آمار نگران کننده از وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه یاسوج !

در این گزارش به بررسی وضعیت شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی پرداخته شده است که بر اساس اعداد و ارقام منتشره فارغ التحصیلان دانشگاه یاسوج وضعیت چندان خوبی ندارند .


به گزارش اَفتونیوز ، همشهری در گزارشی به قلم مائده امینی در گزارشی با عنوان “زوال مشاغل به روایت اعداد” به بررسی وضعیت شغل برای فارغ التحصیلان دانشگاهی پرداخته است که بر اساس اعداد و ارقام منتشره فارغ التحصیلان دانشگاه یاسوج وضعیت چندان خوبی ندارند .

دربخش هایی از این گزارش آمده است : یکی از ابرچالش‌های اقتصاد محتضر ایران، بیکاری‌ است؛ ابرچالشی که حل آن بدون اصلاح ساختار اقتصادی تقریبا ممکن نیست. نزدیک به دودهه است که گرفتار بحران اشتغال شده‌ایم. بررسی آمارها نشان می‌دهد که در دهه۸۰ شمسی اشتغال چندانی ایجاد نشد و اقتصاد ایران در دهه۹۰ نیز با دو تحریم خانمانسوز روبه‌رو شد و فرصت ایجاد اشتغال را – البته اگر همتی برای آن بود- گرفت. هرچند آمار رسمی اشتغال از بهبود وضعیت نسبت به دهه۸۰ حکایت دارد (تا قبل از ورود کرونا) اما بحران بیکاری آن‌قدر بزرگ است که این بهبودها کافی به‌نظر نمی‌رسد. امروزه در بسیاری از خانوارهای ایرانی دست‌کم یک جوان بیکار وجود دارد که مأیوس از پیداکردن شغلی مناسب برای خودش است. نرخ بیکاری سال۹۹ هم با اندکی کاهش ۹.۶درصد اعلام شده که خود می‌تواند زنگ خطری برای مسئولان باشد چراکه این کاهش نه ناشی از افزایش شغل که ناشی از خروج جمعیت فعال اقتصادی از بازار کار بوده است. مرکز پژوهش‌های اتاق بازرگانی ایران در گزارشی که به‌تازگی منتشر کرده تأکید کرده است که راه‌حل کارشناسی‌شده مبارزه با زوال مشاغل، تعیین دستمزد منطقه‌ای، تعریف مشاغل عمومی و اصلاح نظام بیکاری است و نباید برای کاهش نرخ بیکاری به ایجاد اشتغال دولتی، پایین‌آوردن سن بازنشستگی یا بالابردن بی‌رویه دستمزدها بدون توجه به شرایط بنگاه‌های اقتصادی روی آورد.

آمار نگران کننده از وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاه یاسوج !
طبق پایش انجام‌شده توسط وزارت علوم، در سال۱۳۹۹ بالاترین نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان با مدرک لیسانس را دانشگاه الزهرا با ۵۲.۵ درصد داشته است.

پس از این دانشگاه ، فارغ‌ التحصیلان لیسانس دانشگاه خوارزمی تهران با ۴۸.۹ درصد و فارغ‌ التحصیلان لیسانس دانشگاه صنعتی خواجه‌ نصیر با ۴۸.۶ درصد در رتبه‌های دوم و سوم قرار دارند. بین دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور، فارغ‌التحصیلان لیسانس دانشگاه صنعتی قم با ۱۷.۶درصد، صنعتی شیراز با ۱۸.۲درصد و استان کردستان با ۲۳.۵درصد، کمترین نرخ بیکاری را داشته‌اند.
در مقطع فوق‌لیسانس ، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های یاسوج ، هرمزگان و الزهرا به‌ترتیب با ۴۲.۷ درصد ، ۴۰.۵ درصد و ۴۱.۱ درصد ، بالاترین نرخ بیکاری را بین دانشگاه‌های کشور داشته‌اند. فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های گلستان، علم‌وصنعت و کشاورزی و مناطبع طبیعی خوزستان نیز به‌ترتیب با ۱۴.۳درصد، ۲۲درصد و ۲۲.۹درصد، کمترین نرخ بیکاری را بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی دارند.
در مقطع دکتری نیز فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های صنعتی اصفهان، ولیعصر(عج) رفسنجان و یاسوج به‌ترتیب با ۲۵.۳درصد، ۲۲.۳درصد و ۲۱.۸درصد بالاترین نرخ بیکاری را بین فارغ‌التحصیلان دوره دکتری کشور دارند. همچنین فارغ‌التحصیلان دکتری دانشگاه‌های الزهرا، قم و صنعتی سهند به‌ترتیب با ۱.۵درصد، ۲.۷درصد و ۳.۷درصد، کمترین نرخ بیکاری را بین فارغ‌التحصیلان دوره دکتری کشور داشته‌اند.

