افزایش مهاجرت چالش جدید مدیران کهگیلویه و بویراحمد/ روستاها محروم از زیرساخت‌ها است

مهاجرت از روستاهای کهگیلویه و بویراحمد به دلیل کمبود زیرساخت‌ها، امکانات و افزایش بیکاری به یک چالش اجتماعی برای مدیران تبدیل شده است.


به گزارش اَفتونیوز؛ استان کهگیلویه و بویراحمد دارای بیش از یک هزار و ۷۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار بوده و بیش از ۵۰۰ آبادی خالی از سکنه دارد.

امروزه مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها به یکی از دغدغه‌های اصلی مسئولان در استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل شده‌، چرا که خالی شدن روستاها از سکنه علاوه بر اینکه باعث می‌شود ظرفیت‌های موجود در روستاها در زمینه‌های مختلف به فراموشی سپرده شود، باعث ایجاد مشکلات متعدد در زندگی شهر و بروز آسیب‌های اجتماعی می‌شود. بی‌شک فراهم کردن زیرساخت‌های لازم در روستاها باعث می‌شود تا مردم روستایی به زندگی در محیط آرام آبا و اجدادی خود امیدوار شوند و کمتر هوس زندگی پر دردسر شهری را داشته باشند.

یکی از مشکلات اساسی در اغلب روستاهای استان کهگیلویه و بویراحمد در کنار نبود برخی از امکانات اولیه عدم اجرایی شدن طرح هادی روستایی است، طرحی که با اجرای آن شکل و ترکیب محیط روستایی برای زندگی جذاب‌تر و مردم ساکن روستا در پی اجرای این طرح‌ها به سهولت دسترسی به دیگر امکانات امیدوار می‌شوند.

حسین جنتی مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اختصاص ۷۹۰ میلیارد ریال برای عمران روستا‌های استان اظهار داشت: این مقدار اعتبار برای بهسازی معابر روستایی، احداث پارک، پیاده روسازی، ساخت کانال هدایت سیلاب، زیرسازی و آسفالت روستا‌های استان اختصاص یافته است.

وی با بیان اینکه از این میزان اعتبار ۴۳۰ میلیارد ریال برای اجرای بیش از ۱۹۰ طرح هادی در روستا‌های این استان اختصاص داده شده‌است، اضافه کرد: این طرح‌ها برای بهبود محیط روستایی، بالابردن سطح استاندارد‌های زندگی، توسعه خدمات رسانی به روستائیان و افزایش رضایت‌مندی ساکنان روستا‌ها اجرا می‌شود.

جنتی میانگین پیشرفت کاری این طرح‌ها را ۹۰ درصد اعلام کرد و افزود: طرح هادی در ۷۲۰ روستای بالای ۲۰ خانوار در کهگیلویه و بویراحمد به بهره‌برداری می‌رسد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کهگیلویه و بویراحمد از اختصاص بیش از ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار از محل اسناد اوراق خزانه سهمیه قیر رایگان به مقدار هزار تن برای آسفالت معابر روستا‌های استان خبر داد و گفت: در این طرح معابر روستایی بیش از ۲۰ روستا در مناطق مختلف استان با این میزان قیر رایگان آسفالت می‌شود