کمبود فضای آموزشی در حاشیه شهر یاسوج؛ کودکانی که ترک تحصیل می‌کنند

کمبود فضای آموزشی در حاشیه شهر یاسوج به یک چالش برای مدیران تبدیل شده تا جایی که برخی دانش آموزان بعد از دوره ابتدایی ترک تحصیل می‌کنند


به گزارش اَفتونیوز، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد در ردیف نخستین شهرهای مهاجرپذیر کشور به شمار می‌رود، متأسفانه نبود زیرساخت‌های مناسب در مناطق روستایی سبب شده تا تعداد زیادی از روستائیان به امید داشتن زندگی بهتر به شهرها به ویژه شهر یاسوج مرکز استان مهاجرت کنند.

مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج نظیر مادوان، بله‌زار، گوشه، مزدک، مهریان، سرابتاوه، تلخسرو و غیره شاهد موج مهاجرت روزافزون هستند، این در حالی است که امکانات و زیرساخت‌ها در این مناطق جواب‌گوی این حجم از مهاجرت نیست و شاید زندگی در این مناطق فرق آن چنانی با زندگی روستایی نداشته باشد.

در آستانه بازگشایی مدارس کمبود فضای آموزشی در مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد مثل سالیان گذشته به دغدغه مهم خانواده‌ها و مسئولان تبدیل شده‌ است.

هادی زارع پور مدیرکل آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به مهاجرت سالانه سه تا پنج هزار نفر به شهر یاسوج گفت: فضاهای آموزشی در این شهر جوابگوی این حجم از جمعیت نیست.

وی افزود: در مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج با مشکل کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم و ۷۰ درصد از مدارس غیردولتی استیجاری هستند که این مدارس نیز دارای مشکلاتی در سیستم گرمایشی هستند و باید استانداردسازی شوند.

کوروش دلشاد رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد با اشاره به افزایش جمعیت در شهر یاسوج گفت: در شهرستان بویراحمد ۱۲۱ کلاس درس در حال ساخت، ۱۱۵ کلاس تخریبی و قریب به ۱۶۱ کلاس مستعمل و ۳۷ مورد فضای آموزشی پیش ساخته وجود دارد.

وی افزود: در مناطق حاشیه‌ای شهر یاسوج نظیر بله‌زار، مادوان، گنجه‌ای، سرابتاوه و مزدک با مشکل کمبود فضای آموزشی مواجه هستیم.

کرمی مدیرکل سازمان نوسازی و تجهیز مدارس استان کهگیلویه و بویراحمد به فضای‌های آموزشی آماده بهره‌برداری در شهرستان بویراحمد اشاره کرد و اظهار داشت: در حوزه بله‌زار فضای ۱۹ کلاسه، شرف آباد ۱۲ کلاسه و در چنارستان ۹ کلاسه به بهره‌برداری می‌رسد.