متخصصان بیکارترند!
در این گزارش به موارد تکان دهنده دیگری هم اشاره شده است از جمله اینکه براساس آخرین آمار منتشرشده از وزرات علوم، سهم جمعیت بیکار فارغ‌التحصیل آموزش عالی از کل بیکاران ۴۰.۲درصد است !
احمد خرم، رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، گفته است ۶۰درصد مهندسان یا بیکارند یا در اسنپ کار می‌کنند.
براساس آمارهای مرکز آمار ایران، تعداد بیکاران کشور در سال۹۰، ۲.۸میلیون نفر بوده است. 
در سال۹۷ تعداد بیکاران کشور به ۳.۲میلیون نفر رسیده است. 
تا پایان سال ۹۹، ۲.۵میلیون نفر بیکار براساس آمار رسمی در بازار کار کشور وجود دارد.
تعداد بیکاران دارای مدرک دانشگاهی (فارغ‌التحصیل) از حدود ۹۰۲هزار نفر در سال۹۰ به یک‌میلیون و ۲۵۴هزار نفر تا سال۹۷ رسیده است. 
همچنین تعداد بیکاران دارای مدرک دانشگاهی، به یک‌میلیون و ۲۰۵هزار نفر تا پایان سال۹۸ و به ۹۶۱هزار نفر تا پایان زمستان سال۹۹ رسیده است.
درحالی‌که طی سال۹۰ بیکاران دارای مدرک دانشگاهی سهم ۳۱.۳درصد از کل بیکاران کشور را داشتند، این میزان تا سال۹۷ به ۳۷.۱درصد، تا سال۹۸ به ۴۱.۶درصد و تا پایان زمستان۹۹ نیز به ۳۸.۸درصد رسیده است.
براساس اعلام مرکز آمار، جمعیت فعال تحصیل‌کرده دانشگاهی (مجموع شاغلان و بیکاران تحصیل‌کرده دانشگاهی) در سال۱۳۹۹ نسبت به سال۱۳۹۸ بالغ بر ۴۲۱هزار نفر کاهش یافته است.

و زخم آخر، زخم کرونا
در پایان این گزارش آمده است : با شیوع کرونا براساس یک روایت یک‌میلیون و ۵۰۰هزار و براساس روایت دیگر ۲میلیون شغل از بین رفته ‌است.
با شیوع ویروس چینی در ایران و ازبین‌‌رفتن مشاغل در ایران، زنان آسیب بیشتری دیده‌اند تا آنجا که آنها در سال گذشته، ۱.۶ برابر مردان از بازار کار خارج شده‌اند.
حدود ۷۰درصد از شاغلانی که به‌دلیل کرونا شغل خود را از دست داده‌اند، زنان هستند.
کرونا نرخ رسمی بیکاری زنان را در یک‌سال، ۱.۴درصد افزایش داده است.
همچنین کرونا منجر به ثبت درخواست ۷۳۰هزار نفر برای دریافت مقرری بیمه بیکاری شده است.