی رها و به سوی طریق حق روانه می‌کند.
درگذشت فرهنگی فرهیخته مرحوم علی خواجوی رییس جبهه اصلاحات استان و که فردی مجاهد، اخلاق مدار،متدین مصلح، باتقوا و آزاد اندیش بود، چنان گداخته ی آتش مرگ را سوزان کرد که خاکستر غم را ،باد مهلک عمر، به آسمان غبارآلود نیستی روانه کرد.دست تقدیر به مشیت پروردگار اسوه ای نیکو از سیاست پاک را از ما جدا و روانه ی بهشت برین کرد.
انجمن اسلامی پیرو خط امام(ره) دانشگاه یاسوج،مصیب وارده را به جامعه فرهنگی،احزاب و جریان های سیاسی،عموم مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص خانواده محترم ایشان تسلیت و تعزیت گفته و از جانب پروردگار متعال آمرزش روح آن مرحوم و صبر ایوب گونه به یاران و خانواده ایشان مسئلت دارد،اقشار سیاسی فرهنگی و اجتماعی و عموم ملت هر یک سوخته ی مصیبت است و چاره ای جز بردباری و تسلیم دربرابر درگاه حق نیست چنانکه هر یک به نوبه ی خود روح متعالی را با همدردی گرچه ناچیز مشایعت می کنیم و پرواز ابدی را سرچشمه ی جاودانگی میدانیم.
روحش شاد و یادش گرامی باد…

 

*حمزه بنام فعال سیاسی و اجتماعی در پیامی نوشت:
به یاد استاد خواجوی
نمیدانم از کجا شروع کنم و چه بنویسم از مردی که همه آنچه لازمه یک انسان با شرافت بود همراه داشت . از هر ویژگی استاد خواجوی می شود ساعت ها صحبت کرد و دفترها نوشت استاد دینداری بود که آن را ابزار رسیدن به نام و نان نکرد اخلاق مداری بود که تعمقا به موازین آن پایبند بود و شریف بود که شرافت را با تمام وجودش معنا کرده بود . در چند سالی که ایشان را از نزدیک میشناسم لحظه ای به یاد ندارم که خنده آروم بر لبش حتی در اوج بحث های جدی و تنش زا نباشد آروم و متین بود با سعه صدر پاسخ می داد گاها در این چند سال از موضوعی ناراحت بودم با ایشان تماس می گرفتم باوجود ناراحتی و عصبانیت ما همواره دعوت به آرامش می کرد و از گذشته های و سختی های که تحمل می‌کرد صحبت می‌کرد تا بلکه این فضا را برای امثال من عادی جلوه دهد و امیدوار نگه دارد . خواجوی نیم قرن فعالیت سیاسی و اجتماعی و فرهنگی در این استان داشت و زندگی معمولی و بدون زرق برق امروزی خود گواهی بر پاکی این مرد بزرگ بود که با وجود سختی های که قبل از انقلاب تحمل کرد اما برعکس خیلی ها بعد از انقلاب دنبال سهم خواهی نبود بلکه همواره با مردم بود و درد مردم داشت . خواجوی بعد از انقلاب همواره بر مسیر اصلاحات کوشید و لحظه ای در این مسیر تردید به خود راه نداد ایشان به همان اندازه که از قدرت دوری میکرد به مردم بخصوص جوانان نزدیک بود و همیشه گوش شنوایی داشت برای شنیدن درد دل ها و بعضا حرف های تند جوانان در حالیکه خودش دل پری داشت اما با تمام وجود آرامش را به جمع منتقل میکرد . استاد خواجوی کوهی از انگیزه بود همواره حضور فعالی داشت در جلسات تهران با وجود شرایط سخت اقتصادی و رفت آمد با اتوبوس گاهی ندیدم ایشان گلایه داشته باشد . منش رفتار و کردار استاد خواجوی فراتر از این است که ایشان محدود به یک جریان سیاسی یا یک منطقه خاص حتی استان کنیم . امروز باید به تمام کسانیکه که دغدغه انسانیت دارند فارغ از نگاه سیاسی و منطقه ای تسلیت گفت. خدا رحمتش کند استاد را.

 

(لیست پیام تسلیت در حال بروز رسانی است)

به گزارش اَفتونیوز مراسم تشییع و تدفین مرحوم علی خواجوی سیاستمدار اصلاح طلب کهگیلویه و بویراحمد روز جمعه ساعت و ۱۷ و ۳۰ دقیقه عصر دیروز در قبرستان روستای پشه کان، جنب امامزاده برگزار شد.